Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 7.8.2002
Svátek má Lada
  Výběr z vydání
 >ARMÁDA: Turbulence kolem nákupu stíhaček
 >TÉMA NATO: Problematické výhody spojenectví
 >POLITIKA: Smutné proroctví
 >MROŽOVINY: Krásná Meredith...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Živý sen jako ze života
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání se srandovním pejskem
 >VZPOMÍNKY: JAROSLAV SEIFERT (Z českých vzpomínek -1)
 >PŘÍRODA: Predátoři mezi rostlinami
 >EKONOMIKA: Ceny dluhopisů patrně poklesnou
 >MÉDIA: Nabodeníčka do Unie?
 >VTÍPKY: O nebi čili ráji
 >ZAMYŠLENÍ: Veterán - bezdomovec, pomozte
 >EKOLOGIE: Problémy soudobé hudby.
 >ZDRAVÍ: Invalidní sanitka
 >POLITIKA: Program Špidlovy vlády je děsivý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
7.8. Před nacisty, za nacistů, po nacistech
(eff)

Vyprávěl mi otec o setkání, jež měl někdy v roce 1946 s kamarádem. Byl to Žid, který se zachránil emigrací v Anglii. Vyprávěl mému otci, že se do Anglie vrátí, protože se bojí návratu fašismu.
"Blázníš?" divil se můj otec. "Hitler je mrtvý a nacismus a fašismus s ním."
"Mýlíš se. Fašismus se vrátí. Bude se ale jmenovat antifašismus."

Což mimo jiné dotvrzuje, že Židé, přinejmenším někteří, dovedou být moudří.
Moudře hovořil dnes i pražský rabín Karol Sidon, když varoval před rostoucím antisemitismem. "Skoro to vypadá, že by se mohly opakovat věci, které tu byly před nacisty a za nacistů," řekl. Skoro?

Zbabělý postoj západní Evropy vysvětluje tlakem muslimského obyvatelstva. Jsou ale jiné důvody, řekl bych,že přinejmenším stejně silné. Antiizraelský postoj je patrný zejména z kruhů dědiců komunismu, tedy té pestré směsice antiglobalistů, ekologistů, anarchistů a jejich sympatizantů z řad levicových intelektuálů. Tito lidé se tváří, že nevědí, o co teroristům jde - a těm samozřejmě jde nikoli o "spravedlivé uspořádání poměrů na Blízkém východě". Ne, těm jde o zničení státu Izrael, o likvidaci jeho obyvatelstva ať už formou přímé masové vraždy, nebo vystěhováním. Tváří se, že nevědí, že Izrael by okamžitě zastavil vojenské akce, kdyby teroristé ustali s vražděním, kdežto kdyby Izrael zastavil vojenské akce, teroristé by pokračovali ve vraždění. V tom je ta zásadní nerovnováha - nikoli v převaze F16 nad sebevražednými teroristy.

K zásluhám bývalého premiéra Miloše Zemana patří jeho jednoznačné stanovisko k blízkovýchodnímu problému - i když je třeba politovati metody, jakými svoje názory prezentoval a hlavně - fakt, že zůstal na základně slovního siláctví a nepodařilo se mu ovlivnit zahraniční politiku státu, v jehož čele stál.

Holocaust 2. chystaný islámskými fanatiky je patrně nereálný a nerealizovatelný - holocaust ve smyslu "topení Izraelců v krvi", jak proklamuje ušlechtilé hnutí Hamáz. Krve ale ještě poteče hodně, než dojde k obecnému vysílení. Díl odpovědnosti nesou ti, kdo přímo anebo nepřímo terorismus podporují - a právě jim se pokusil promluvit ke svědomí pražský rabín, moudrý muž.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: