Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.8.2002
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Nezabíjející zbraně
 >POLITIKA: Palestinsko-izraelský konflikt a jeho obraz ve světě
 >MÉDIA: Lauderovy hříchy aneb O čem novináři nepíší
 >POLITIKA: Do zbraně, občané!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Záhadné zmizení záhadného předmětu
 >PSÍ PŘÍHODY: Nežádoucí přilepšení
 >MEJLEM: Pražská lež záminkou k nové válce, tentokrát Washingtonu.
 >TÉMA: Feministky, politika a ekonomika.
 >PŘÍRODA: Životy dlouhé i krátké
 >EKOLOGIE: Kauza spalovna
 >ŽIVOT: Internet pro život fyzicky handicapovaných či starých lidí
 >POHLÉDNUTÍ: Příliš dlouhý výlet (4)
 >ZE SVĚTA: Rebélie pracujících dívek (Z afrických vzpomínek -2)
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ZE ŽIVOTA: To jsou paradoxy ...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
5.8. Balvíne, sorry, řekne možná soud
(eff)

"Nechci žít v zemi, kde, když nějaká legitimní instituce - tedy Rada České televize .- někoho zvolí, aby na to rok soud řekl, že je to jinak," řekl na páteční tiskové konferenci Václav Klaus. Lze ironicky podotknout, že mu tedy buď nic jiného nezbude, nebo se odstěhovat, podstata výroku ale je v něčem jiném: rozhodnutí soudu v Praze 4, že "volba ředitele Balvína je neplatná", se přiřadilo k dlouhatánské řadě šokujících a dá se říci skandálních výroků našich soudů. Dále překvapuje, že tolik pozorovatelů české scény se výroku chytilo, jako kdyby na Praze 4 v soudní budově nový Mojžíš sestoupil z Petřína a přinesl nové slovo boží. "Balvín není ředitelem," to byly hlavní titulky novin.

Šokující je především roční lhůta která uplynula od podání pana Evžena Hlinovského, který se hlásil na místo generálního ředitele ČT a ve výběrovém řízení neuspěl, respektive se do něho nedostal, jak lze dohledat na webu. Tam se dozvíte, že "nesplnil podmínky". Jaké podmínky nesplnil zveřejněno nebylo - a to je možná chyba, možná není. Třeba by se právě pan Hlinovský štětil, kdyby bylo už za tepla zveřejněno, co bylo zveřejněno až teď, že nedodal lustrační osvědčení. Jiní taky nedodali? A nebo nedodali něco jiného - a do řízení se dostali? Na to potřeboval soud pro Prahu 4 rok, aby takto prachjednoduchou kauzu prověřil - na př. nahlédnutím do zápisu, jelikož tam to musí být napsáno a pokud by nebylo , měl ihned prohlásit řízení rady za zmatečné.

Soud, to není žádná abstraktní instituce, nějaké božstvo fungující mezi nebem a zemí. Je to lidská instituce, s prastarými kořeny. Ustavili ho dávno pro to, aby lidé žili v řádu a jistotě. Jistě že potřebuje ke své práci čas, ale musí to být rozumná časová lhůta. Rok pro kontrolu regulérnosti procedury je absurdně dlouhá doba.

A navíc, v Čechii asi neexistuje "politicky exponovanější" pracovní funkce, než je ředitel veřejnoprávní televize. Jakmile soud prohlásí o tomto funkcionáři, že zastává svoje místo protiprávně, má to zásadní dopady pro fungování této instituce. I když se nakrásně prokáže - a mnoho na to ukazuje - že rozsudek byl nesmyslný a dokonce že se soud vůbec neměl kauzou zabývat, co bude následovat?

Omluvné "Balvíne, sorry"?
Václavovi Klausovi se to nelíbí, projevil "chuť s tím praštit", a ze země kde soudy takto fungují odejít. Ač to byla slova poněkud emotivní, oprávněnost mají. A co ostatní? To se má odstěhovat deset miliónů obyvatel a opustit soud pro Prahu 4?

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: