Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 7.8.2002
Svátek má Lada
  Výběr z vydání
 >ARMÁDA: Turbulence kolem nákupu stíhaček
 >TÉMA NATO: Problematické výhody spojenectví
 >POLITIKA: Smutné proroctví
 >MROŽOVINY: Krásná Meredith...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Živý sen jako ze života
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání se srandovním pejskem
 >VZPOMÍNKY: JAROSLAV SEIFERT (Z českých vzpomínek -1)
 >PŘÍRODA: Predátoři mezi rostlinami
 >EKONOMIKA: Ceny dluhopisů patrně poklesnou
 >MÉDIA: Nabodeníčka do Unie?
 >VTÍPKY: O nebi čili ráji
 >ZAMYŠLENÍ: Veterán - bezdomovec, pomozte
 >EKOLOGIE: Problémy soudobé hudby.
 >ZDRAVÍ: Invalidní sanitka
 >POLITIKA: Program Špidlovy vlády je děsivý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
7.8. ARMÁDA: Turbulence kolem nákupu stíhaček
Petr Plaňanský

V sousedním Rakousku, jak informoval náš rozhlas, uspěla veřejná petice proti nákupu drahých Eurofighterů. Znamená to, že stíhačkami (z popudu pouhých 11 % občanů) se opět bude zabývat rakouský parlament a patrně vyhlásí stop stav na nákup. Nákup, který by zemi neúnosně zadlužil, se pravděpodobně nebude konat vůbec. A nebo se rozhodnutí o pár let odloží. Prozatím budou vzdušný prostor nad Vídní chránit patrně stroje Bundeswehru.
Jak je tomu u nás? Česká republika odhalila svůj záměr: chceme nakoupit slušné stíhací stroje. Ve hře bylo několik nabídek ze zahraničí. A každá z nich měla svou lobby na naší politické scéně. Stačí třeba vzpomenout na proudové exhibiční tanečky senátora Žantovského.
Po různých peripetiích a dohadech se vláda začala přiklánět k hodně drahé verzi švédsko-britského stroje JAS-Grippen. Zdá se však, že z obchodu nakonec sejde. Jde skutečně o příliš nákladnou záležitost. Alespoň pro náš sociální stát, který je jednou nohou nakročený do EU.
Nicméně, než se znovu čeští politici a generalita zamyslí nad tím, zda je pro zemi, která proslula svými stíhacími piloty a elitními Tygřími letkami, společensky únosné, aby její vzdušný prostor chránili spojenci z NATO, bylo by dobré podívat se zpět do minulosti.
Mám za to, že je nejvyšší čas, aby se zveřejnila fakta z dělení federální armády. Do které země a kolik šlo moderních Migů (a nemám tím na mysli poněkud unavenou babičku Mig 21). A ještě více by veřejnost zajímalo, kdo, proč a hlavně ZA KOLIK do vlastní kapsy rozhodl o výměně Migů do Polska za jejich poněkud obstarožní vrtulníky Sokol (z nichž tu zatím létají, pokud se nemýlím, dva, a jeden z nich už stačil mít havárii). Dodávám, že k severním sousedům neodlétly M-21, nýbrž mnohem modernější stroje, které teď chybí našim pilotům.
Nakonec by nebylo vůbec marné, kdyby česká generalita předložila veřejnosti alespoň NĚJAKOU srozumitelnou obrannou doktrínu státu a uvedla, jaké místo v ní bude mít naše letectvo. To by vůbec nebyl špatný začátek. Hlavně by to nemělo trvat dalších deset let. Protože pak by se mohlo stát, že budeme mít perfektní stroje, ale nebudeme mít žádné piloty…


Další články tohoto autora:
Petr Plaňanský

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: