Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 7.8.2002
Svátek má Lada
  Výběr z vydání
 >ARMÁDA: Turbulence kolem nákupu stíhaček
 >TÉMA NATO: Problematické výhody spojenectví
 >POLITIKA: Smutné proroctví
 >MROŽOVINY: Krásná Meredith...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Živý sen jako ze života
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání se srandovním pejskem
 >VZPOMÍNKY: JAROSLAV SEIFERT (Z českých vzpomínek -1)
 >PŘÍRODA: Predátoři mezi rostlinami
 >EKONOMIKA: Ceny dluhopisů patrně poklesnou
 >MÉDIA: Nabodeníčka do Unie?
 >VTÍPKY: O nebi čili ráji
 >ZAMYŠLENÍ: Veterán - bezdomovec, pomozte
 >EKOLOGIE: Problémy soudobé hudby.
 >ZDRAVÍ: Invalidní sanitka
 >POLITIKA: Program Špidlovy vlády je děsivý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
7.8. MÉDIA: Nabodeníčka do Unie?
Prostě Gentleman

Nesmysl vrcholný vyšel v pondělních Lidovkách. Jejich dopisovatel z Rakouska vypotil poněkud nesourodý článek (je sice možné, že mu jej upravili, ale to je jeho problém) a titulkový editor vše dorazil: "Evropská unie zavádí kvůli Čechům háčky a čárky".

Článek je mixem informací z Rakouska a Unie. Rakousko připravuje centrální databázi obyvatel a "přišlo se na to", že tam musí být jména se všemi diakritickými znaménky, aby nedocházelo k záměně. Problémy jsou, jak jinak, zejména s českými a slovenskými jmény.

Pak se čtenář sice doví, že podnět (píše se "tlak") vzešel z Unie, která se chystá zapisovat jména přesně, a naznačuje se, že kvůli rozšíření o východní země. Následující výhybka vrací text k Rakousku. Poznamenává se, že problémy mají v Rakousku nejen s námi, ale i s občany bývalé Jugoslávie, Slovenska, Turecka či Francie.

Na závěr tohoto lingvistického blábolu se dočteme, že Unie se usnesla psát jména správně i z důvodů ochrany etnických menšin.

Bulvární pojetí celého článku, opatřeného dynamickým titulkem, je evidentní. Autor a vedení Lidovek by se možná mohlo seznámit s tím, kolik (nejen) evropských abeced obsahuje písmena s diakritikou či písmena odlišná od anglické abecedy. Prakticky všechny, od skandinávských zemí přes umírněnou němčinu po ostatní jazyky jak zemí Unie, tak zemí přistupujících. My písmenek s nabodeníčky nemáme rozhodně nejvíc, když už by někdo chtěl k tomuto argumentu sáhnout.

Připomíná mi to články z počátku nástupu pécéček u nás, kdy hlupáci s velkou rozkoší kydali na češtinu a český národ obecně a vytýkali Husovi jeho reformu. Ani oni se nepodívali na mapu znaků jiných abeced.

Hlupák zůstane hlupákem, ať je v Unii nebo ne.

Gentleman


Gentlemanův deníček
Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: