Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 15.8.2002
Svátek má Hana
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Pražská povodeň roku 1784
 >MROŽOVINY: Neohrabaný dělník pacifické války
 >POTOPA: Jezulátko Špidla a jiní
 >POVODEŇ: Praha, středa 14.8. ráno
 >POVODEŇ: Praha - Smíchov, středa 14.8. poledne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se dostat na druhý břeh Vltavy
 >POTOPA: Voda v Praze zřejmě klesá
 >POVODEŇ: Praha středa 14.8. odpoledne
 >POVODEŇ: Praha středa 14.8. v době kulminace
 >POVODEŇ: Praha, úterý dopoledne
 >POVODEŇ: Praha, úterý odpoledne
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne
 >Sbírka na pomoc lidem zasaženým povodněmi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik stručných rad k jízdě v území ohroženém povodní
 >REPORTÁŽ: Praha 19.00

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
15.8. Na řadě je Ústí nad Labem
(eff)

Těžko si srovnat v hlavě, s čím srovnat to, co se děje v těchto dnech. Atomová válka a zemětřesení jsou jistě horší rány, ale záplavy jdou v těsném závěsu. Liší se od prvních dvou počtem mrtvých - je až neuvěřitelné, že to co se děje, si do středy do večera vyžádalo "jen" deset obětí. A zdá se, že to byli lidé spíše staršího věku, kteří podcenili nebezpečí.

Na řadě - jako další velké město - je Ústí nad Labem. Když takto hovoříme o obětech, je nespravedlivé, že se citují města rozsáhlá, lidnatá, atraktivní - České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Praha... a zapomíná se na městečka a vesnice neméně postižená. Míra utrpení není závislá na ploše věnované v turistickém průvodci. Mysleme tedy spíš na celé široké pásmo, na široké území táhnoucí se podél Vltavy a Labe... a tam bude vlna pokračovat, štafetu zkázy doslova seslanou nebesy bezděky a hlavně bez úmyslu předáme do Německa. Tam, kde už teď prožívají svoji vlastní zkázu. Je to věru šílená doba.

Pan Petr Polcar poslal do redakce Psa kopii článku, který vyšel v Lidových novinách v roce 1997. Mail nadepsal "scénář povodně". Je to vskutku děsivé čtení, zveřejním článek zítra. Bude jistě podnětem k mnohému přemýšlení a mnohé kritice vládních orgánů, co všechno zanedbaly. To co se nyní děje bylo odborníky předvídáno a řešení byla nabízena!

Pozitivní momenty
Jako člověk pozitivní a optimistický se snažím vidět ty pozitivní momenty. "Ze sucha" vidím situaci zvenčí. Měl jsem celou dobu pocit, že úřady mají situaci v ruce, že postupují systematicky, rozvážně, s rozumnou mírou přísnosti - a bez zbytečné buzerace. I to je kupříkladu správné, že mě vyhazovali i s mou novinářskou legitimací z uzavřené zóny - měl jsem si opatřit tu správnou akreditaci, dobře mi tak že mě vyhodili.
Dále je třeba ocenit - rozumná - technická opatření zde v Praze. Plovoucí hospoda ukotvená na třech vyprošťovacích tancích na Smetanově nábřeží, například. Velký dík je třeba
Čekání na povodeň - na řadě je Ústecko
vyslovit původci či původcům montovatelné hliníkové stěny - ta musela vydržet nápor rozvodněné řeky právě na Smetanově nábřeží, ale i u Národního divadla. Bylo by dobře, kdyby úřady sdělily veřejnosti, kdo je výrobce a kdo je vynálezce - a dále, toto zařízení se zřejmě osvědčilo, a jeho použití by se mělo šířit.

Negativní momenty
Škody jsou nepředstavitelné. Z hlediska občana Prahy si nedovedu představit, jaký bude život zde ve městě "několik týdnů bez metra". A to uvádím jen jeden bod na dlouhé listině ztrát a obtíží.
Je ale naopak možné, že nouze naučí Dalibora housti a že v kritické situaci se najde nečekané řešení.

Překvapilo mě
Když ve zpravodajském toku poprvé prokmitla poznámka ministra vnitra Grosse o tom, že týmy záchranářů nebudou každého zachraňovat za každou cenu, a že on nepřipustí "nepřiměřené riziko" při záchraně neukázněných a nedbalých lidí, říkal jsem si, že je to nějaký úlet. Gross to ale opakoval tolikrát, že zřejmě nejde o úlet, ale asi o skutečnou známku zešílení. Jakmile bychom totiž přistoupili na princip, že záchranář bude zkoumat, do jaké míry si zachraňovaný může za svoji situaci sám, a podle toho bude zvažovat míru postoupeného rizika, pak...
Nemá smysl to dále rozebírat. Gross natáhl maskáče a zezelenal mu mozek. Měl by se pár hodin vyspat.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: