Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.8.2002
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Nezabíjející zbraně
 >POLITIKA: Palestinsko-izraelský konflikt a jeho obraz ve světě
 >MÉDIA: Lauderovy hříchy aneb O čem novináři nepíší
 >POLITIKA: Do zbraně, občané!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Záhadné zmizení záhadného předmětu
 >PSÍ PŘÍHODY: Nežádoucí přilepšení
 >MEJLEM: Pražská lež záminkou k nové válce, tentokrát Washingtonu.
 >TÉMA: Feministky, politika a ekonomika.
 >PŘÍRODA: Životy dlouhé i krátké
 >EKOLOGIE: Kauza spalovna
 >ŽIVOT: Internet pro život fyzicky handicapovaných či starých lidí
 >POHLÉDNUTÍ: Příliš dlouhý výlet (4)
 >ZE SVĚTA: Rebélie pracujících dívek (Z afrických vzpomínek -2)
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ZE ŽIVOTA: To jsou paradoxy ...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny  
 
5.8. MROŽOVINY: Nezabíjející zbraně
František Novotný

Podle informací prestižního časopisu Time to tak vypadá, že američtí vojáci přestanou za pár let střílet. I v "horkém" Afghánistánu se dává přednost demonstracím a zastrašování, a smrtící palba je až tím posledním prostředkem. Přesto dochází k fatálním incidentům, jakým byl například letecký útok na svatební slavnost, což vede k dalekosáhlým diplomatickým důsledkům, a to je důvod, proč Pentagon vynakládá enormní úsilí na vývoj nezabíjejících zbraní.
Přes svůj humánní náboj, a to je další paradox tohoto programu, se vývoj nezabíjejících zbraní ocitl pod palbou bojovníků za občanská práva a antiglobalistů, kteří namítají, že tyto zbraně jsou určeny k potlačování občanských aktivit a odporují mezinárodním odzbrojovacím úmluvám.
Nechť si v této otázce učiní každý svůj názor - na základě malé prohlídky arsenálu budoucnosti.

Energetické zbraně
Představme si cosi mezi mikrovlnou troubou a phaserem ze sci-fi seriálu Star Trek - soustředěný svazek energie, který z dálky tepelně "bleskne" po cíli. Svazek řízené energie zasaženého člověka nespálí, ale vyvolá u něho pouze nesnesitelný a bolestný pocit, že je pálen.
Výzkumná laboratoř amerického letectva vynaložila na vývoj takové energetické zbraně přes 40 milionů dolarů a namontována do lehkého terénního vozu typu Hummer má být bojově nasazena po roce 2009.

Kluzké materiály
Všichni známe tu scénu z "Císařova pekaře" a "Pekařova císaře" - alchymista Scotta namaže podlahu před postupujícím Golemem svou leštící pastou, načež Golem upadne a pan Werich mu může vytrhnout šém z čela. V Americe je pak zažita tradice němých grotesek, kde jsou bídáci likvidováni banánovými slupkami, takže spíše z ní vychází rozprašovatelný protitřecí gel vyvinutý pro americkou námořní pěchotu Jihozápadním výzkumným ústavem v Texasu Gel je tak kluzký, že na preparovaném povrchu se nedá ani řídit auto, ani jít pěšky. Výzkumníci, kteří jej vyvinuli, hovoří o "tekutých kuličkových ložiskách". Nastříkáte-li gel na dveřní knoflík, stane se tak kluzký, že dveře neotevřete.
Hlavní složkou protitřecího gelu je voda, takže do 12 hodin vyschne a obnoví se původní stav. Gel je také netoxický a biologicky odbouratelný.

Zápachové zbraně
Na zakázku Pentagonu vypracovala firma Monell z Philadelphie recepturu repelentního prostředku, který svým zápachem rychle vyklidí jakékoli veřejné prostranství od výtržníků, respektive od protivníkovy živé síly. Vědci testovali účinnost takových zápachů, jako je pach zvratků, pálených vlasů, splašků, shnilého masa a tzv. "kasárenský standardní sprchový smrad".
Nečekejme ale, že si brzy čichneme. Jako všechny bojové plyny podléhá i "protilidský" repelent mezinárodnímu zákazu použití chemických zbraní.

Střely
Nikdo nemá rád gumové projektily -- nejen zasažení, ale ani střelci. Vždy je tady možnost, že budou zasaženy oči a postižený oslepne, říká Glenn Shwaery, ředitel centra pro inovaci nezabíjejících technologií. A proto jeho tým pracuje na náhradě stávajících gumových projektilů. Řešení spočívá v měkčích méně zakřivených střelách, v "brokových" nábojích a v "houbových" nábojích, jež se rozepnou či rozptýlí a zasáhnou cíl plošně -- jako by dostal facku a nikoli úder sevřenou pěstí.
Shwaeryho tým pracuje i na mnohem revolučnějším řešení -- na "laditelných" střelách, jejichž "tvrdost" může být nastavena až v akci, bezprostředně před výstřelem. Uvažujeme o nastavování průrazné síly, říká Shwaery, obdobně, jako když kapitán Kirk ze Star Treku velí "nastavte phasery na omráčení", přestože se jimi dá i zabíjet.

Pavučiny a sítě
Populární komiksová postava Spidermana má konkurenci ve firmě Foster-Miller z Walthamu v Massachusetts, která vyvinula 3 m širokou kevlarovou síť. Je uložena v pouzdru a po vypálení ze speciální pušky může na vzdálenost 9 znehybnit člověka tím, že ho ovine.
Větší sítě pak mohou být nasazeny proti větším cílům. Patří k nim i automobilní záchytná zábrana vyvinutá pro Pentagon firmou General Dynamies z Fall Church, Virginia. Odolná elastická "pavučina", která se rázem rozvine nad vozovkou, je schopna zadržet automobil do hmotnosti 3 400 kg a do rychlosti 70 km/h, přičemž jej promění v past, v níž posádka auta uvázne.

Paprskové zbraně
Ve vzdálenějším horizontu je hranice mezi vývojem zbraní a sci-fi až nebezpečně úzká. Výzkumná instituce Mission Research Corp. ze Santa Barbary v Kalifornii pracuje na pulzně energetickém projektilu (PEP), který přehřeje povrchovou vlhkost kolem cíle tak, že exploduje. Tím vyvolá ostrý světelný blesk a silný třesk. Je to obdobný efekt, jaký vyvolá exploze dělobuchu, avšak na rozdíl od něj směřuje PEP k cíli téměř světelnou rychlostí a zasahuje s bodovou přesností.
K dokreslení situace ve vývoji paprskových nezabíjejících zbraní může posloužit zařízení vyvíjené střediskem HSV Technologies v San Diegu. Představme si ruční svítilnu, která prostřednictvím ultrafialového paprsku vyzařuje mocný tok elektrické energie. "Posvítíme-li" takovou "baterkou" na lidský cíl, bude tímto bezdrátovým tasterem paralyzován až na vzdálenost 2 km.

Drogy a další věci vrtající v hlavě
I ti, kteří podporují vývoj nezabíjejících zbraní, připouštějí, že i tyto zbraně mají potenciál zabíjet. A co víc, mnohé odporují mezinárodním konvencím. Před několika měsíci nevládní organizace Sunshine Project, která monitoruje vývoj chemických zbraní, získala důkazy, že ve Spojených státech se pracuje na projektech, jež vedou za hranice zdravého rozumu. Týká se to jak vývoje umělých baktérií, požírajících asfalt, benzin a pancéřování bojových vozidel, tak vývoje rychle působících militarizovaných forem léčiv a drog: antidepresiv, opiátů a tzv. tanečních drog, jež by mohly být snadnou zneužity nezákonnou klikou.
Tyto výzkumy jsou podle mezinárodního práva ilegální a vedou k hrůzným scénářům. Je to zjevně nebezpečné a nezodpovědné, říká Steve Wright, aktivista lidských práv, který pro Amnesty International monitoruje agendu nezabíjejících zbraní. To, co vláda Spojených států vyvíjí dnes, včetně mučících metod, se zítra stane skutečností. Na co potřebujeme kouzelné gumové střely? ptá se řečnicky, neměly by i s dalšími obdobnými prostředky zůstat na stránkách sci-fi?

Nechť si každý čtenář na tuto otázku odpoví sám. Ale možná by udělal dobře, kdyby s odpovědí počkal až na podzim, až v Praze skončí summit NATO.

Psáno v Praze 4. 8. 2002, údaje z časopisu Time, July 29, 2002


Další články tohoto autora:
František Novotný

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: