Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.8.2002
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Česká národní povaha znovu přetřásaná
 >PENÍZE: Tučné dividendy z nekonformní investice
 >POLITIKA: Utáhnout si opasky!
 >MROŽOVINY: Sto padesát sedm miliard
 >POLITIKA: Vládě věřit - nevěřit ?
 >ZE ŽIVOTA: Ne všechny věci jsou takové jaké se zdají
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >PŘÍRODA: Kruhy v houbách
 >VĚDA: Rychlejší Einsteinova světla
 >TÉMA: Chceme se vzít
 >Nerovnoměrná globalizace spravedlnosti
 >SVĚT: Lovci tornád
 >ZDRAVÍ: Typy pleti a jak o ně pečovat
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 20
 >POLITIKA: Vláda sní o dostupném bydlení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny  
 
12.8. MROŽOVINY: Sto padesát sedm miliard
František Novotný

Prakticky po celý den poslouchám Radiožurnál, večer si nenechám ujít zprávy ČT (i druhé vydání), nezapomínám ani na "Jedenadvacítku" a mám předplaceny Lidové noviny a Reflex. Pravda, nesleduji Právo a Hospodářské noviny, ale rekordní schodek rozpočtu je takovou "bombou", že by měl být pitván všude.
Co se ale daňový poplatník dověděl z uvedených informačních zdrojů? Jenom tu výši schodku a pak emocionálně zabarvené poznámky politiků - ať s té či oné strany slyšel jenom partajní rétoriku, které věřit může, ale také nemusí.

Pro následující glosu není podstatné zda schodek či ne - a v jaké výši, ale to, jak se občanu a daňovému poplatníku politiky vládními i opozičními a médii prezentuje ten navrhovaný. Z informačních zdrojů, v tomto případě totálně vyschlých, se občan vůbec nedověděl, kde se ty peníze vezmou, na co budou určeny a jak budou spláceny. Možná se to pokládá za samozřejmost, ale právě ta samozřejmost plodí představu, že jde pouze o "účetní položku".
Předpokládá se, že půjde o státní dluhopisy. Jenže jenom o ně? Nebude část dluhu umořena penězi za prodej státních podniků a když ano, v jakém procentu? A v případě dluhopisů - za jakých podmínek budou vydány? Na jakých trzích budou prodávány a komu budeme tedy dlužit? A jak "nakrátko" budeme stříháni - tedy s jakým úrokem a v jakém termínu budeme muset tu příšernou sumu splatit?!

Soudím, že jako daňový poplatník mám právo především na tyto informace. Jsou tady přece precedenty, rozpočtové schodky minulé vlády i s mechanismy, jak byly řešeny - a veřejnoprávní televize místo dramatických a citových slovních výlevů Klause měla pozvat analytika, který by mechanismus státních schodků a jejich financování laickým daňovým poplatníkům vysvětlil - což by mohl být právě pan profesor!
Možná jsem příliš naivní, maje technické vzdělání, když se domnívám, že i v případě navrhovaného schodku musí existovat projekt nebo rozvaha. Přece si mírnixtýrnix Špidla jen tak nevymyslel, že nejméně trojnásobně! navýší schodek, s jakým hospodařila Zemanova vláda. A v té rozvaze by mělo stát: za 1. - na co se ty peníze využijí a s jakou návratností, za 2. - jak budou spláceny. A právě toto by měl občan znát, neboť o kvalitě koaliční vlády nerozhoduje absolutní výše navrhovaného schodku, ale kvalita rozvahy podle výše uvedených bodů.

I v případě bodu 1 panuje temno. Nejenže nevíme, v jakém horizontu a s jakým úrokem ten dluh zaplatíme, my nemáme ani konkrétní představu, na co bude ta suma použita. To, že to bude na kapitoly státního rozpočtu, je výrok s nulovou informační hodnotou a je občanu platný jako mrtvému zimník. Jsou to naše peníze, a proto máme právo detailně vědět, do čeho ty miliardy půjdou. Bude to investice do školství, do zdravotnictví nebo do dopravní infrastruktury?! A v jaké výši, kolik miliard ze schodku do toho kterého resortu přiteče?! Nebo budou ty peníze "prožrány" v sociálních fondech?! Prostě nevím, i když denně vyslechnu desítky rozhlasových komentářů a absolvuji dvoje televizní zprávy.
A znovu se vnucuje otázka. Je opravdu pro noviny a ČT nemožné prezentovat finanční analýzu o vhodnosti a vratnosti vydlužených investic (jestli to investice budou), tedy jednoduše řečeno, jestli se nám těch 157 miliard někdy v budoucnu vrátí, třeba na úsporách v dopravě, menší nemocnosti a co já vím v čem ještě?

Někdo může namítnout, že to ani vláda ještě neví, že se jenom "sichruje", aby měla finance, které pak ad hoc použije. V tomto případě je úlohou médií, aby takové vládě o to víc šla po krku, aby poukazovala na bezkoncepčnost takové vlády, nehledě na to, že takhle umí hospodařit každý blbec (a ministra financí by mohl dělat i takový finanční analfabet jako já). Totéž je i úlohou opozice, avšak ani od pana profesora Klause a pana poslance Tlustého jsem věcnou a detailní analýzu nezaznamenal - jenom citově vypjaté a uštěpačné poznámky. Já si ale autentickou opozici představuji jinak - nikoli domovnický jekot, ale racionální argumenty.
Někdo může namítnout, že všechny požadované informace se dají dohledat na internetu nebo v odbornějších finačních periodicích. Ale o to přece nejde, toto není návod jak hledat informace - ale demonstrace toho, na jak pokleslé bulvární úrovni si čeští politikové zvykli prostřednictvím médií jednat se svými voliči! A média jim to "baští".
Tuto poznámku ke schodku navrhovaného státního rozpočtu mohu zakončit jedině takto - FAKTA, FAKTA, FAKTA soudruzi politikové a soudruzi novináři! A nejen když jde o povodně!

Psáno v Praze 9. 8. 2002


Další články tohoto autora:
František Novotný

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: