Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 17.8.2002
Svátek má Petra
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Jak to bylo s povodní - očima dobrovolníka
 >TÉMA: Zatopené metro a suchá statistika
 >POVODEŇ: Kvalifikované odhady z křišťálové koule
 >TÉMA: Sranda musí být.
 >TÉMA: Severní Moravě není velká voda v Čechách lhostejná
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudí černí II
 >POVODNĚ: Tragická doprava v Praze v okolí Letné
 >POVODEŇ: Praha, pátek 16.8. dopoledne
 >POVODEŇ: Jaké to bylo za Prahou
 >PROGNÓZA: Stoletá voda zaplaví Prahu (LN, 1995)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlatá devítka
 >POVÍDKA: I stromy mají duši
 >POVODEŇ: Čím hůř, tím drsnější humor
 >HISTORIE: Pražská povodeň roku 1784
 >POVODEŇ: Praha, čtvrtek 15.8. ráno

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
17.8. Velká voda ustupuje.
JITA Splítková

Velká voda pomalu ustupuje a už se můžeme podívat na zkázu, co po ní zbyla. Je velká a pro hodně lidí, kteří přišli o vše, navýsost tragická.
Také vyvstávají zřetelněji otázky, které si mnoho lidí klade: Proč selhaly vltavské kaskády - jejich vodohospodáři nehovoří zřejmě úplnou pravdu, když říkají, že ani hodně vypuštěné by nic nezachránily - školák si vypočítá, že je tomu jinak - došlo by k utlumení maxima velké vody, takže záplavy by nebyly až takové, možná Český Krumlov by nedopadl tak hrozně a pražské metro by mohlo zůstat neporušené. Proč bylo vlastně zaplaveno, je další otázka (Což to neměl být kryt pro Pražany?).
Bylo chování pražského primátora Němce v pořádku nebo ne? Co když třeba i kvůli němu přišlo v pražské ZOO tolik jejích zvířecích "obyvatel" o život, když dost dlouho hlásal nejvíc padesátiletou vodu?
Další otázkou je úloha Greenpeace - neustále jen monitorují Spolanu, ale nikde se nehovoří, že by členové přiložili své ručičky k záchraně přírody - v tomto případě zvířatek - když jsou ta ekologická organizace... atd...atd...

Počítají se škody a teď platí ono - "Kdo rychle dává, dvakrát dává".
Lidé a obce mohou začít podávat žádosti na své obecní či okresní úřady o finanční prostředky na opravy domů, postižených povodněmi. Řekl to v pátek mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimon. Peníze by měli obdržet do tří týdnů. Pražané postižení záplavami dostanou od města dar 20 000 korun na opravu svého zničeného či poškozeného domu a bytu. řekl náměstek primátora Jiří Paroubek. Sociální odbory Prahy 1 až 22 také poskytnou mimořádné sociální dávky, a to do výše 30 000 korun. O dávku může zažádat pouze jeden člen rodiny.
V těžké situaci EU ukázala, že naše země jí není lhostejná.
Předseda Evropské komise Romano Prodi v pátek v Praze potvrdil, že Evropská unie poskytne České republice na odstranění následků katastrofálních povodní okamžitou pomoc ve výši skoro 58 milionů eur, což je asi 1,7 miliardy korun.
Norsko věnuje cca 8,6 milionů korun, Britská zhruba 4,9 milionu korun a nabízí také vybavení na odstraňování následků ničivých povodní. Informovalo o tom britské velvyslanectví v ČR. Italský zastupitelský úřad v Praze oznámil, že Řím vysílá do České republiky technickou pomoc.

Na Českou republiku nezapomněly ani charitní organizace v zahraničí. Polská Charita vyhlásila celonárodní sbírku a věnovala 50 tisíc zlotých, což je 15000 Euro. Představitelé Caritas Croatia (Chorvatská charita) vyhlásili celonárodní sbírku. Charita Maďarsko věnovala 3 miliony forintů (HUF), což je přibližně 120000 USD. Slovenská Charita vyhlásila národní sbírku na pomoc postiženým v Čechách a v Rakousku. Finanční pomoc zaslala i Gruzínská charita. Deutscher Caritasverbad (Německý svaz Charit) zaslal jako první část pomoci 100.000 Euro na nákup vysoušečů, dalších 100.000 Euro nyní zajišťuje od Ministerstva zahraničních věcí Spolkové republiky Německo.( Jan Oulik, Charita)
Veliké rozpaky vyvolal dar USA - "celých" 50.000 dolarů, nechci soudit, ale bylo by asi lidštější nedat nic, takto to vypadá jako dost prapodivné gesto. (Slyšela jsem posměšnou hlášku, že USA má hodně svých problémů - musí šetřit, aby měly na srovnání pro ně nepohodlných zemí se zemí.)
Takže prestiž Ameriky zachraňují jednotlivci:
Do jednání o pomoci se zapojila bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, která se spojila se svým nástupcem Colinem Powellem a vyzvala jej, aby se záležitosti osobně věnoval. O situaci v Česku se zajímají krajanská sdružení ve Spojených státech. Jedno z nejvýznamnějších, American Friends of Czech Republic, mezi jehož členy jsou Madeleine Albrightová, Miloš Forman či Henry Kissinger, zřídilo zvláštní povodňový účet, na který lze v USA zasílat příspěvky.
Zde jsou čísla povodňových kont.


JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: