Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.8.2002
Svátek má Bernard
  Výběr z vydání
 >STATIK RADÍ: Jak poznat jestli dům spadne?
 >ARCHITEKTURA: Zničený archív na Invalidovně nevyčíslitelné hodnoty
 >POVODNĚ: Depka přijde až po týdnech
 >ÚVAHA: Potopa a co všechno s ní souvisí -poručíme větru dešti-
 >TÉMA: Povodňové zpravodajství ČT1, viděno z Německa
 >POVODEŇ: Poděkování našim předkům
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je vinen?
 >MEJLEM: Povodeň
 >DOPRAVA: Výzvy se míjejí účinkem
 >ZAMYŠLENÍ: Ztratili jsme respekt před přírodou
 >AUSTRÁLIE: Přírodní katastrofy
 >POVODNĚ: Zvíře, nebo člověk?
 >EKONOMIKA: Na zahraničních akciových trzích málo optimismu
 >POVODNĚ: Povodňové úvěry Poštovní spořitelny
 >SPOLEČNOST: Každý ať každého žaluje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
20.8. TÉMA: Povodňové zpravodajství ČT1, viděno z Německa
Miloslav Zíma

Možná, že bude někoho zajímat, jak působí zpravodajství české veřejnoprávní televize na někoho, kdo žije delší dobu v zahraníčí a je tudíž zvyklý na jiné sdělovací prostředky. Můžu vám říct, není lehké se s tím, co ČT nabízí vyrovnat. Jelikož patrně v podvědomí srovnávám výkony naší demokratické, polistopadové televize s tím, co jsem mohl vidět za Pražského jara, napadají mě na adresu dnešní ČT vlastně jenom nadávky.

Na aktuální zpravodajství o povodních jsem dvakrát zareagoval a poslal email na adresu info@czech-tv.cz. Poprvé šlo o dioxin ve Spolaně:
15 Aug 2002 12:21
Mili zpravodajci,
pred nekolika minutami jste oznamili, ze nevite, jestli je dioxinem kontaminovana Spolana zaplavena. Pred vice nez hodinou hlasil v nemecke televizi reporter, ktery se odtamtud vratil, ze je vse pod vodou a ze tam byl, protoze neveril ceskym zdrojum.

Podruhé šlo o sebevědomé vystoupení nějakého plukovníka od speziálních jednotek. Potom, co jsem viděl, jak se ministrině zdavotnictví poděkovala za objektivní zpravodajství a jak nějaká senátorka tvrdila, jak jsou skvělí, bylo mě toho moc a napsal jsem jim:

16 Aug 2002 17:22
Mili zpravodajci,
Asi pred hodinou jsem mohl u vas sledovat rozhovor s velitelem cirkusu "Gross, Tvrdik a jejich letajici pyromani". Myslim ale, ze v takovemhle pripade, kdy ti diletanti dokonce zabili cloveka bylo nutno se zeptat vic, a to napr:
1) Proc to cele divadlo s helikopterami, kdyz v noci na ty lodi lezli ze clunu?
2) Kdyz se ta lod zakotvila, proc ji bylo nutno odprasknout?
3) Zkouseli vubec nejake inteligentni reseni krome explozi bez smyslu a rozumu?
4) Byla ta idiotska exploze pod mostem ta, pri ktere zahynul onen clovek, ktery neco tak nesmyslneho patrne nepovazoval za mozne?
5) Jak to, ze ten Semtex-umelec nemel po prvni explozi, kdy tu lod utrhli a poradne s ni prastili do mostu dojem, ze mu pro ten ukol neco chybi? S ohledem na uroven akcionismu Grosse a Tvrdika by byli na miste i nasledujici otazky:
6) Byly ty hrdine odstrely zvirat v Zoo o jejichz okolnosti se nikdo nezajima, provedeny take experty z tehle specialni jednotky?
7) Nema ten plukovnik dojem, ze by se jeho lidem lepe strilelo, kdyby nad terenem preletaly Gripeny s 2M rychlosti a kdyby pritom Gross a Tvrdik v parasutistickych mundurech hazeli po sobe delobuchy? (Oboum by se to urcite libilo).

Možná, že někoho zajímá, o čem rozjímá takový exulant při pozorování ČT. Například k podivným událostem kolem zoo to vypadá asi takhle: K všeobecně známým skutečnostem zde patří stručně následující: Ve zdejších zoozahradách patří k magnetům publika mláďata, která je tedy nutno hojně nabízet. V důsledku vysoké péče se ale zvířata dožívají vysokých věků a vzniká tím nejen finanční, ale hlavně prostorový problém. Jelikož je následkem kontroly ochránců zvířat velmi těžké, starší zvíře zde utratit, byly v minulosti hledány jiné cesty, kdy tuto špinavou práci vyřídí za odměnu jiní. Ve Spiegelu to bylo před nějakým časem za jmenování mimo jiné i ČR popsáno, Zvláštní problém představují např gorilí samci. Je jich moc, už proto, že se z nějakého důvodu rodí víc samců, než samiček. Problém ale nastává v jejich dospělosti, protože jsou k sobě nesnášenliví. Je jasné, že se mnohé zdejší zoo vyplatí při kševtíku, při kterém se takového samce zbaví položit na stůl ještě pár obrázků s vodotiskem. Do takovéhoto rozjímání bych určitě neupadl, kdybych neviděl ty zodpovědné činitele, ředitele a managery. Neprojdou u mě ani tím povrchním americkým kriteriem, jež spočívá v otázce od koho z nich bych koupil ojetinu. I když jdu až do pražských nejvyšších sfér, zůstal bych raději u tramvaje.

Miloslav Zima, 19.08.02


Další články tohoto autora:
Miloslav Zíma

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: