Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 19.8.2002
Svátek má Ludvík
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Stoletá voda a její modelování
 >INFORMACE
 >POVODNĚ: Je Lipno viník katastrofy?
 >POVODEŇ: Když umírají knihy - 15 rad pro jejich záchranu
 >MROŽOVINY:Konec bezstarostnosti
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >MEJLEM: Povodeň
 >HUMOR PRO ZMĚNU CHYTRÝ: Když praskla hráz
 >POVODEŇ: Konečně jsme se naučili pomáhat
 >POVODEŇ: Názor geologa - Metro ? nevěřím!
 >POVODEŇ: Jeden den statika
 >TÉMA: Záplavy v Plzni
 >TÉMA: S tím nikdo nepočítal
 >POVODEŇ: Fotoreportáž z Ústí nad Labem
 >POVODEŇ: Sobota 17.8. v Radotíně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.8. TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
Jerry Plšek

Pondělí 12.08.02. Povodně stále hrozí na mnoha místech republiky, hlavní město nevyjímaje. Česká vláda podala u mezinárodního soudu oficiální stížnost na australského domorodce, který přivolává déšť pro suchem postižené australské farmáře tancem, ale zřejmě udává svatému Petrovi špatné souřadnice.

Do nedávna generální tajemník Kavanova ministerstva zahraničí Karel Srba vězněný na Borech v Plzni držel hladovku, podle oficiálních zpráv ji držel od nedělního rána do odpoledne. Navíc byly k obědu "zapékané cestoviny", které pan Srba k smrti nerad.

Srbův advokát Miroslav Kříženecký sdělil tisku, že Srba hladověl od pátku a hodlá ukončit život, pokud správa věznice nezlepší jídelníček.

Neznámý vrah zabil v neděli v centru Prahy na ulici brzy ráno izraelského podnikatele. Chodit do práce časně ráno a ještě k tomu v neděli, se v Praze holt nevyplácí.

Dobrovolníci z Hnutí Duha sázejí na Ostravsku stromy, především duby a jedle kde se dá. Lysou horu se jim přes veškeré úsilí nepovedlo najít.

Asi třicet účastníků nedávné technoparty se vrátilo do Andělky u Višňové, aby pomohli uklidit hory odpadků, které po několikadenní zábavě zbyly. Jak praví klasik: Pachatel se vždycky vrací na místo činu.

Lidští dobytkové odvážejí odpadky do oblastí v Českých Budějovicích, které byly postiženy povodněmi. Odpadky ze zahraničí, pod rouškou "pomoci" přijdou později. Austrálie před léty v rámci "pomoci" poslala Somálsku, mimo jiné i několik stovek motorových pil.

V Ostravě skončilo v sobotu sochařské sympozium konstatováním, že zlaté časy, kdy sochy Lenina, Stalina a Marxe stačily uživit i průměrného sochaře jsou pryč.

V Temelíně je připraven druhý blok atomové elektrárny k opětovnému spuštění. Pokud ho spustí rychle, tak je to v suchu, což se nedá říct o některých míst v Rakousku. Proslýchá se, že se rakouské děti začaly modlit aby přestalo pršet, místo aby uhodil blesk do Temelína.

Na severní Moravě se vytvořila skupina mladých lidí, která si vytkla za cíl bojovat proti monopolním společnostem, především proti energetické společnosti ČEZ a proti Českému Telecomu. Skupina se označuje RJ-11 Security Alliance a její členové používají teroristické metody. Každý, kdo se chce stát členem této skupiny,.musí prokázat schopnost ověsit se výbušninami a na daný povel je odpálit. Členové jsou roztroušeni po celé severní Moravě.

Téměř půldruhého sta výkonných vysoušečů poslali o víkendu do jižních Čech postižených záplavami hasiči z Olomouckého kraje. Zatím co dva čeští turisté se flákali po Slovensku, kde je napadl medvěd. Dobře jim tak.

Většina pojišťoven je po katastrofálních povodních v jižních Čechách v plné pohotovosti. Štáb úředníků pracuje na dokumentu, který má pojištěncům vysvětlit, že jsou pojištěni proti všemu jinému, než co se jim přihodilo a že je ustálenou praxí, posílat peníze pojišťovně, ale obráceně to funguje jen zřídka.

Vodohospodáři se chystají kvůli očekávanému dešti vypouštět vodu z vltavské kaskády, v Praze proto zřejmě opět stoupne hladina řeky. Skoro by se dalo říct, že určitě.

Úterý 13.08.02. V Čechách jsou zátopy, které jsou svou ničivostí na úrovni moravských zátop z roku 1997, ale protože je postižena i Praha, podle českých medií by jeden řekl, že je konec světa.

Premiér Vladimír Špidla vyhlásil pro území Prahy, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje nouzový stav Stav nouze umožňuje určitá omezení občanských práv, zejména bude možno někoho donutit k odchodu z ohrožených oblastí. Brno je připraveno přijmout kohokoliv, ale zneužít katastrofální situace ke zbavení se politiků, Praze neprojde.

Na soutoku Vltavy a Berounky se utopil neopatrný chatař, který se tu procházel. Katolická církev varuje, že pokoušet se o složité zázraky může být životu nebezpečné. I Kristus začal s přeměnou vody ve víno, než začal chodit po vlnách.

V pondělí večer policie uzavřela v Praze Kampu, byl zde odpojen z bezpečnostních důvodů elektrický proud. Vypínač vodních proudů nefunguje.

Středa 14.08.02. Vláda, která si nevšimla, že to už včera udělal premiér Špidla, vyhlásila stav nouze pro území Prahy, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje, potrvá do půlnoci 22. srpna.

Václav Havel se vrací z dovolené do vlasti, i když ho odborníci ujistili, že je nepravděpodobné, aby voda dosáhla až na hrad.

Vláda vyčlenila na záchranné práce 1,15 mld korun, prvních 380 miliónů už je připraveno na zakoupení známek, aby mohly být poslány varovné dopisy, že hrozí zátopy.

Průtok vody se v Praze zvýšil na 5500 kubíků za vteřinu, to je patnáctkrát víc, než činí normál. Nenaplnila se prognóza, že ke kulminaci dojde v 6 večer - nyní je to půlnoc. Zasažen je Karlín, samozřejmě Kampa,nad kterou převzaly patronát USA, voda však nevtrhla do Starého Města ani na Smíchov. Pan Bush senior ujistil Václava Havla, že USA po odstranění následků záplav z Kampy ji nebudou považovat za své území a proto tam neuvažují o zavedení víz.

V Praze policie uzavřela mosty, ale v důsledku tý pitomý vody, o Srbovi od pondělka ani muk.

Blbí Občané přes výzvy úřadů nadále vjížděli autem do centra Prahy, policie však přitvrdila a povoluje vjezd pouze politikům, navíc jen v autech vybavených periskopem a hasícím přístrojem.

Český Krumlov je bez elektřiny a vody. Oprava: Český Krumlov je bez elektřiny ale má nadbytek vody.

V Písku Otava zaplavila proslulý kamenný most, takže čouhají jen sochy, ve stejnou dobu, na světových burzách, zaznamenali další pokles akcii a tu a tam čouhá nějaký ten nahý zadek.

V Plzni se Radbuza valí přes mosty, část města je pod vodou, zatím co režisér Miloš Forman se chystá natočit film podle bestselleru maďarského spisovatele Sándora Máraie Žhavé uhlíky (A gyertág csonkig égnek), místo aby udělal něco vlasteneckého , jako třeba natočit "Mezi Proudy národa českého od Jiráskova po Palackého most" a zabít dva spisovatele jednou ranou.

Čtvrtek 15.08.02. Česká republika přijme nabídku zahraniční pomoci ze strany Švédska, Polska, Francie, USA, Norska, Japonska, Švýcarska, Řecka, Itálie, NATO a EU. Ruskou, bratrskou pomoc, po zkušenostech z roku 1968, jsme s díky odmítli.

Kritická situace je v Ústí nad Labem, tam se žene veškerá voda z celých Čech, čeká se tam větší katastrofa než v roce 1841. President G.W. Bush využil situace a ztrojnásobil počet amerických vojáků v Kuvajtu.

V Ústí byli premiér Špidla i ministr Tvrdík a zúčastnili se přípravných prací na přejmenování města na Ústí pod Labem.

Ústečtí občané zatím podceňují nebezpečí a vzpírají se evakuaci. Všichni setrvávají u televizorů a rozhlasových přijímačů, protože doufají, že se přestane mluvit o vodě a dozví se něco o Srbovi, nebo třeba i o Železném. Ani drby z parlamentu by nebyly k zahození.

Vážná situace je v Kralupech nad Vltavou a politologové, z nedostatku jiné činnosti, začali studovat meteorologii. Příbuznost obou profesí jim studium značně usnadňuje. Odborníci obou profesí se velmi často mýlí ve svých předpovědích a k vysvětlení přítomných nebo minulých katastrof používají neuvěřitelné argumenty.

Kolem 14. hodiny v Praze voda kulminovala, večer začala mírně opadávat; voda zaplavila 5-8% plochy města, voda je i v Národním divadle, které využilo dané situace a dává Rusalku. Pro případ, že by voda stoupla o něco výš, připravují inscenaci činohry Moby Dick.

Začala klesat hladina Berounky, také na Plzeňsku klesají hladiny. Konečně se zas dozvíme něco o ODS, Marvanové, nebo dokonce i o Srbovi.

Značně se zlepšila situace v Budějovicích, zato hrozí záplavami Lužnice takže s politikou zprávami ze světa je to pořád ještě na levačku.

Také na Dyji hrozí záplavy. Policie vyšetřuje, který nezodpovědný novinář sem propašoval tuto zprávu z Moravy, když Čechy jsou ve stavu povodní.

Na dálnici D8 Praha- Teplice se zhroutil most přesto, že v třetí pětiletce se na jeho stavbě ( včetně sedmnácti chat a jednoho dvojdomku) ušetřilo třicet procent materiálu a byl postaven údernickou metodou ŽAVES. (pro ty mladší : ŽAVES = žádný velký sraní)

Pražské město je ochromeno, tři stanice jsou zaplaveny, provoz bude obnoven zřejmě až za několik týdnů. Náhradní doprava ponorkami nepřipadá v úvahu, protože flotila českých ponorek není vybavena zařízením, které před odjezdem ze stanice upozorňuje cestující, že "dveře se zavírají".

Z provozu je vyřazeno 50 tisíc linek Telecomu V budoucnu budou telefonní sítě v ČR používat výhradně podmořské kabely.

V Ústí se Labe dostalo nad 10 metrů, evakuována je Matiční ulice ve které se nesmí z rasových důvodů stavět žádné zábrany, protože by nás vyloučili …hm...ze střední Evropy?

Pátek 16.08.02. Od rána bojují v Hevlíně na Znojemsku desítky hasičů, vojáků a 300 dobrovolníků s rozvodněnou řekou Dyjí. Zatím je stav 8:0 pro Dyji

Hladina Vltavy v Praze stále klesá rychlostí přibližně 10 cm za hodinu. Ve 22.00 byla výška její hladiny 527 centimetry, což je pod hranicí 50leté vody. Situace se přiostřuje. Za pár dnů bude v Praze katastrofální sucho.

Na Starém Městě, v ulici Maiselově a Haštalské, se začaly propadat chodníky. Jsou vážné obavy, že ČR je vytunelovaná daleko víc, než se předpokládalo.

Rozsah zatím určených škod v metru je výrazně větší, než se čekalo. Zatopeno nebo vodou bezprostředně ohroženo je 17 stanic. Odborníci si lámou hlavu nad tím, jak se ta voda ze shora dolů dostala.

Evropská komise poskytne ČR na řešení škod po povodních asi 60 miliónů eur (asi 1,8 miliardy korun), což je samozřejmě trnem v oku Rakušákům, jmenovitě panu ministrovi Herbertu Hauptovi.

Vládní kabinet Vladimíra Špidly chystá kvůli katastrofálním povodním, které zasáhly řadu krajů republiky, přebudování státního rozpočtu a škrty ve veřejných výdajích, které nesouvisí z Prahou. I ty zašité miliony co předchozí vláda, po moravských povodních Moravákům neposlala, přijdou teď Praze vhod.

Jerry Plšek


Další články tohoto autora:
Jerry Plšek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: