Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.8.2002
Svátek má Soběslav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Těžký úděl jediného spravedlivého
 >POLITIKA: Arogance moci zatím u nás nenarazila na hranici
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: Prostě na to mají
 >TÉMA: Převod kmene povinného ručení
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Agenti cizí mocnosti
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Fantom průměrného platu
 >VZPOMÍNKY: VYCHÁZKA S BÁSNÍKEM (Z českých vzpomínek - 2)
 >POLITIKA: Národní zájmy - chybné úvahy Václava Klause
 >ZAJÍMAVOST: Z prázdninových cest
 >POVÍDKA: V poslední chvíli
 >PŘÍRODA: Predátoři mezi rostlinami - dokončení
 >FEJETON: Rychlík Béďa
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (14)
 >ZDRAVÍ: Barvy a typy vlasů
 >ARMÁDA: Turbulence kolem nákupu stíhaček

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
8.8. PŘÍRODA: Predátoři mezi rostlinami - dokončení
Readers Digest

OSUDOVÁ PŘITAŽLIVOST
Některé láčkovky rostou na stromech,
ale láčka této rostliny je položena
svůdně na lesní půdě.SMRTÍCÍ ČELISTI MUCHOLAPKY PODIVNÉ

Když hmyz usedne na její list, mucholapka podivná okamžité reaguje. Čepele listu prudce sklapnou podél středového řapíku a uzavřou se. Když se dvě části čepele listu sevřou, sada okrajových přečnívajících zoubků se uzavře jako klec a zajistí, aby hmyz neunikl listu trvá asi deset dnů, než potravu. stráví. Když tráveni skonči, list si otevře, aby opět pracoval. Obzvlášť citlivé na dotyk jsou čerstvé, na jaře vyrašené listy mucholapky. Rostlina má také způsob, jak se pojistit proti náhodnému sevřeni listu. Na každé polovině listu jsou tři chloupky citlivé na dotyk, které spouštějí reakci. Když dojde k dotyku jen na jednom či na dvou chlupech, list zůstane otevřený. Pokud ale jsou podrážděny v krátké době po sobě (mezi 220 vteřinami) i jen dva různé chloupky, list se rychle zavře. Mucholapka podivná pochází z východu USA, ale nyní se pěstuje po celém světě jako pokojová rostlina.


PODVODNÍ PASTI BUBLINATKY

Bublinatky rostou všude na světě v rybnících a vodních nádržích. Ve vodě vzplývají díky vzduchu uzavřeném ve stonku a při lapání kořisti využívají podvodní pasti. Každá past tvaru měchýřku je velká asi jako špendlíková hlavička a má víčko opatřené drobounkými chloupky. Vičko bývá obvykle zavřené, ale když se buchanka či jiný drobný vodní živočich dotkne chloupků, vičko se prudce otevře a podtlak vsákne kapku vody s živočichem dovnitř měchýřku. Vičko se opět přiklopí, a tak oběť nemůže uniknout.


KLUZKÉ STĚNY ASIJSKÝCH LÁČKOVEK

V lesích jihovýchodní Asie a Madagaskaru využívají láčkovky k lapání hmyzu dobře zkonstruované pasti. Na konci listů těchto rostlin vyrůstají dokonale vytvořené konvičky naplněné sladce vonící tekutinou.

Hmyz přilákaný vůní usedá na okraj láčky, kde navíc občas nalezne i kapičky nektaru, který rostlina vylučuje. Jakmile však začne hmyz láčku prozkoumávat, rychle ztratí půdu pod nohama. Jemné šupinky voskového povlaku totiž nedovolí hmyzu, aby se pevně uchytil, a návštěvník tak sklouzne do tekutiny. Rovné, kluzké stěny láčky mu potom znemožní únik. Hmyz se utopí a je tekutinou v láčce rozleptán a posléze rostlinou stráven. Občas se za zdánlivě snadnou hmyzí kořistí vydají i malé žabky, které pak většinou sdílejí její osud.

(Pokračování zítra)


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: