Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.8.2002
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne
 >Sbírka na pomoc lidem zasaženým povodněmi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik stručných rad k jízdě v území ohroženém povodní
 >REPORTÁŽ: Praha 19.00
 >MEJLEM- REPORTÁŽ: České Budějovice
 >NÁŠ RYBNÍK: Divoké léto v Praze.
 >NÁZOR: Bude Hana Marvanová novou předsedkyní ODS?
 >KANADA: Testosteron - auto, hormon nebo obojí?
 >O FILMU: Road to Perdition
 >PŘÍRODA: Ty nejsi on
 >EKONOMIKA: Uplynulý týden v USA
 >ASTEROID: Kdo je ignorant
 >ŽIVOT: Zajímavá příhoda na dálnici
 >ZDRAVÍ: Hromadná znásilnění v dobách války
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
13.8. ZDRAVÍ: Hromadná znásilnění v dobách války
Jiří Široký

Jako hromadné znásilnění se označuje znásilnění jedné či více obětí skupinkou mužů. Setkáváme se s ním obvykle v dobách válek.

Ve válkách je totiž probuzen pud ničit. Tento atavistický pud navíc bývá povzbuzen alkoholem a propagandou. Za druhé světové války byl např. sepsán v rusku slogan: "Pokořte, třeba násilím, rasovou pýchu germánských žen! Vezměte si je jako zaslouženou kořist."

 Dalším faktorem podněcujícím sexuální agresivitu v době válek je též dlouhodobá předcházející sexuální abstinence. Vzpomínám na učitelku na základní škole, jejíž největší "zážitek" z dob osvobození Rudou armádou bylo, jak jako 12-ti leté děvčátko vyběhlo v ústrety s pugétem šeříků sovětskému vojákovi... a tento osvoboditel ji objal, vzal do náruče a v nejbližším křoví brutálně znásilnil...

Vítězové vnímají v násilí vůči ženám poražených jako část své zasloužené odplaty - vždyť sami byli v nebezpečí života. Demonstrují tak před nepřítelem jeho porážku (jeho slabost a impotenci). Z tohoto důvodu jsou často manželé a otcové donuceni činu přihlížet.

Z dob válek jsou známy případy nedobrovolných bordelů - stovky žen byly beze slitování odvlečeny za ruce a za vlasy nahnány do bordelů. Sebemenší odpor byl trestán smrtí.

Ačkoliv je znásilnění bráno (dle mezinárodního práva) jako trestný čin, je součástí každodenní válečné zkušenosti. V těchto dobách nepomohou libovolné zákony. Stejně jako nebyly nic platné norinberské rasové zákony z roku 1935, které výslovně zakazovaly německým vojákům znásilňovat židovky.

V této souvislosti ale nelze opominout ani případy, kdy se ženy vítězům či osvoboditelům mnohdy nabízejí samy - ať již z důvodů získání nějakých výhod nebo jen z prosté "touhy po dobrodružství".

Válka je krizová situace pro každého zúčastněného a jako taková uvolňuje "nejtemnější stránky" lidské duše...

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Jiří Široký

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: