Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.8.2002
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Česká národní povaha znovu přetřásaná
 >PENÍZE: Tučné dividendy z nekonformní investice
 >POLITIKA: Utáhnout si opasky!
 >MROŽOVINY: Sto padesát sedm miliard
 >POLITIKA: Vládě věřit - nevěřit ?
 >ZE ŽIVOTA: Ne všechny věci jsou takové jaké se zdají
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >PŘÍRODA: Kruhy v houbách
 >VĚDA: Rychlejší Einsteinova světla
 >TÉMA: Chceme se vzít
 >Nerovnoměrná globalizace spravedlnosti
 >SVĚT: Lovci tornád
 >ZDRAVÍ: Typy pleti a jak o ně pečovat
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 20
 >POLITIKA: Vláda sní o dostupném bydlení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
12.8. POLITIKA: Utáhnout si opasky!
Stanislav Reiniš

Kanadský ministr financí John Manley varoval občany, že příjmové přebytky státní pokladny klesají a že bude nutné přivřít pokladnici a být opatrný s výdaji. Za finanční rok 2000 - 2001 byl celkový přebytek státního rozpočtu sedmnáct miliard kanadských dolarů. Letos to bude méně. Zatímco v minulém roce byl v prvních měsících, od ledna do května, přebytek příjmů nad výdaji 6.8 miliardy kanadských dolarů, v tomto roce to bylo jen 755 milionů. V květnu se dokonce objevil deficit 116 milionů dolarů. Některé sociální programy, které vláda připravuje na podzim tohoto roku, sníží přebytek příjmů ještě mnohem víc. Jednou z příčin tohoto poklesu, uvádí ministerstvo financí, je celkové zpomalení ekonomie ve světě a tím i snížení příjmů z trhu. V USA se toto snížení také projevuje, a na USA, jak je známo, záleží zdraví kanadského hospodářství.
I když kanadská průmyslová výroba roste velmi rychle, perspektivy nejsou zcela ideální. A tak, říká Manley, co se týče výdajů, je třeba být velmi opatrný. Samozřejmě, že státní pokladna musí unést to, co je dnes běžné ve většině tzv. kapitalistických států. Sociální programy, zdravotnictví, důchody a penze, to vše stát musí udržet. Dětské přídavky se vyplácejí plošně, ale jsou zdaněné, takže u vyšších příjmových skupin si je zase stát odčerpá. To je spravedlivé. Léky mají penzisté skoro zadarmo. Prostě, Kanada je sociální stát podle předpisu.
Přesto musí vláda počítat. Rozumné státní hospodářství se ve vyspělém státě opírá o rozpočtové přebytky. A jsme u jádra věci. V minulých dnech vyhlásila česká vláda svůj program, který snad v podstatě není tak úplně špatný. Podobá se všem vládním programům, které jsem kdy četl, a podobá se dokonce usnesením slavných stranických sjezdů doby totality. Také je tam o všem. Tam to také znělo krásně, ale je to, jako když si čteš knížku o sexu. Teorie je zajímavá, ale praxe je lepší a má větší význam pro člověka. .
A tak třeba čteme prohlášení, že: "Fiskální politika bude orientována na podporu růstových priorit hospodářské politiky vlády, které povedou k překonání stávajících strukturálních nedostatků hospodářství České republiky . . . "
Copak si pod tím máme asi představit? Budou dávat dotace na určité provozy podnikatelům, ktedré si vyberou, nebo budou investovat státní peníze a držet si akcie? Jak hodně bude stát mluvit do podnikání? Co za to bude chtít? Dá se to vykládat různě. Kdo tam ve vládě rozumí struktuře českého hospodářství, aby mohl určit priority? Jaké jsou podle jejich názoru ty nedostatky, co o nich program mluví a jak je budou překonávat? Stranické sjezdy za Jakeše to říkaly podobně, také mluvily o růstových prioritách, o překonávaní nedostatků, a co z toho bylo. Tento program připomíná slavná rozhodnutí o tom, že vybudujeme komunismus během krátké doby.
Všechno to je krásné, ale budou na to lidé, kteří budou schopni to vše rozhodovat a uskutečnit? Na příklad, mluví tam o demokratickém právním státu. To něco, co přece všichni chceme. Najde se však ministr spravedlnosti, který bude na to mít, aby odstranil úplatnost soudců, potrestal falešné svědky a podvodníky advokáty? To je jeden problém.
Druhý problém je, že velké plány vyžadují velké peníze. Vláda počítá jen pro tento rok s deficitem 150 miliard korun. Kanadský ministr financí, o kterém jsem na začátku mluvil, by asi skončil na jednotce intensivní péče a pak v trvalém psychiatrickém ošetření. Musíme si znovu a znovu uvědomovat, že jsme před druhou světovou válkou byli jedním z deseti nejrozvinutějších států na světě. Dnes jsme se svým HDP na 47.místě. Co jsme si mohli dovolit tehdy, nemůžeme teď. Kdo za to může, víme. Jako se Kanada obává deficitu z důvodu závislosti na USA, tak i my bychom jako rozumní hospodáři měli počítat se zpomalením evropské ekonomie. Na to ale nikdo nedbá.
Další tři roky bude asi muset být deficit podobně vysoký, a možná vyšší. Ty peníze si tedy bude vláda muset vypůjčit. Kde si asi bude půjčovat? Po zkušenostech se splacením ruského dluhu si nedělám iluse. Do státního hospodaření se tehdy zapletly firmy a individua velmi podivná. Komu se tedy budeme upisovat? Komu budeme po čtyřech letech sociálnědemokratické vlády patřit? Nechce se mi na to myslet.
Stanislav Reiniš
Stanislav.Reinis@lf3.cuni.cz


Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: