Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.8.2002
Svátek má Alan
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Neohrabaný dělník pacifické války
 >POTOPA: Jezulátko Špidla a jiní
 >POVODEŇ: Praha, středa 14.8. ráno
 >POVODEŇ: Praha - Smíchov, středa 14.8. poledne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se dostat na druhý břeh Vltavy
 >POVODEŇ: Praha, úterý dopoledne
 >POVODEŇ: Praha, úterý odpoledne
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne
 >Sbírka na pomoc lidem zasaženým povodněmi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik stručných rad k jízdě v území ohroženém povodní
 >REPORTÁŽ: Praha 19.00
 >MEJLEM- REPORTÁŽ: České Budějovice
 >NÁŠ RYBNÍK: Divoké léto v Praze.
 >NÁZOR: Bude Hana Marvanová novou předsedkyní ODS?
 >KANADA: Testosteron - auto, hormon nebo obojí?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
14.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se dostat na druhý břeh Vltavy
Jan Kovanic

Je středa odpoledne a večer mám noční směnu, na kterou bych se chtěl dostat, i když by mi zaměstnavatel vyplatil mzdu, kdyby to nešlo. Ale ono to půjde. Jen musím vyrazit trochu dříve. Bydlím na Lužinách a pracuju na Žižkově. Protože se mě v komentáři ptal JAB, a ráno u kastlíku počťačka, jak se dostat v Praze na druhý břeh Vltavy, zveřejňuji svůj jízdní fahrplán.

Tak nejdřív jsem zcela vyloučil jízdu autem. Zatím funguje pro automobilovou dopravu

1. barandovský most. Jenže z mého lužinského okna vidím silnici Novořeporyjskou (spojka D5 a Barrandova) ucpanou už u Ořecha - a nejspíš bude kolona stát až kdoví kam. Takže tudy ne.

2. Průjezdný je ještě Hlávkův most na magistrále přes zatopený ostrov Štvanice. Jenže je blokován hromadou kreténských čumilů a jejich zaparkovaných aut (podle Fouskova komentáře). Tady by měla zasáhnout policie s vodními děly a uvolnit trasu. Jenže ta na podružnosti teď nemá čas a lidi.

3. Chtěl jsem tedy jet na kole - obráceně po cestě, kterou v katastrofické scifi Blackout můj hrdina jel ze Žižkova na Jihozápadní město, s tím, že přes řeku se dostal po chodníčku smíchovského železničního mostu. Jenže pěší nástup na tenhle most může být teď na smíchovské i výtoňské straně zaplavený. Anebo uzavřený. Krom toho mi to má moudrá žena Ivana zakázala. Ale ten most možná stejně použiju.

4. Pojedu kus metrem, na Smíchov náhradním autobusem a tam můžu jít na NÁDRAŽÍ SMÍCHOV, odkuď přes řeku na HLAVNÍ NÁDRAŽÍ pendluje v krátkých intervalech vlak. Zadarmo. Dál mi už jede tramvaj. Taky zadarmo.

5. Vůbec tramvajáci jsou mistři improvizace. Zatím jezdí tramvaje přes jinak uzavřené mosty Štefánikův (to je ten od Revoluční k Letenskému tunelu) a po mostě Legií (od Národního divadla k Újezdu pod Petřín - určitě tady jezdí linka 9, ale mohou i jiné odkloněné linky - všechny, které se dostanou do Spálené ke stanici metra Národní.) Možná je ještě (nebo bude) pro tramvaje průjezdný i smíchovský Palackého most - ale tam jsou na obou stranách řeky zatopené oblasti, tak nevím.

Takže doporučení - zkuste to tou tramvají - ale to se může rychle změnit. Teď (středa 15:25) to vypadá, že voda už stoupat nebude. Přímo ze Smíchova je asi nejrychlejší a nejbezpečnější ten vlak.

Rady pro mimopražské automobilisty:
Dostaňte se někam na kopec ke konečné tramvaje. Tam zaparkujte a jeďte dál tou tramvají. Nejinformovanější jsou právě tramvajáci - ti toho asi viděli nejvíc a mají permanentní spojení a přehled o probíhající situaci - od dispečerů a z odposlechu.
Automobilisté od západu mohou použít zličínská záchytná parkoviště a metrem B jet až do Nových Butovic, dále pak náhradním autobusem až na Smíchov.
Od Jižního Města jezdí metro C jen k Muzeu, lepší je vystoupit na náměstí I.P. Pavlova a dál jet tramvají. Taky tady by měly být na okrajích záchytná parkoviště.
Metrem A ze Strašnic můžete jet taky, končí na nám. Míru (u sv. Ludmily), a pak hopky na tramvaj.

Autem přes řeku nejezděte. To už raději použijte jinou fintu z Blackoutu - zkuste se dostat pod Vltavou - tunely metra. S akvalungem.

Psáno v Praze dne 14. srpna 2002 odpoledne


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: