Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 10.8.2002
Svátek má Vavřinec
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 20
 >POLITIKA: Vláda sní o dostupném bydlení
 >POSTŘEH: O vodě trochu jinak
 >INFO: Medáci chtějí zachránit kulturní památku
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: OPTIMISTICKÁ - píseň pro ženský hlas
 >MEJLEM: Rada
 >INFO: Anketa -Strom roku 2002-
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZAMYŠLENÍ: Havel dluží omluvu Jakešovi
 >MEJLEM: Záplavy
 >DOHADY A FAKTA: Kdy zaútočí Spojené státy na Irák?
 >NÁZOR: Škromachovy umístěnky
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (5)
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (15)
 >FEJETON: Skřítci pod ženskými čely

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
10.8. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
JITA Splítková

Co se všechno přihodilo v 32. týdnu roku 2002? (Velká voda)

Naše těla jsou cca z 75 % voda. Známý to fakt. Bez ní pozemská forma života nemůže existovat a zda-li někde ve vesmíru je nějaký život, který by pro své bytí vodu nepotřeboval - to nevíme. Člověk bez napití se, vydrží prý jen tři dny. V těle voda slouží jako přenašeč živin a odvaděč odpadních látek, je i rozpouštědlem, pomocí ní se šíří tělem teplo, udržuje stálou teplotu a tím zajišťuje chemicky i fyzikálně stálé vnitřní prostředí buňky a mezibuněčného prostoru (homeostázu).
Měli bychom vypít 1,5 až 2,5 litru za den. Náš pitný režim je regulován a hlídán z tzv.centra žízně v podvěsku mozkovém a to - na základě reakce na změny v chemických a fyzikálních parametrech tělesných tekutin, především krve a mozkomíšního moku, (signál se vyšle pokud se zvýší hustota těchto tekutin). Toto centrum souvisí s ledvinami.
Dále nad našim správným pitím bdí hormon podvěsku mozkového (adiuretický hormon) a aldosteron kůry nadledvinek i hormony dřeně nadledvinek a hormony štítné žlázy.
Nelze tedy pochybovat, že voda je nejpotřebnější přírodní zdroj pro život. Naštěstí je i nejrozšířenější - celkový objem zásob se odhaduje na 140 miliónů kilometrů kubických (sladké vody je ovšem jen 2,8% a z těchto procent je ještě velké procento v skupenství tuhém - jako led).
Spotřeba vody stoupá za posledních dvacet let se zvýšila čtyřnásobně, ale vzhledem k zásobám, které reálně existují, jen v současnosti nejsou lehce dostupné (ledovce, nové technologie získávání vody z mořské vody, se podle odborníků nemusíme obávat katastrofických vizí světa žízně.

Snad každá věc, jev... vše na světě má i svoji - básnicky řečeno - druhou tvář. Tu druhou podobu vody poznáváme v tomto týdnu i u nás - voda ničitelka. V Praze se naštěstí nijak moc nevyřádila a stala se jen turistickou atrakcí. Vltava se změnila na temně hučící řeku, vyvolávající podivný strach a mrazení v zádech, který se zdá lidi fascinuje, a proto zaplňují mosty a nábřeží a z bezpečí hledí do nahnědlé vody, kterou rozrývají napěněné vlny. (Že by v memech skrytý pozůstatek po našich praprapředcích a jejich zkušenostech s povodněmi?)
Jak bylo jinde?

Středa:

Vytrvalý déšť ve středu na mnoha místech ČR rozvodnil řeky a způsobil četné problémy. Nejvíce postiženy byly jižní a jihozápadní Čechy, kde na několika místech hladiny řek dosáhly 2. i 3. stupňů povodňové aktivity. Podle meteorologů by mělo pršet i ve čtvrtek, během dne by měl déšť ustávat. Deště ale hladiny ještě zvednou, upozornil Český hydrometeorologický ústav. Dopoledne dosáhla nejvyššího stupně povodňové aktivity, který znamená ohrožení, hladina říčky Černá v Ličově a Pořešíně na Českokrumlovsku. Odpoledne třetí povodňový stupeň naměřili i na řece Želetavce v Jemnici na Třebíčsku.

Čtvrtek:

Přednosta českobudějovického okresního úřadu J.Šíma vyhlásil ve čtvrtek v souvislosti se záplavami na Českobudějovicku stav nebezpečí. Toto mimořádné opatření podle zákona o krizovém řízení platí až do 27. srpna pro 39 měst a obcí v povodí řek Stropnice, Malše a Vltava, vč. Č.Budějovic. Rozhodnutí přednosty zahrnuje i zákaz vstupu do evakuovaných území a prostor do doby, než pominou důvody evakuace. Obsahuje také nařízení orgánů obcí ne- prodleně zabezpečit krizová opatření. Malše v Č.Budějovicích přesáhla stole- tou vodu. Hasiči evakuovali přes 2000 lidí z měst a obcí na Malši a Blanici.
Velká voda na řekách v Plzeňském kraji začíná mírně opadávat. Třetí stupeň, ohrožení, sice platí na Úslavě v Plzni - Koterově a na Klabavě na Rokycansku, ale i tady hladina poklesla. Velká voda, která sužuje obyvatele břehů Vltavy a jejích přítoků Blanice, Malše a Lužnice, se ve čtvrtek přesunovala na sever. Naplňuje se tak Orlická přehrada a kvůli vodě z Vltavy, ale i Berounky, čeká Prahu v noci 2. a k ránu 3. stupeň. Stav ohrožení byl vyhlášen na řece Dyji v Podhradí na Znojemsku. V jiných částech ČR jsou sice také zvednuté hladiny řek, velké záplavy ale podle meteorologů nehrozí.
Devatenáctiletá dívka ve čtvrtek zmizela v rozbouřené Berounce poblíž Darové na Rokycansku. Společně s dalšími třemi mladými lidmi jela na raftu a na jezu u elektrárny se člun převrátil. Dívka se již nevynořila a zbytek posádky se zachránil. Další oběť si záplavy vyžádaly ve Varvažově na Písecku. Voda zde podmáčela strom, který spadl na chatu a usmrtil jedenadvacetiletou studentku. Policisté pohřešují řidiče, jehož automobil strhla velká voda při přejíždění mostu v Kaplici na Českokrumlovsku. Na selhání srdce zemřel v Táboře dobrovolný hasič, který pomáhal při záplavách.

Pátek:

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity, ohrožení, platil v pátek v 8.30 již jen na 7 místech v ČR. Hydrologové očekávají další pokles hladin v horních a středních úsecích řek. Stav ohrožení byl ráno na Vltavě v Březí a ve Vraňanech, na Malši v Roudném, na Lužnici v Pilaři, na Blanici v Heřmani, na Otavě v Písku a na Dyji v Podhradí. V Ústí nad Labem po 10.00 přesáhla hladina Labe výšku 4,5 metru, a proto zde byl vyhlášen první stupeň. Labe by podle předpovědi mělo v Ústí dosáhnout nejvyššího bodu během soboty. Hladina dosáhne výšky 6,3 až 6,5 metru.
Krizový štáb pražského magistrátu rozhodl, že v hlavním městě nebude vyhlášen 3.stupeň povodňového nebezpečí - ohrožení. Nejvíce vody protékalo Vltavou v Praze v pátek po poledni, do normálu se voda vrátí během víkendu. Na Kampě poblíž Lichtenštejnského paláce se voda přelila přes provizorní zábrany. Voda zde prosakuje do sklepů. Zaplaveny jsou také břehy Střeleckého ostrova a třetina Císařského ostrova. Voda se vylila na křižovatce ulic Papírenská a Podbabská v Praze 6, částečně zaplaven je také Radotín a Zbraslav. Uzavřena je ulice Roztocká v Praze 6, podjezd pod Lahovickým mostem a odbočka na Zbraslav za Lahovickým mostem.

Vše toto je pro přímé aktéry velký nápor na nervy, v tomto výjimečném případě je povinností státu pomoci.

Pokud to bude nutné, je vláda připravena změnit na pomoc zaplaveným oblastem rozpočet. V pátek to řekl premiér Vladimír Špidla. Hodnocení škod však zatím považuje za předčasné. Na pomoc při krizových situacích podle něj existuje rozpočtová rezerva. Předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý řekl, že občanští demokraté jsou ochotni vyčlenění státních financí na pomoc postiženým oblastem ve sněmovně podpořit. Špidla zaplavený jih Čech ve čtvrtek navštívil. V pátek uvedl, že nikdy nelze počítat s tím, že stát uhradí všechny škody. Po čtvrteční cestě ocenil zvláště lidskou solidaritu.

EDDA - JITA Splítková

Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: