Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.8.2002
Svátek má Bernard
  Výběr z vydání
 >STATIK RADÍ: Jak poznat jestli dům spadne?
 >ARCHITEKTURA: Zničený archív na Invalidovně nevyčíslitelné hodnoty
 >POVODNĚ: Depka přijde až po týdnech
 >ÚVAHA: Potopa a co všechno s ní souvisí -poručíme větru dešti-
 >TÉMA: Povodňové zpravodajství ČT1, viděno z Německa
 >POVODEŇ: Poděkování našim předkům
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je vinen?
 >MEJLEM: Povodeň
 >DOPRAVA: Výzvy se míjejí účinkem
 >ZAMYŠLENÍ: Ztratili jsme respekt před přírodou
 >AUSTRÁLIE: Přírodní katastrofy
 >POVODNĚ: Zvíře, nebo člověk?
 >EKONOMIKA: Na zahraničních akciových trzích málo optimismu
 >POVODNĚ: Povodňové úvěry Poštovní spořitelny
 >SPOLEČNOST: Každý ať každého žaluje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.8. Nejistota, dohady, pochyby i údiv
(eff)

Doslova káru z bláta musí pomoci vytáhnout Špidlova vláda. Premiér odhaduje škody v rozmezí 60 - 90 miliard korun. Někomu se může zdát ten rozptyl poněkud velkorysý - zejména nám, co bydlíme po kopcích a nenamočili jsme se. Je ale třeba uvážit, kolik domů je pořád ještě ve vodě... a kolik jich spadne, kolik silničních a železničních komunikací je v nepořádku a ještě nikdo nezjistil, v jakém vlastně jsou stavu. Značná míra nejistoty a dokonce bezradnosti je plně na místě. Je už známo, že poslední zřícený dům v Karlíně spadl proto, že mu pumpovali ze sklepů vodu a voda ze sousedních domů vypumpované sklepy rozvalila a dům spadl.

Pozitivní stránka věci: ukázalo se, že stát dovede líp fungovat, než zafungoval před pěti lety. Nakonec i tehdy zas nefungoval tak špatně a zejména armáda tenkrát získala na prestiži: poprvé lidi viděli na vlastní oči, že je k něčemu jinému, než k písk. Jistě to není zásluha nového týmu a není to zásluha ani té či oné politické strany. Zdá se, že to státní soustrojí jaksi zraje, že se dostávají ke slovu a k činu lepší lidé než dřív.

Jistě, že vše neskončí poklepáváním po ramenou. Počínání pánů přehrad jistě bude podrobeno nezávislé analýze. Horké chvilky čekají na lidi z pražského metra - jeho selhání je nepochopitelné řeči o "příliš velké vodě" jsou prostě groteskní. Ale i tyto diskuse a možná i bolestné procedury nás zase posunou o kus dál - k modelu společnosti, ve které jsou jasně stanovené pravomoci a odpovědnosti. K fungující společnosti, kterou si nedovedu bez chyb a následné analýzy a praktických závěrů představit - ovšem to je princip demokracie.

Zajímavost: Sociální pan ministr Zdeněk Škromach dal najevo, že hodlá poskytnout práci nezaměstnaným. Další překvapující postoj - Škromach už dříve zaujal některými svými koncepty, nejšílenější mi připadá (zvlášť ve světle posledních událostí) jeho koncept Zeman na Hrad. Teď přichází s ideou, že k likvidaci následků povodní povolá i nezaměstnané. Tak to jsem zvědav, jak to dokáže, pokud se o to prakticky pokusí. Ona je to pěkně těžká a mnohdy i odporná a nebezpečná práce, to odklízení následků škod. Kdo by chtěl dělat takovou práci, proč by měl být nezaměstnaný? To přece nedává žádný smysl. Nicméně je to idea pěkná.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: