Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 9.8.2002
Svátek má Roman
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Havel dluží omluvu Jakešovi
 >MEJLEM: Záplavy
 >DOHADY A FAKTA: Kdy zaútočí Spojené státy na Irák?
 >NÁZOR: Škromachovy umístěnky
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (5)
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (15)
 >FEJETON: Skřítci pod ženskými čely
 >HUDEBNÍ RECENZE: Redhoti poosmé, jen tak -mimochodem-
 >POVÍDKA: Divná Bára
 >KOMENTÁŘ: Důvěra vládě
 >ZDRAVÍ: Rulík zlomocný v historii
 >POLITIKA: Arogance moci zatím u nás nenarazila na hranici
 >MÉDIA: Těžký úděl jediného spravedlivého
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: Prostě na to mají
 >TÉMA: Převod kmene povinného ručení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
9.8. NÁŠ RYBNÍK: Statistika věda je...
JITA Splítková

Snad nejvíc člověka bolí, když se mu zboří jeho sny nebo když mu někdo jeho sny haní. Je to tak. Sníme všichni - jeden o domku, druhý o autu, třetí o krásném oblečení, čtvrtý o vytvoření dokonalého obrazu, pátý o vyzkoumání mozku, šestý o telepatii, sedmý o UFO, osmý o ontickém řádu jsoucna, devátý o objevení komety, desátý o dobrém jídle. Sny jsou sny a jsou různé. Seberte a podupejte druhému jeho sen, tím se mu pomstíte dokonale. Haňte, plivejte a očekávejte, že buďto dotyčného zlomíte nebo dostanete na kokos :-).

Další krásnou věcí je opovrhování povoláním a prací druhého. Ovšem, čím víc jeden opovrhuje oborem toho druhého, tím víc vlastně dává najevo, že to, co dokáže ten opovrhovaný, by on rovněž chtěl dokázat, ale nemá na to buňky - a tak haní. Ovšem, co k hanění je, na to ukažme.

V jedné moderní pohádce se zpívá něco o tom, že statistika věda je a má cenné údaje...to je pohádka, jaká je realita, vědí tvůrci statistik. Jeden takový je popsán v deníku Mladá fronta Dnes:
Policista z brněnské pobočky Inspekce ministerstva vnitra je zřejmě zapleten do falšování statistik objasněnosti trestných činů. Je podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se podle vyšetřovatelů dopustil předtím, než začal pracovat u inspekce. Muž byl ještě zhruba před měsícem nadřízeným policisty ze služebny Brno-sever, obviněného z vykazování 13 trestných činů, které se nestaly. Inspekce se kauzou falšování statistik zabývá již několik měsíců. Nesrovnalosti objevila na oddělení Brno-sever a na stanici v brněnské části Komárov.

Jak lze pak věřit číslům? Klidně. Číslům lze věřit, ale lidem s nimi manipulujícím ne.:-(
Člověk musí být odpovědný v každém případě a ctít povinnost, ať mu je, jak mu je - zde je dnešní Pejsek pro Míšu, byla i pro mne majákem svítícím na cestu.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: