Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 21.8.2002
Svátek má Johana
  Výběr z vydání
 >SRPEN: Balada o roce šedesátém osmém
 >POVODEŇ: Rady k ošetření knih a dokumentů zasažených povodní - Nové informace!!!!!
 >TÉMA: Vliv velké vody na českou politiku
 >MROŽOVINY: Kde jsou obojživelná vozidla AČR?
 >ŠVÝCARSKO: Povodně, sbírky, finanční pomoc a ... korupce, skandály
 >POVODNĚ: Několik dobrých zpráv z povodní
 >ÚVAHA: Mít nebo nemít?
 >TÉMA: Povodně a nezaměstnaní.
 >DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE Vznikl IDIF
 >OHLAS: K članku Petra Adlera
 >OHLAS: Na komentáře
 >POVODEŇ: Proč nečekaně spadl třetí dům v Karlíně?
 >PRAHA: O zranitelnosti pražské dopravy
 >EKONOMIKA: Co můžeme očekávat?
 >Člověk v tísni posílá do terénu mobilní povodňové týmy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
21.8. V roce 1968 přišli Rusové
(eff)

Váhal jsem, zda mám napsat "Rusové" anebo spíš "bolševici". Navíc, 21. srpna 1968 pronikla na území naší země vojska pěti států, na to se zapomíná - kromě SSSR to udělali Poláci, Maďaři, Bulhaři a Enderáci. Německý voják tehdy vstoupil opět se zbraní v ruce na území cizího státu. Případ byl o to více pikantní, že ruští komunisté trvali na tom, aby si "lidová armáda" NDR zachovala nacistické uniformy.
S velmi nelibými pocity jsem četl onehdy v Lidových novinách studii čerpající z "odtajněných" amerických materiálů: studie svědčí o tom, že sami Rusové byli udiveni mírou lhostejnosti, jakou Američané dali najevo vůči osudu do té doby jakž takž suverénní země v centru Evropy. Jestlipak si někdo - dnes - na západě dělá hlavu z toho, že tenkrát, před více než třiceti lety podpořil komunistický koncentrák?

Říkával jsem si tenkrát, v sedmdesátých, osmdesátých letech, že možná změním svůj vztah k Rusům, až jednou, třeba, odejdou, a komunismus se zhroutí (předpokládal jsem, že pokud se toho dožijeme, pak za cenu války). Teď jsou pryč, komunismus jako ideologie je nahrazen ekologisticko-aktivistickou propagandou ze strany fanatických ftalátů, a já nejsem schopen zapomenout. Proto chápu lidi, kteří mají dodnes výhrady vůči Němcům... Asi se nějaké věci zapomenout nedají.

Což neznamená, že nelze vytvořit rozumné vztahy a civilizované styky.
A navíc - říkám si, že díky tomu šílenému zločinu z 21. srpna 1968 přece jen ruští komunisté přišli o značnou část podpory ze strany levicových intelektuálů západní Evropy. V době, kdy v Rusku komunisté vraždili lidi po miliónech, navštívil věhlasný G.B.Shaw dokonce koncentrák Gulagu, nechal se při tom filmovat, a liboval si, jak dobře jsou zločinci napravováni prací! V té době bylo důkazů a svědectví o Leninových a Stalinových zločinech dost na deset Norimberských procesů.
Toto si připomínám 21. srpna 2002. Hořkost vůči zemi která nás pokořila a ještě větší pocit hořkosti vůči těm chytrým a vzdělanýma inteligentním lidem, kteří to umožnili. Jejich potomci teď podporují jiné svinstvo, islamistický terorismus. Ale to je jiná kapitola.

Aston


HUDBA A ZVUK:  Forbína o znovicírovaném filmu "Amadeus" Miloše Formana
přípodoteky - Mladá Praha je mezinárodní festival; Boni pueri v Americe mají úspěchy
recenze Ančerl: Musorgskij Obrázky z výstavy, Noc na Lysé hoře, Borodin Ve stepích střední Asie, Rimskij Korsakov ©panělské capriccio (Česká filharmonie K. Ančerl)
ftipy
Boni pueri není jen sbor s Jakubem Martincem
Vede Lubomír Fendrych
Věnovat jeden milión korun městské části Praha 8-Karlín na obnovu Karlínského náměstí se rozhodlo ještě před výzvou starosty Josefa Noska vydavatelství a nakladatelství Reader´s Digest Výběr. "Vyzýváme především ostatní mezinárodní firmy, které mají sídlo v této oblasti, aby se k nám připojily," řekl ředitel Výběru Luboš Beniak. "Osud snad nejpostiženější části Prahy, kde jsme několik let působili, nám leží na srdci a chceme přispět k tomu, aby Karlín zase začal vzkvétat a lidé se měli kam vrátit."
Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: