Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 23.8.2002
Svátek má Sandra
  Výběr z vydání
 >Člověk v tísni hledá další dobrovolníky
 >POVODEŇ: Týden s vodou
 >INFO: Velvyslanec USA na návštěvě Jižních Čech
 >POVODEŇ: Povodňová turistika je potřebná a nutná
 >POVODEŇ: Přesměrování telefonů ze zaplavených firem
 >OHLAS: Polemika s L.Horským
 >POVODEŇ: Chytračení pojišťoven
 >TECHNO: Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize.
 >GASKOŇSKO: Kultura u níž chybí její ministerstvo
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: Můj dům můj hrad
 >UNIE: Češi v Belgii aneb Skutečně věříte, že vstup do EU znamená příchod práva a pořádku ?
 >ZDRAVÍ: Jak působí léky?
 >VAROVÁNÍ: Dejte pozor na podvodníky
 >LETECTVÍ: Pád vrtulníku horší leckterého letadla
 >POVODEŇ: Poslanci a povodně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
23.8. V4 ve třech promýšlela fintu na vstup do EU
(eff)

Hned vysvětlím nesrozumitelný titulek: V4 je Vyšegrádská čtyřka. Prezidenti se sešli v Častolovicích, a byli tři, český, polský a maďarský, slovenský Schuster totiž stoná. A fintu vymysleli - co je finta ví každý.

Jde o kaskádovité referendum o vstupu do EU. Referenda v kandidátských zemích by se měla konat postupně. Nejdřív tam, kde je obyvatelstvo nejvíc pro vstup, pak by měl přijít druhý nejžhavější uchazeč atd., až k největšímu váhavci.

Prezidenti se inspirovali při pohledu na stádo ovcí, které táhnou za beranem a ten táhne za silnějším beranem a ten táhne... Nebudu to rozvádět, mohl bych se dopustit příměru o řezníkovi z jatek. To bych nerad, protože si myslím, že vstup do EU je správný a nezbytný krok.
Také referendum o vstupu do EU je nezbytnost. Jde o zásadní zásah do suverenity stát. Kdo na vstup přistoupí, hodně získá, hodně ztratí - a občané mají právo se k tomu vyjádřit. Vstup do EU má být věcí suverénního rozhodnutí suverénního občanstva. Jestliže ale vrcholní papaláši se sejdou v Častolovicích a vymýšlejí, jak to udělat, aby toto suverénní občanstvo se rozhodlo tak, jak oni, vysokoprevoschoditělstva, rozhodli, pak ono suverénní obyvatelstvo v jeho suverénnosti omezují. Dělají z něho manipulované ovce.

To jsou tyhle zkratkovité papalášské nápady. Jinak rozumní lidé časem na vrcholu moci zpitomí a začnou si vymýšlet boudy na občany. Nepomýšlejí na bumerangový efekt. Tahle finta je přece tak prostoduchá, že musí posloužit jako voda na mlýn protivníkům vstupu do EU. Je to přece čistočistá manipulace - a dokonce vrhá stín pochybnosti na sám princip referenda: referendum že je "nejdemokratičtější institut"? Jen pohleďte, jak v Častolovicích přikládají do kotle a pečou výsledek dopředu!

Prezidenti si "přejí, aby výsledky referend ovlivnily zatím nerozhodnuté občany v ostatních státech," zní v komuniké. Přejme si, aby se na tenhle manipulační nápad rychle zapomnělo. Panu Schusterovi přejme brzké uzdravení z otravy, která ho postihla - a je zřejmě horší, než se zprvu čekalo.


Věnovat jeden milión korun městské části Praha 8-Karlín na obnovu Karlínského náměstí se rozhodlo ještě před výzvou starosty Josefa Noska vydavatelství a nakladatelství Reader´s Digest Výběr. "Vyzýváme především ostatní mezinárodní firmy, které mají sídlo v této oblasti, aby se k nám připojily," řekl ředitel Výběru Luboš Beniak. "Osud snad nejpostiženější části Prahy, kde jsme několik let působili, nám leží na srdci a chceme přispět k tomu, aby Karlín zase začal vzkvétat a lidé se měli kam vrátit."
Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: