Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 10.8.2002
Svátek má Vavřinec
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 20
 >POLITIKA: Vláda sní o dostupném bydlení
 >POSTŘEH: O vodě trochu jinak
 >INFO: Medáci chtějí zachránit kulturní památku
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: OPTIMISTICKÁ - píseň pro ženský hlas
 >MEJLEM: Rada
 >INFO: Anketa -Strom roku 2002-
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZAMYŠLENÍ: Havel dluží omluvu Jakešovi
 >MEJLEM: Záplavy
 >DOHADY A FAKTA: Kdy zaútočí Spojené státy na Irák?
 >NÁZOR: Škromachovy umístěnky
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (5)
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (15)
 >FEJETON: Skřítci pod ženskými čely

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
10.8. INFO: Medáci chtějí zachránit kulturní památku

Dobročinný spolek medáků ve Střešovicích
Starostřešovická 96, 162 00 Praha 6
e-mail: martin.skalsky@ecn.cz, telefon 0606 168 026

Medáci chtějí zachránit kulturní památku
Ve Střešovicích již deset let chátrá cenný objekt
Tisková zpráva ze dne 9. 8. 2002

PRAHA - Úklid starých Střešovic bude pokračovat čtvrtým pracovním víkendem, který pořádá Dobročinný spolek Medáků ve spolupráci s časopisem Nový Prostor. Tentokrát se brigádníci zaměří na památkově chráněný objekt z roku 1820, který již více než deset let chátrá. Medáci v této souvislosti kritizují Úřad městské části Praha 6, který památku v havarijním stavu nijak nezabezpečil. Obávají se, že cílem vlastníků je nechat dům spadnout a přijít tak k lukrativní stavební parcele.

Již počtvrté se v sobotu a v neděli sejdou obyvatelé a příznivci starých Střešovic, aby pomohli s úklidem zanedbaných míst v této části Prahy 6. Po úklidu Starostřešovické ulice přichází na řadu památkově chráněný objekt v ulici Nad hradním vodojemem a jeho okolí. Dům, který je v soukromém vlastnictví, již více než 10 let chátrá. Dnes ohrožuje i lidi, kteří kolem něj chodí po ulici - ze střechy padají tašky, na chodník se vysypávají odpadky a suť. Někteří lidé dům využívají jako divokou skládku nebo jej rozkrádají na stavební materiál. Pracovní dny začínají vždy v 9 hodin a končí kolem 20-té hodiny. Pro účastníky je připraveno občerstvení.
Medáci chtějí vyřezat náletové dřeviny, odvést část suti a odpadků, vyčistit okapy, zabezpečit dům č.p. 71 proti vnikání lidí a vyčistit chodník a okolí domu. "Po konzultaci s odborníky zvážíme také provizorní opravu střech, protože do objektu zatéká voda a hrozí další rozsáhlá devastace," říká předseda Spolku Medáků Martin Skalský. Podle něj by objekt potřeboval celkovou rekonstrukci, ale majitelé se k ní nemají. "Obáváme se, že snahou vlastníků je nechat dům spadnout a získat tak lukrativní pozemek. Na katastrofální stav nemovitosti již téměř rok upozorňujeme stavební úřad pro Prahu 6, avšak nic se neděje," dodává Skalský. Podle zákona je úřad povinen nařídit vlastníku chátrajícího objektu jeho údržbu. Pokud ji vlastník nezabezpečí, musí práci provést úřad a na majiteli pak vymáhat úhradu nákladů.
Dům Nad hradním vodojemem 71 byl postaven v roce 1820. Původně šlo o podlažní objekt stojící kolmo k ulici. Později byl přistavěn malý boční domek a propojen s hlavní budovou vstupní branou. Nakonec dům získal jednopodlažní příčné křídlo a za vstupní branou vzniklo nádvoří. "Ačkoliv komplex pak začal svým vzhledem připomínat statek, ve Střešovicích nikdy žádný statek nebyl. Žádný z domků neměl ani píď orné půdy, jen zahrádku," říká historik a střešovický rodák PhDr. Michal Flegl. "Objekt má barokní architektonické prvky a dnes patří bezesporu k tomu nejcennějšímu, co ve Střešovicích z původní zástavby zbylo," dodává.


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: