Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 18.8.2002
Svátek má Helena
  Výběr z vydání
 >POVODEŇ: Názor geologa - Metro ? nevěřím!
 >POVODEŇ: Jeden den statika
 >TÉMA: Záplavy v Plzni
 >TÉMA: S tím nikdo nepočítal
 >POVODEŇ: Fotoreportáž z Ústí nad Labem
 >POVODEŇ: Sobota 17.8. v Radotíně
 >PRAHA: Jak to bylo s povodní - očima dobrovolníka
 >TÉMA: Zatopené metro a suchá statistika
 >POVODEŇ: Kvalifikované odhady z křišťálové koule
 >TÉMA: Sranda musí být.
 >TÉMA: Severní Moravě není velká voda v Čechách lhostejná
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudí černí II
 >POVODNĚ: Tragická doprava v Praze v okolí Letné
 >POVODEŇ: Praha, pátek 16.8. dopoledne
 >POVODEŇ: Jaké to bylo za Prahou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
18.8. POVODEŇ: Pravdivá informovanost a důležité informace
JITA Splítková

Informace a pravdivé informace - to je to, co nám snad nebude odepřeno. Nebude? Začíná být jasné, že za škody v metru bude odpovědné jeho vedení. V době vyhlášení ohrožení v Praze byli zaměstnanci místo pohotovosti v klidu posláni domů. Muž, který měl zavřít tlakové uzávěry, pancéřová vrata mezi stanicemi, nic neuzavřel - v TV Prima se bránil, že mu generální ředitel nic nepřikázal a on nemohl svévolně nic dělat.
Další ředitelé - například ten z pražské ZOO, se brání, že on nemohl evakuovat víc zvířat, že musel být, jako zaměstnanec, poslušen příkazů - a ty mu nařizovaly evakuovat jen ta zvířata, která se nacházela tam, kam podle plánků měla sahat padesátiletá voda - prý primátor Prahy Němec i jim pořád říkal, že vše je v pořádku... Potom se Němec bránil, že za nic nemůže, že mu to říkali hydrometrologové a vodohospodáři a...
Jak mohou být tací lidé na svých postech, když věci nedomýšlejí, nepředvídají a sami neuvažují? Jaké to mají poradce?
Znovu na světlo světa vyplavalo, že na vedoucí místa se dosazují povětšinou neschopní kamarádíčkové a ti si vybírají zase své lidi. Aspoň Praha, ta vždy měla na vedení smůlu.

Další kauza je chemička Spolana a ekologisté zde vartující. Po pravdě řečeno, v tomto případě nestojí ani jedna skupina za něco. Greenpeace jsou trapní prospěcháři a nic konkrétního nikdy neudělají, zrovna tak jako vedení této chemičky. Pravdu zatloukají obě skupiny a řeční a řeční a po moci lační. Bližní, příroda a zvířátka jsou všem "ukradený". V sobotu v noci, kvůli úniku chloru honem do Neratovic přijíždějí ministři Gross a Tvrdík, jednají zde až do pěti do rána. 17.8. ČTK vydala následující zprávu:
Po čtvrtečním poškození nádrže s chlórem ve Spolaně a jeho úniku do ovzduší zůstává dosud plyn v jedné z budov chemičky. Hasiči ji však už ve čtvrtek utěsnili a unikání chlóru do okolí snížili na minimum. Řekl to ředitel středočeských hasičů Jan Žižka.
"Kolem budovy provádíme měření naší mobilní laboratoří. Naměřené hodnoty chlóru jsou zde stejné jako osmihodinová přípustná koncentrace pro pracovníky chemických provozů," upřesnil. Žižka tak opravil vyjádření okresní povodňové komise a neratovické chemičky, že chlór z objektů neuniká vůbec. "Měřitelný je však pouze u paty objektu. Poté klesá na vodní hladinu a tam mizí," řekl.
Kvůli zamezení dalších havárií obnoví dnes Spolana podle Žižky jeden z provozů, který dokáže zpracovat chlór na neškodný chlornan. Středočeští hasiči jí k tomu poskytnou šest hasicích vozů, které budou vhánět vodu do chladících rozvodů. "Byl jsem informován, že přeměna plynu na chlornan bude trvat zhruba dva dny," dodal ředitel.
Při čtvrtečním poškození nádrže s chlórem v chemičce uniklo do ovzduší několik kilogramů plynu. Podnikoví hasiči únik zpozorovali ve 12:19, ve 12:47 pak Neratovice vyhlásily třetí stupeň chemické pohotovosti. Kolem 14:00 záchranáři budovu utěsnili a v 19:00 změnil krizový štáb třetí stupeň na stupeň druhý. Ten v Neratovicích platí dosud.

V této katastrofě se ale potvrdilo i pozitivní lidství - lidi, jejichž jména znají jen jejich nejbližší, projevují nesobeckost, solidaritu a hrdinství, které si nebudou psát do pracovních životopisů a nikoho z nich neuvidíme v TV více jak jednou a to náhodou při záběrech na zatopená místa.
Ne každý zvládá práci záchranářů nebo může pomáhat uklízet, volí tedy jiné formy pomoci. Já si vážím takových projevů lidství, jaké třeba projevují občané vesnice Praha na Slovensku - dá se říci, že je to vesnice, obývaná ne moc bohatými lidmi, může se zde hovořit i o chudobě, ale ihned uspořádali sbírku pro svoji "velkou sestru" Prahu v Čechách. Ne, v žádném případě nezáleží na částce, ale na srdci a na druhou stranu darem v některém případě lze i urazit (o tom pojednám jindy).

Zde několik užitečných informací:


Ministerstvo školství rodičům ze zaplavených měst a obcí nabídlo, že se postará o jejich děti po dobu odstraňování povodňových následků. První autobus vyráží již v pondělí pro děti z Ústecka. Převeze je do zařízení armády, kde je pro ně po dobu pobytu připraven program. Podle mluvčí Hany Vítkové má již úřad k dispozici na 10 000 volných míst například v rekreačních a školicích střediscích. Zájemci se mohou přihlásit na telefonním čísle krizového štábu ministerstva 02/66 106 531-2.

Městské centrum sociálních služeb a prevence Praha nabízí pomoc lidem v psychosociální nouzi:
1) RIAPS - lůžkové oddělení (7 dnů lůžko+ strava), je připraven tým odborníků připravených pracovat s lidmi v krizové situaci tel.: 02/ 22 58 67 68, 02/ 22 58 21 51; linka důvěry 02/ 22 58 06 97 MCSSP non- stop pohotovost 02/ 22 58 12 90 (informační a koordinační linka pomoci)
2)TRIANGL - non- stop krizová linka 02/ 61 08 40 11, 02/ 61 08 40 12
Krizový štáb MCSSP


posilam vam informaci o webovych strankach s informacemi o uctu ceske ambasady v USA na pomoc pri povodnich v CR. Jedna se o ucet zrizeny ceskou ambasadou ve spolupraci s American Friends of the Czech Republic.
Informace o uctu se nachazi na http://mathinfo.usc.edu/CzechFlood/
Rudolf Blazek
Cc: Ceska Ambasada v USA (Ministerstvo Zahranicnich Veci)


Prosím, pokud máte nějaké důležité informace, či oznámení, neváhejte a pošlete mi je: pes@login.cz redakční pošta funguje, rovněž mé technické zázemí.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: