Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 21.8.2002
Svátek má Johana
  Výběr z vydání
 >SRPEN: Balada o roce šedesátém osmém
 >POVODEŇ: Rady k ošetření knih a dokumentů zasažených povodní - Nové informace!!!!!
 >TÉMA: Vliv velké vody na českou politiku
 >MROŽOVINY: Kde jsou obojživelná vozidla AČR?
 >ŠVÝCARSKO: Povodně, sbírky, finanční pomoc a ... korupce, skandály
 >POVODNĚ: Několik dobrých zpráv z povodní
 >ÚVAHA: Mít nebo nemít?
 >TÉMA: Povodně a nezaměstnaní.
 >DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE Vznikl IDIF
 >OHLAS: K članku Petra Adlera
 >OHLAS: Na komentáře
 >POVODEŇ: Proč nečekaně spadl třetí dům v Karlíně?
 >PRAHA: O zranitelnosti pražské dopravy
 >EKONOMIKA: Co můžeme očekávat?
 >Člověk v tísni posílá do terénu mobilní povodňové týmy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
21.8. POVODEŇ: Rady k ošetření knih a dokumentů zasažených povodní - Nové informace!!!!!
Františka Vrbenská

Především - velké díky všem, kteří tu uveřejnili své poznatky a zkušenosti: prospějí mnoha dalším, jednotlivcům i institucím, jejichž knihovnu, archiv či agendu postihly povodně.

 1. Opravdu je užitečné pohlédnout na stránky SÚA (Státní ústřední archiv) - ostatně čerpáme ze stejných zdrojů: zahraničních "chytrých" zdrojů(ty uvozovky tu nejsou proto, že by snad ony informační prameny nebyly opravdu moudré a užitečné!)a tuzemské praxe.
 2. Papír použitý k vysoušení opravdu má být správně filtrační, ale protože není vždy dostupný a je drahý, pro běžnou potřebu jde opravdu použít novin - ty současné už téměř nešpiní (většinou jen při silném otěru), zejména jsou dobré noviny s barevnými fotografiemi (což je dnes většina), zhotovené právě kvůli polygrafické technologii pro tuto grafickou úpravu z kvalitnějšího papíru zvýšené savosti.
  Dají se použít i papírové ručníky (ne utěrky!); vložené pruhy/archy novin nebo jiného papírového materiálu můžete usušit a použít znovu, jejich savé vlastnosti se jen zlepší.
 3. Fotografie a filmy je možné vymáchat ve vodě, do které je přimíseno několik kapek formalinu kvůli zamezení likvidace želatiny bakteriemi (informace od Stanislava Marka, potvrzeno SUA).
 4. Doplňuji informaci o sušení fotografií - nesušit na přímém slunci a zejména u starších fotografií raději nevěšet, mohlo by dojít k posunu emulze. Uložit na plochu (!) na místo, kde se NEPRÁŠÍ, protože vlhká emulze je na volné částice citlivá. Je možné fotografie usušit vzduchem a až pak, mírně zvlhčené, je znovu dosušit a vyhladit na leštičce.
 5. Zajímavou informaci poskytl prof. Jiří Manich - existuje silný, ale vůči okolí i lidskému zdraví šetrný prostředek, distribuovaný pod názvem HERMAT a známý pod zkratkou TMDT (tetramethylthiurandisulfid :-)). Jedná se o prostředek používaný v medicíně proti kožním onemocněním působeným plísněmi, v gumárenském průmyslu při vulkanizaci a s v obměně (místo metanolu etanol) při odvykacích protilakoholických kůrách. Je údajně možné s úspěchem jej aplikovat na knihy i silně zasažené plísněmi buď přímým potěrem nebo zmlžováním, a to v 0,02% (možná to píšu špatně? - prostě 2 promile) alkoholovém roztoku.
  Odborná pracoviště NK ČR tuhle metodu rozhodně prověří a chtějí ji použít.
  Navíc je zřejmě možné v práškovém stavu - protože není rozpustný ve vodě - TMTD použít na izolaci stránek knih na křídovém papíře (jemně posypat).
 6. Zvažují se další možnosti a technologie vysoušení, od lyofylizace (vakuové vymražování) přes vakuové vysoušení až po využití továrních sušiček na dřevo a cihlárenských pecí (nedivte se, ve Florencii po známé povodni, která zasáhla mnoho památek, to dělali také - pro změnu v továrnách na tabákové výrobky). Zřejmě bude svoláno odborné kolokvium, které posoudí, jakými cestami dále - co nejšetrněji a přitom nejúčinněji - postupovat při záchraně poškozených klasických písemností i netradičních dokumentů.
 7. A ještě na závěr tip na bezplatné (!!) zamrazení a bezpečné uložení zasažených knih, spisů a důležitých dokumentů menších institucí (nejen kulturních) a firem: obraťte se na Tomáše Zemana, tel. 0602/139 884

Františka Vrbenská - cdhnkp3@sendme.cz

(zde je ke stažení tento článek ve formátu doc / zip i s dalšími ilustračními obrázky - některé proxiny ale na vás vypláznou jazyk... pozn. red.)
Další články tohoto autora:
Františka Vrbenská

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: