Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.8.2002
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne
 >Sbírka na pomoc lidem zasaženým povodněmi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik stručných rad k jízdě v území ohroženém povodní
 >REPORTÁŽ: Praha 19.00
 >MEJLEM- REPORTÁŽ: České Budějovice
 >NÁŠ RYBNÍK: Divoké léto v Praze.
 >NÁZOR: Bude Hana Marvanová novou předsedkyní ODS?
 >KANADA: Testosteron - auto, hormon nebo obojí?
 >O FILMU: Road to Perdition
 >PŘÍRODA: Ty nejsi on
 >EKONOMIKA: Uplynulý týden v USA
 >ASTEROID: Kdo je ignorant
 >ŽIVOT: Zajímavá příhoda na dálnici
 >ZDRAVÍ: Hromadná znásilnění v dobách války
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
13.8. PŘÍRODA: Ty nejsi on
Readers DigestRYBA, KTERÁ SE VYDÁVÁ ZA POMOCNÍKA

Slizoun dravý přišel na to,jak snadno přijít k potravě - chová se jako pyskoun, ryba z Indického a Tichého oceánu.

Pyskoun poskytuje vítané služby větším rybám, například ploskozubcům. Odstraňuje jim z těla parazity a odumřelou kůži; klidně vpluje do otevřené tlamy svého velkého hostitele a vypluje žábrami, a cestou sbírá jejich parazity. Velký hostitel se pyskounovi kromě jiného odvděčuje tím, že ho nesežere.

Občas ale velká ryba zažije nepříjemné překvapení. Ryba, která vypadá a charakteristicky plave jako užitečný pyskoun, totiž někdy bývá právě žravý slizoun. Když se však ten dostane blízko k velké rybě, ukousne ji kus ploutve nebo vytrhne nějakou šupinu.


MALÝM GEPARDŮM V SRSTI MEDOJEDA NIC NEHROZÍ

Mláďata gepardů se před predátory ani nemusejí moc skrývat, protože je chrání srst, která zbarvením zřejmě napodobuje srst na hřbetě medojeda kapského. Mlád'ata všech velkých kočkovitých šelem jsou velmi malá a bezbranná, takže jim hrozí nebezpečí od různých predátorů. Například malé levharty, stejně jako jejich rodiče, chrání tmavohnědé maskující skvrny. Gepardí koťata jsou naproti tomu velice nápadná, protože mají tmavá bříška a světlá záda. Zoologové se ale domnívají, že srst malých gepardů je napodobeninou srsti medojeda, lasicovité šelmy velikosti šakala, která se zuřivě brání každému útočníkovi. V takovém převleku jsou proto malí gepardi chráněni před velkou většinou masožravců, například před orly.

Když mlád'ata dorostou do velikosti, v níž jsou schopna se účinně bránit, srst se jim změní na dospělou.

(Pokračování zítra)


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: