Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.8.2002
Svátek má Soběslav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Těžký úděl jediného spravedlivého
 >POLITIKA: Arogance moci zatím u nás nenarazila na hranici
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: Prostě na to mají
 >TÉMA: Převod kmene povinného ručení
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Agenti cizí mocnosti
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Fantom průměrného platu
 >VZPOMÍNKY: VYCHÁZKA S BÁSNÍKEM (Z českých vzpomínek - 2)
 >POLITIKA: Národní zájmy - chybné úvahy Václava Klause
 >ZAJÍMAVOST: Z prázdninových cest
 >POVÍDKA: V poslední chvíli
 >PŘÍRODA: Predátoři mezi rostlinami - dokončení
 >FEJETON: Rychlík Béďa
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (14)
 >ZDRAVÍ: Barvy a typy vlasů
 >ARMÁDA: Turbulence kolem nákupu stíhaček

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
8.8. TÉMA: Převod kmene povinného ručení
Teresa Jakubová

V minulém týdnu byla zveřejněna informace, že druhá největší česká pojišťovna, Kooperativa, kupuje od jednoho ze svých konkurentů, Komerční pojišťovny (KP), sedmé největší české pojišťovny, téměř 400 000 klientů povinného ručení. Z pohledu tohoto jediného produktu se pak jedná o přesun klientů od čtvrté největší společnosti do druhé.

Po samotném vzniku pojistného trhu na počátku devadesátých let a demonopolizaci povinného ručení ke konci roku 1999 se nepochyby jedná o třetí nejvýznamnější událost v novodobém českém pojišťovnictví, se kterým se nemůže srovnávat ani (dosud jediný) krach pojišťovny, nucené správy a převody významně menších kmenů.

Lze spekulovat proč se KP k prodeji svého kmene odhodlala. Zaznívající argumenty o ekonomické nevýhodnosti se při pohledu na boj pojišťoven o tento kmen jeví jako chabé, ani orientace pojišťovny na životní pojištění po vzoru Societe General (SG), vlastníka Komerční banky (KB), ve Francii nezní příliš věrohodně, neboť ve finanční skupině SG se nachází i pojišťovna věnující se neživotnímu pojištění.

Zároveň lze spekulovat i o tom, proč se kupcem stala právě Kooperativa, když ještě před několika týdny byla, například týdeníkem EURO, jednoznačně favorizována Česká pojišťovna (ČP).

Domnívám se, že pro vysvětlení celé situace je zapotřebí nahlédnout do minulosti, přesněji do počátku roku 2001. Tehdy byl z čela KP Vávrovým vedením KB odvolán její ředitel, ing. Runštuk (dnes mimochodem ředitel úseku motorových vozidel v Kooperativě, tedy smlouvy povinného ručení KP může vítat jako své ztracené děti). A o několik měsíců později se novým ředitelem KP stal do té doby zcela nevýrazný manager, ředitel dlouhodobě ztrátové makléřské společnosti náležející ČP, České životní.

Toto jmenování v tehdejší době bylo obtížně pochopitelné: KP byla především neživotní pojišťovna a do jejího čela nastoupil člověk bez zkušeností s neživotním pojištěním, s řízením takto velké společnosti a navíc spjatý s konkurenční finanční skupinou - přičemž vztahy mezi KP a ČP nikdy nebyly přátelské, v KP nalezlo útočiště mnoho bývalých zaměstnanců ČP, kteří se stali pro majoritního akcionáře ČP, PPF, nepřijatelnými. Dnes je to otázka, která nestojí za položení.

Nový ředitel prakticky okamžitě začal deklarovat zájem o ukončení podnikatelských aktivit pojišťovny v oblasti neživotního pojištění, zejména povinného ručení, a jako příklad vhodného partnera uváděl právě ČP. Nebyla to však iniciativa - materiál týkající se převodu kmene povinného ručení byl předložen do představenstva KB jedním z tehdejších náměstků KB.

Převod kmene bylo možno realizovat na podzim roku 2001 a není pochyb, že tehdy by smlouvy skončili v ČP. Situace k tomu byla velmi příznivá: ČP měla o tento kmen zájem, francouzský vlastník banky na něm nelpěl a v KB byly na vysokých místech zaměstnáni lidé, kteří, jak potvrdili pozdější personální přesuny, měli k finanční skupině PF velmi blízko. To, že v této době k převodu kmene nedošlo, je možno přičíst na vrub malému důrazu ředitele KP a zejména objevenými problémy, které dílem vycházeli ze špatného účetnictví, dílem z nezkušenosti managementu KP a tudíž zanedbáním některých podstatných problémů.

Poté, co byl promeškán podzimní termín, bylo nutno počkat na ukončení auditu. V této době bylo manipulováno s hospodářským výsledkem tak, aby bylo možno kmen povinného ručení označit za koupi, která stahuje KP do propasti. Nedůvěryhodně, neboť statistiky České kanceláře pojistitelů, která sdružuje všechny pojišťovny věnující se povinnému ručení, vypovídají o tom, že rozdíly v kvalitě kmenů jednotlivých pojišťoven nejsou významné. V té době se o prodeji kmene začalo hovořit již zcela veřejně, obsáhlou informaci přinesla například Mladá fronta Dnes - mimochodem ač ředitel KP tuto zprávu ihned dementoval v rozhlase, na tiskové dementy mluvčím KB bylo nutno čekat více jak týden.

V zápětí po květnové valné hromadě však KB i KP oznámily, že kmen povinného ručení opravdu prodají. Ze zájemců předem vyloučily přímé konkurenty - pojišťovny, které by byly svázány s bankami provozujícími drobné bankovnictví, velmi brzy se okruh zájemců zúžil na ČP, Kooperativu a Allianz.

Prodej byl již prakticky nevyhnutelný. V KP nebyli lidé, kteří by se mohli o tento rozsáhlý kmen starat, bylo zanedbáno mnoho z provozního zabezpečení a hlavně se KP stala v této oblasti zcela nedůvěryhodnou.

Přestože v této době již situace pro prodej kmene ČP nebyla tak příznivá - mnoho z vedoucích zaměstnanců KB již přešlo do struktur PPF, z nichž nemohlo prodej ovlivňovat, velikost kmene se zmenšovala -, byla ČP stále nejvýznamnějším favoritem, což potvrdilo, mimo jiné, i odstoupení pojišťovny Allianz ze soutěže. O vítězství ČP mezi zasvěcenými lidmi pochyboval málo kdo.

Avšak objevil se člověk, který před ČP položil lákavější sousto. Tímto člověkem byl jistý pan Rozehnal a tím soustem televize Nova.

Pochopitelně, Novu a povinné ručení KP nelze srovnávat. Zisky jsou řádově jiné.

A tak, ve chvíli, kdy se objevila možnost ovládnutí televize Nova, bylo zapotřebí změnit strategii. PPF měl proti sobě skutečného protivníka - MEF Holding. Až dosud byla hra o kmen povinného ručení KP pouze hra jednoho hráče, těch několik idealistů, kteří se snažili postavit proti proudu, nemělo šanci na úspěch - většina jich již je mimo pojišťovnictví. Ale penězi se proti penězům bojovat dá a tedy se objevil skutečný protihráč.

Nelze vytušit, co vše se odehrálo skrytě nejen před veřejností, ale i před figurkami této partie. Jisté však je, že ředitel televize Nova veřejně, v Televizních novinách, upozornil na pojišťovací aktivity PPF a zárověň na ne zcela čisté způsoby.

Co následovalo? Netrvalo dlouho a ČP od svého úmyslu získat kmen povinného ručení KP odstoupila. Po důkladné analýze kmene... Tím sice přišla ČP tedy PPF o mnoho desítek milionů, avšak uvolnily se ruce pro uchopení Novy. PPF se zbavil vrabce v hrsti, čímž MEG Holding ztratil jeden z terčů, na které bylo možno mířit.

A, jak opět ukazují události minulého týdne, namísto vrabce nyní PPF drží ne holuba, ale přinejmenším slepici, snášející zlatá vajíčka.

Kooperativa získala kmen povinného ručení KP. Ty miliony se určitě budou hodit, a tak jen zbývá napsat děkovný dopis JUDr. Rozehnalovi, přátelsky se tvářit směrem k ČP a vymýšlet důvody, kterak vysvětlit zisk na konci tohoto roku, jsou-li koupené smlouvy tak ztrátové.

A tak jediným poraženým v celé kauze Povinné ručení je ředitel Komerční pojišťovny. Buď jak buď, kdyby byl rychlejším, měl by PPF jak vrabce tak i slepici. A ing. Veselý teplé místo někde vedle svých kolegů z Komerční banky ve finanční skupině PPF. Takto se ukázal jako vykonavatel sice ochotný, ale pomalý a neobratný.
Další články tohoto autora:
Teresa Jakubová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: