Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 19.8.2002
Svátek má Ludvík
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Stoletá voda a její modelování
 >INFORMACE
 >POVODNĚ: Je Lipno viník katastrofy?
 >POVODEŇ: Když umírají knihy - 15 rad pro jejich záchranu
 >MROŽOVINY:Konec bezstarostnosti
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >MEJLEM: Povodeň
 >HUMOR PRO ZMĚNU CHYTRÝ: Když praskla hráz
 >POVODEŇ: Konečně jsme se naučili pomáhat
 >POVODEŇ: Názor geologa - Metro ? nevěřím!
 >POVODEŇ: Jeden den statika
 >TÉMA: Záplavy v Plzni
 >TÉMA: S tím nikdo nepočítal
 >POVODEŇ: Fotoreportáž z Ústí nad Labem
 >POVODEŇ: Sobota 17.8. v Radotíně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.8. Nesmí to být jen solidarita
(eff)

Dovolte osobní postřeh: v sobotu dopoledne jsem pomáhal kamarádovi při čištění domu v Radotíně - mě jakožto člověka nezasaženého povodní se dotkla nejen škoda, která vznikla (zatopeno do výše 170 cm, veškeré zařízení na vyhození, puklá podlaha, doufejme že ne obvodové zdivo), dotkla se mě i deprese, ten drtivý psychický stav celé rodiny. No a odpoledne jsme jeli se synem a dcerou do Krásné Lípy, přes Boleslav - tedy oblastí nepoškozenou. Tady život plyne úplně normálně - proč by neměl?
Jenže i v těch zasažených oblastech často záleží na deseti, dvacetimetrové vzdálenosti, na nepatrném převýšení, na sotva znatelné terénní vlně, a někteří jsou za vodou a jiní byli pod vodou.

Povodně jsou pořád ještě plná média. Lidé jsou solidární, nabízejí pomoc. Jenže za týden, za dva se do střediska pozornosti médií vrátí postoj Hany Marvanové k nastávajícímu hlasování o novele zákona o dioptrických sklech, když to trochu přeženu. I tragédie tohoto srpna zevšední. My co jme na suchu ji budeme podvědomě vytěsňovat za hranice vědomí.

Jenže to co se stalo, to je celonárodní tragédie a část břemene musíme převzít všichni.
Hlavní úkol v rozhodování přejde z krizových štábů na vládu a na parlament. Bude třeba dostat do nové optiky vizi následujících let. Teď se zdá být jasné, že nákup nějakých Gripenů nemůže přijít v úvahu - bude to jasné za měsíc, až se osmělí lobysté? A co s daněmi - mají být menší, anebo by měla být zavedena povodňová daň (což si myslím, že by měla)? Nebo speciální daň z benzínu, který je teď relativně velmi levný? A jaké budou priority?

Mého přítele v Radotíně jsem se ptal, při loučení: Co budeš dělat dál... nepřijde to znovu?
Taky si to říkám, odpověděl mi.
Musíme si to říkat všichni - a hlavně ti, co rozhodují.

Role prezidenta Havla
Prezident Havel koná v těchto dnech možná poslední velkou službu občanům - a možná se ani nedozvíme její celý rozsah. Zaznamenali jsme už hlasy lidí, vytýkající že "přerušil dovolenou pozdě". Jenže jeho role nebyla v nafukovacím člunu s pádlem v ruce v zatopených Budějovicích. Jeho role je teď, kdy jde o to, jaký díl mezinárodní pomoci se České republice dostane. Nedělejme si iluze, že v takových věcech nehrají roli osobní kontakty a osobní sympatie.
Z veřejně činných osob neexistuje v téhle zemi nikdo jiný, kdo by měl takové kontakty a tak velké sympatie u důležitých lidí jako právě Václav Havel. A on jich využívá - ve prospěch občanů. V míře, kterou - předpokládám znovu - asi nikdy nepoznají, protože on se tím chlubit nebude.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: