Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.8.2002
Svátek má Soběslav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Těžký úděl jediného spravedlivého
 >POLITIKA: Arogance moci zatím u nás nenarazila na hranici
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: Prostě na to mají
 >TÉMA: Převod kmene povinného ručení
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Agenti cizí mocnosti
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Fantom průměrného platu
 >VZPOMÍNKY: VYCHÁZKA S BÁSNÍKEM (Z českých vzpomínek - 2)
 >POLITIKA: Národní zájmy - chybné úvahy Václava Klause
 >ZAJÍMAVOST: Z prázdninových cest
 >POVÍDKA: V poslední chvíli
 >PŘÍRODA: Predátoři mezi rostlinami - dokončení
 >FEJETON: Rychlík Béďa
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (14)
 >ZDRAVÍ: Barvy a typy vlasů
 >ARMÁDA: Turbulence kolem nákupu stíhaček

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
8.8. NÁŠ RYBNÍK: Nová vláda nové naděje pro spravedlivý právní stát?
JITA Splítková

Stará čínská moudrost praví: Dobře se maluje kůže tygra - hůře jeho kosti. Je to pořekadlo vhodné i k posouzení různých politický aktů, činů a dějů.
Včera nějakou tu minutku po 19.00 hodině Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru koaliční vládě sociálních demokratů, lidovců a unionistů.
Důvěru jí vyslovilo všech 101 poslanců vládních stran - samozřejmě, kdo čekal něco jiného nemůže pro svoji naivitu být snad z tohoto světa.:-)
98 přítomných zástupců opozičních občanských demokratů a komunistů kabinetu důvěru nedalo. Kdo se diví tomuto počtu, tak vysvětlení je pozemské - hlasování se nezúčastnil nemocný poslanec Josef Houzák z KSČM. Poslanci hlasovali veřejně, to znamená, že každý hezky povstal a nahlas řekl, zda je pro důvěru vládě, nebo proti vyslovení důvěry.
Deset hodin se střídali poslanci před mikrofony a řečnili pro a proti. To vše je ona kůže, kostmi je v tomto případě realizace vládní politiky a její skutečné dopady na život lidí této země.
Kůže někdy překrývá polámané a pokroucené kostičky - třeba právo, to kulhá, vládu čeká hodně práce. Příkladem budiž následující: ve středu TV Prima odvysílala kauzu 25 mladíka, který si v květináči na balkóně pěstoval jednu rostlinu konopí. Bydlel v ulici Konopná a vše bral prý jako recesi. Úsměv mu došel, když nějaký soused jeho kytičku ihned šel udat na policii (dobrý člověk pořád žije). Ta dotyčného navštívila, kytku zabavila a recesista (nebo třeba možná i samopěstitel trávy - do mozku mu nevlezeme, ale to není merito věci), bude obžalován, za toto nedovolené pěstování drogy (sazba je od 1 roku až do 5 let). "Dobře mu tak", možná někdo poznamená, "feťákovi..." dodá, že to byla jedna kytka a ten člověk není zločinec... to nikoho nezajímá... Ano, přísnost na malé přestupky by byla na místě, kdyby nebyla právní benevolence k velkým - v případě drog - projděte se po centru Prahy, na dealera narazíte po pár minutách. A velké ryby? Raději pomlčet a policie je prý bezmocná. Nebo další případ - "smažky" v létě mizí z ulic měst a prázdniny tráví u makových polí - přímo u zdroje a nikým nerušeni )policistů je prý zoufale málo). Pěstitelé, kteří netouží po opiu, ale po skutečné úrodě máku, který pak máme v buchtách a na houskách, jsou patřičně naštvaní, že takto přichází o úrodu a říkají, "s mákem končíme". Možná, že makové buchty pak budou minulostí a proč? Díky podivnému právu, které hýčká velké zločiny a zločince, bubu dělá na střední a ty co udělají pouhý přestupek, žene uličkou hamby.
O právu a spravedlnosti se toho namluvilo a namluví, i tato právě schválená vláda. V právnickém traktátu legisty Chuan Kchuana se píše:
Vytáhneš-li jeden stvol plevele - tisíc pšeničných klíčků vyrazí,
Potrestáš-li jednoho zlosyna - deset tisíc lidí bude spokojeno.

Zlosynem myslel pisatel skutečného potrestaného zlosyna.
Buďme optimisty a do třetice zacitujme z čínských moudrostí- básník Lu Jou věřil tomuto: Budou-li úředníci slušní a neúplatní, pak lidem z vesnice nastane čas zpěvu a tance. Ovšem to byl výrok básníka. :-)

(Moudrosti jsou z knihy Lexikon čínského mudrosloví manželů Hejzlarových , Academia, Praha)

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: