6.8. ZDRAVÍ: Myomy a odejmutí dělohy
Marta ŠimůnkováMyomy jsou nejčastějšími děložními nádory, které postihují zhruba 20 – 40 % žen starších 35 let. Nejsou zhoubné a o menších myomech žena nemusí vůbec vědět. Bývají častým nálezem při preventivní prohlídce. Myomy však mohou způsobovat nadměrné menstruační krvácení a bolestivost buď vázanou k období menstruace, případně stálou. Velké, rostoucí nebo potíže působící myomy je nutné léčit. Standardním postupem bývá odnětí dělohy.
V České republice je provedeno každoročně zhruba 20 000 vyjmutí dělohy a trend v posledních 20 letech stoupá. Toto řešení však není pro každou ženu z nejrůznějších důvodů přijatelné. Mezi poměrně časté důvody, proč si žena přeje dělohu ponechat, je plánování mateřství. Nová metoda léčby myomů umožňuje toto přání splnit.
Na gynekologicko-porodnickém oddělení a Endoskopickém výukovém centru kladenské nemocnice byla pod vedením primáře Doc.MUDr. Zdeňka Holuba,CSc vyvinuta světově unikátní metoda. Pomocí laparoskopie a ultrazvukového skalpelu jsou zcela uzavřeny děložní tepny, které zásobují současně i myomy.
Doposud absolvovalo tento výkon 16 žen a dvanáctiměsíční sledování prokázalo u 15 z nich výrazné zmenšení myomů (o 30 – 70 % původní velikosti). U jedné ženy došlo k zástavě růstu myomu. Zvětšení, či objevení dalších myomů nebylo pozorováno. U všech žen došlo k výraznému zmírnění až ústupu potíží, a tím i k zlepšení kvality života. Závažnější komplikace nebyly pozorovány.
Mezi hlavní výhody této metody patří to, že ženám zachraňuje dělohu i pro případné další těhotenství anebo „pouze“ pro dobrý pocit i nízká celková zátěž ženy samotným výkonem. Před laparoskopickou operací je nutné provést běžné předoperační vyšetření. Výkon se provádí při hospitalizaci, pacientka po něm zůstává na lůžku 48 hodin a pak je propuštěna domů. Doba pracovní neschopnosti se pohybuje zhruba kolem dvou týdnů.
Na dotaz, co by pro sebe ženy mohly udělat, uslyší-li od svého lékaře diagnózu - myom, prim. MUDr. Zdeněk Holub, CSc. odpovídá: „Zatím jsme jediným pracovištěm, které laparoskopickým ultrazvukem léčbu provádí. S mnoha zahraničními i českými kolegy jsem hovořil a je několik endoskopických pracovišť i v České republice na takové úrovni, že by mohla podobný typ výkonů provádět v krátké době. Žena by se měla zajímat, zda je pro ni tento způsob léčby vhodný a po absolvování určitých vyšetření by měla vyhledat specializované pracoviště.“ Laparoskopicko-ultrazvuková léčba myomů totiž není vhodná pro všechny případy. Záleží na uložení nádorů – lze tak ošetřit myomy ve stěně děložní (intramurální) a ty, které rostou směrem ven z dělohy (subserózní). Naproti tomu nádory pod děložní sliznicí (submukózní) mohou po této operaci vyvolat určité komplikace, nejčastěji zánětlivého charakteru.
Pacientka by měla podstoupit sonografické vyšetření a měla by se vyloučit i endometrióza. „Jsem přesvědčen, že na mnohých pracovištích se v nejbližší době tyto operace začnou provádět,“ dodává primář Doc. MUDr. Zdeněk Holub, CSc. Doufejme společně s ním, že se brzy najdou i další následovníci a děložní myomy přestanou být důvodem k odstranění důležitého ženského orgánu.
Další informace naleznete zde
|