Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 22.8.2002
Svátek má Bohuslav
  Výběr z vydání
 >VAROVÁNÍ: Dejte pozor na podvodníky
 >LETECTVÍ: Pád vrtulníku horší leckterého letadla
 >POVODEŇ: Poslanci a povodně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Praga caput regni aneb Čechy na břehu moře
 >POVODNĚ: Generální štáb a ministerstvo obrany zase selhaly
 >MÉDIA: Lauderova skandální propaganda v Lidových novinách
 >MEJLEM: Povodeň
 >METRO: Názor geologa 2 - tak tím metrem už nepojedu
 >POVODEŇ: Podivné komentáře
 >MOMENTKA: Básník
 >POLITIKA: K neuvěření
 >ŽIVOT: Kdo nevěří, ať tam běží
 >POVODEŇ: Lachtaniáda
 >SRPEN: Balada o roce šedesátém osmém
 >POVODEŇ: Rady k ošetření knih a dokumentů zasažených povodní - Nové informace!!!!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
22.8. METRO: Názor geologa 2 - tak tím metrem už nepojedu
Vladislav Kulič

Před čtyřmi dny jsem napsal úvahu o pražském metru a jeho zaplavení: jako geolog nevěřím, že k zaplavení tak velkém rozsahu došlo v důsledku provalení tunelu, dokonce na dvou místech, jak nám sdělovali zástupci DP. Metro byl stavěno jako velkokapacitní kryt a bylo dimenzováno nejen na povodeň, ale i na destrukci přehrad na Vltavě, kdy by se Prahou přehnala vlna až někam na úroveň horní části Václavského náměstí. Napsal jsem, že pokud se ukáže, že k zaplavení metra došlo v důsledku selhání jeho konstrukce, tak už mě tam nikdo neuvidí. Jak se postupně čerpá voda ze stanic a tunelů a objevují se fakta, zraje ve mně rozhodnutí: pražským metrem už nepojedu.
Červík pochybnosti ve mně začal hlodat už zkraje, co se objevovaly první informace: jako lehce poučený laik jsem předpokládal že v případě povodně metro přejde do jakéhosi nouzového režimu, neboli režimu protiatomového krytu. Namísto toho jsem se dozvěděl, že ti co metro opouštěli poslední před zátopou, měli společný zážitek: pohybovali se potmě, protože už tam byla vypnutá elektřina. Rozumějme: nebylo vypnuto napájení vlaků, jak by se dalo čekat, ale prostě všechno. A dále: nikde jsem nezaznamenal ani zmínku o dramatickém boji havarijních čet, které v podzemí zvládaly přívaly vod. Jak například tady se nám ta voda dostala, ale hned vedle jsme uzavřeli vodotěsnou přepážku, jak jinde se muselo čerpat sto kubíků za minutu, jak támhle vypadl záložní zdroj, ale podařilo se ho nahradit odvedle... Že by zrovna tohle v záplavě jiných příběhů novináři opomněli? Možná. Jen pražský primátor si v Lidových novinách pochvaluje, že se v metru nikdo neutopil. To je rozhodně dobře, bez ironie. Ale co kdyby by ty tunely opravdu sloužily jako kryt??
Ředitel DP si dále pochvaluje, že jeho pracovníci nic neopomněli, nezanedbali, vše udělali jak měli. Rozumím tomu tak, že interní směrnice DP pro případ vody v metru zní: všichni pryč a poslední zhasíná!
Červík mých pochybností se změnil v tlustého červa po shlédnutí televizního zpravodajství 20. srpna večer: byla odčerpána stanice Palmovka a ukázalo, že došlo tam k provalení tlakových dveří. Ředitel DP prohlásil na kameru, že už tedy víme, kudy nám ta voda do metra natekla a vlastní dveře komentoval slovy: provádíme zkoušky, ale to víte, na takovou povodeň se to vyzkoušet nedá... Je mi jasné, že ten ředitel při prohlídce stanice nebyl sám, určitě mu asistoval tým specialistů z DP. Koukám na tu televizi dost vyvaleně, to víte, vyvalená tlaková vrata se jen tak nevidí. Taky jsem je neviděl, jen něco, co vypadalo jako vybouraná díra od vrat do garáže. Ten záběr byl krátký ale říkal jsem si: hergot, že by tlaková vrata byla osazena do cihlové příčky? Patnáctky, pokud se dá soudit ze záběrů na úlomky zdi na podlaze?? No, asi to je jen nějaká příčka, přes kterou se nepovedlo ty vlastní vrata nafilmovat. Ale kdeže!!! mluvčí Metrostavu v článku na titulní straně středečního Práva uvádí, že se jednalo o protipachové dveře od místnosti určené k ukládání zemřelých v protiatomovém krytu.
A tak si to sumíruju: metro má zatím úžasně příznivou statistiku co do spolehlivost a bezpečnosti provozu. Ale to měla dráha v Kaprunu určitě taky. Já osobně si začínám říkat: opravdu je to metro tak bezpečné? Copak o to, mně je hej, já se pražským metrem svezu jednou za uherský rok, ale co pražáci? Co na to pražští novináři? Tady nejde o život jen Sabině Slonkové, ale všem co metrem jezdí! Jestlipak ty místnosti za protipachovými dveřmi mají dostatečnou kapacitu? Ve středeční jednadvacítce případ pokračoval diskusí ředitele DP a architekta, co Palmovku navrhoval. Dá se diskutovat o průchodkách, o tom, jestli metro může zaplavit 500 vteřinových litrů, jestli povodeň byla stoletá či pětisetletá...
Nezdá se mi to už důležité.
Já tím metrem už raděj nepojedu.
Aspoň dokud ho budou řídit lidé, co nepoznají tlaková vrata.


Další články tohoto autora:
Vladislav Kulič

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: