Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.8.2002
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne
 >Sbírka na pomoc lidem zasaženým povodněmi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik stručných rad k jízdě v území ohroženém povodní
 >REPORTÁŽ: Praha 19.00
 >MEJLEM- REPORTÁŽ: České Budějovice
 >NÁŠ RYBNÍK: Divoké léto v Praze.
 >NÁZOR: Bude Hana Marvanová novou předsedkyní ODS?
 >KANADA: Testosteron - auto, hormon nebo obojí?
 >O FILMU: Road to Perdition
 >PŘÍRODA: Ty nejsi on
 >EKONOMIKA: Uplynulý týden v USA
 >ASTEROID: Kdo je ignorant
 >ŽIVOT: Zajímavá příhoda na dálnici
 >ZDRAVÍ: Hromadná znásilnění v dobách války
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
13.8. NÁŠ RYBNÍK: Divoké léto v Praze.
JITA Splítková

Pořád se něco děje tvrdí komik Donutil, má samozřejmě pravdu - a ve velkých městech obzvlášť, musím dodat.
J.A.Komenský nechal svého poutníka procházet městem a hledat sebe, pravdu, smysl existence. Poutník hledá svět, ale samo město je tím celým světem. V literatuře má fenomén - město - zásadní význam. Je to symbol, personifikace, chiméra. Vrcholný výtvor člověka - společenského tvora. Město - ochranná schránka lidstva, žumpa, krematorium.
Město a velkoměsto je fenomén, který přitahuje nejen autory románů, filmaře, malíře, ale i skutečné zloděje, zločince větších a velkých formátů, prostitutky a pasáky, úchyláky, smažky (slangový výraz pro feťáky) a dealery drog, podvodníky a mafii... je to samozřejmé a logické - na vesnici nebo malém městě ráno upadnete a večer už všichni ví, že jste se už ráno válel po ulici.
Předminulý týden v Praze vraždil podivný šílenec v metru. V noci ze soboty na neděli opět došlo v centru k vraždě:
Neznámý pachatel 11.8. v Praze zavraždil devětačtyřicetiletého izraelského podnikatele, který legálně pobýval v České republice. Vražda se odehrála kolem 00:20 na křižovatce ulic Rytířská a Železná v centru města, kde na Izraelce z pistole opakovaně vystřelil muž jedoucí na kole. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Holub. Zavražděný muž byl podle dosavadních policejních poznatků spolumajitelem hotelu na Starém Městě. Vrah z místa činu ujel neznámo kam.
Podle některých médií jde o vyřizování účtů mezi mafiemi.
Za posledních 14 dní mi několik lidí vyprávělo jak byli, vyloupeni, napadeni nebo svědky různých rvaček. Sama mám nepříjemnou zkušenost už s desetkrát vykradeným aťáčkem - tentokrát mi tam nenechali už skoro nic, vše se jim hodilo, sochy mi poničili - příště asi tu maličkou chatičku rozeberou úplně.
Psychologové tvrdí, že rvačky a znásilnění je někdy možno připočíst na vrub vedra, ale tento společenský, právní a sociologicko-psychologický problém násilí nelze bagatelizovat vedry nebo slovy: "doba je hotl taková".
Určitý podíl na agresi lidí má sledování agrese v TV a filmech a alkohol (Nepříjemné chvíle zažili pasažéři letadla českých aerolinek startujícího 6.8. kolem poledne z pražského Ruzyňského letiště do Rigy. Posádku letadla totiž začal urážet a napadat na palubě přítomný, značně opilý, devětatřicetiletý rusky hovořící výtržník. Kapitán letadla start přerušil a předal opilce cizinecké policii.)
Další podíl má výchova, bezcílnost života, nezájem o cokoli jiného než primární potřeby - koníčky jsou pokládány za směšné. V neposlední řadě je zde export násilníků a členů mafie ze zemí bývalého SSSR, z Blízkého Východu, bývalé Jugoslávie a proti tomuto absolutně nevycvičení policisté a strážníci a bezzubé právo vyznávající postmoderní "oběť je si sama vina".
Jak z toho ven? Rozhodně ne, jak někdo navrhuje, "nastolit přísný policejní stát", z těchto slov je mi úzko. Stačilo by přidat finance policii, která by budila respekt ne hrůzu a bazírovat na důsledném dodržování daných právních pravidel - od zdola nahoru a od shora dolů - prostě všude a všech. Jsem to, ale naiva.

JITA Splítková

Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: