5.8. EKOLOGIE: Kauza spalovna
Jiří ŠirokýTiskové vyjádření k článku Libereckého dne (02.08.2002 – Spalovna je ekologům znova trnem v oku) a k neopodstatněným atakům ze strany „ekologických aktivistů“
V poslední době skupiny ekologických aktivistů opět vytáhly do boje proti liberecké spalovně provozované společností Termizo a.s. Tito „specialisté“ na dioxiny se zjevně rozhodli profitovat na aktuální tématice prodeje pohledávky spalovny a jak už se stává zvykem, na základě různých dezinformací, polopravd i lží dostávají své místo v denním tisku. Příkladem tohoto je i článek, který vyšel v Libereckém dni dne 02.08.2002 s titulem „Spalovna je ekologům znova trnem v oku“.
V tomto článku se objevují smyšlená tvrzení, která mají za cíl poškodit spalovnu a nikterak není jejich snahou zlepšení životního prostředí, jak by se od ekologů dalo čekat. V článku se uvádí, že spalovna míchá popílek se škvárou a tato směs je dle „ekologů“ stále toxická. Pravdou je, že míchání popílku se škvárou je naprosto v souladu se všemi právními předpisy ČR a Termizo má na tuto činnost patřičná povolení. Směs popílku a škváry je dokonce pro své výborné vlastnosti používána na skládce v Košťálově jako výrazný komponent při rekultivaci skládky a v žádném případě se z této směsi neuvolňují škodliviny, které by ohrožovaly okolní životní prostředí či zdraví obyvatel.
Dále nás „ekologové“ v článku varují před všemi možnými zdravotními obtížemi, které způsobují dioxiny a škodlivost liberecké spalovny prokazují na chycené rybě v řece Nise a množství škodlivých látek v ní nalezených. To vše je podtrženo lživým tvrzením, že „…spalovna vypouští odpadní vody do Nisy“. Předně, dioxiny jsou přirozenou součástí ekosystému a do přírody se dostávají při spalování a to jak při lesních požárech, pálení v domovních topeništích či např. ohňostrojích. V odborné literatuře se můžete dočíst, že při 15-ti minutovém ohňostroji u příležitosti nového milénia v Londýně bylo emitováno do ovzduší více dioxinů než by vyprodukovala místní spalovna za 120 let a to londýnská spalovna má více než čtyřnásobnou kapacitu než spalovna liberecká. Co se týká odpadních vod, tak Termizo a.s. samozřejmě zkoumá přesné chemické složení odpadních vod a tyto, ač jsou pro ekosystém naprosto bezpečné, odvádí nikoliv do Nisy, jak tvrdí „ekologové“, nýbrž do liberecké čističky odpadních vod.
Je při nejmenším zarážející, že lidé, kteří veřejně o sobě prohlašují, že jsou ochránci životního prostředí, výrazně preferují takovou politiku odpadového hospodářství, která by ve svém důsledku vedla k naplňování skládek komunálního odpadu namísto ekologického zpracování odpadů s využitím jejich energetického potenciálu. Zbývá si jen položit otázku, jestli cíle „ekologů“, jsou prospěšné životnímu prostředí či se jedná o preferenci jiných zájmů.
Pro ilustraci dodávám, že spalovna v současné době plní i limity Evropské unie, které budou platné až od roku 2006.
Jan Siroky
Nisa-medium s.r.o.
ICQ 127953450
mobil 0608021218
|