Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 24.8.2002
Svátek má Bartoloměj
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Dalekovidna
 >GLOSA: Nezachraňuješ - tak neočumuj ?
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 21
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Díra v historii
 >POSTŘEH: Pohybující se
 >ZDRAVÍ: Vliv slunečního záření na vlasy
 >ZDRAVÍ: Muž a žena ve sprše
 >Člověk v tísni hledá další dobrovolníky
 >POVODEŇ: Týden s vodou
 >INFO: Velvyslanec USA na návštěvě Jižních Čech
 >POVODEŇ: Povodňová turistika je potřebná a nutná
 >POVODEŇ: Přesměrování telefonů ze zaplavených firem
 >OHLAS: Polemika s L.Horským
 >POVODEŇ: Chytračení pojišťoven
 >TECHNO: Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
24.8. TÝDEN V TRAPU: Něco optimismu.
JITA Splítková

Dnes, když jsem si stahovala redakční psí poštu, našla jsem tam několik mejlíků, ve kterých mi přímo píšete, ať je v mém úvodníku konečně něco optimistického, nekontroverzního a ať k tomu napíšu třeba nějakou legraci... vaše přání nelze nevyslyšet, takže jsem se snažila vyhledat jen dobré zprávy, ale psát legračně - to se omlouvám, na to zatím nemám mysl. (Také se omlouvám těm, kterým jsem zatím nestihla odpovědět na jejich mejlík poslaný pro redakci nebo poděkovat za článek.)

První optimistickou zprávou je:
Poslanecká sněmovna na pátečním zasedání schválila 3 miliardovou pomoc zaplaveným oblastem ze státního rozpočtu. Politické strany se rovněž shodly na odložení termínu na podání kandidátek do podzimních komunálních voleb.
Lidé věří, že tentokrát vše kolem finanční pomoci bude průhlednější, adresnější a poctivější než před pěti lety při povodních na Moravě, kdy se dodnes neví, kde vlastně peníze, jak od státu tak z různých sbírek, skončily.

Důležité je i následující prohlášení :
V hlavním městě nejsou hlášeny žádné epidemie a pitná voda tekoucí z vodovodu je dobrá. Řekl to hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Horší je to podle něj s kvalitou vody ve Vltavě a byl by hazard se zdravím koupat se v ní, stejně jako plout na lodičkách či šlapadlech.
V Česku nejsou hlášeny žádné epidemie infekčních nemocí, ani žádný nový případ hepatitidy A. "Krajští hygienici a hlavní pražský hygienik nezaznamenali na svém území k pátku žádné epidemie," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.

Špidla působí dojmem neafektovaného, rozvážného, někdy až neuvěřitelně bezemočního muže v tmavém obleku. Pravda, v krizové situaci by nikomu nedodalo poslouchat rozverného maňáska nebo úplně zdeptaného člověka. Takže i jeho oznámení působí přes svou tragiku optimisticky:
Letošní záplavy v České republice, které způsobily škody za zhruba 90 miliard korun, sice zpomalí ekonomický růst, neměly by však mít zásadní vliv na ekonomiku, řekl v dnešním rozhovoru pro slovenský list Národná obroda český premiér Vladimír Špidla.
"Určitě se nám toto léto projeví ve statistikách nepříznivě, ale s určitým odstupem to, paradoxně, může být do jisté míry spíše start nahoru. Češi a Slováci mají společné přísloví; všechno zlé může být na něco dobré," dodal předseda vlády.

A oznámení pro řidiče:
Ženisté do úterka postavili hlavně v jižních a jihozápadních Čechách patnáct provizorních mostů. Mostní konstrukce, které zničila velká voda, prozatím nahrazují takzvané mostní automobily a pontonové mosty. Později je vystřídají stabilnější zařízení, řekl ČTK Pavel Boháč z ministerstva obrany.
Mnoho provizorních mostů zůstane delší dobu řádnými mosty, ale lepší něco nežli nic, to si musí každý uvědomit.

Jedna z mnoha zpráv o solidaritě:
Polní kuchyň, dva kuchaře, několik dobrovolníků, strážníky a zásoby jídla vyšle na pomoc do vyplavených Píšťan na Litoměřicku městský úřad v Jablonci nad Nisou spolu s Červeným křížem. "Místní lidé i záchranáři si stěžovali, že se stravují jen z konzerv. Čerstvé teplé jídlo jim po práci určitě přijde vhod," řekl ČTK starosta Jablonce Jiří Čeřovský. Píšťany mají 180 obyvatel. Kuchyň tam zůstane přes víkend a pokud se osvědčí, i déle, dodal. Jablonec chce pomoci postiženým oblastem i finančně. Jeho příspěvek je určený pro Volary. Celkem se bude jednat o 331 tisíc korun, upřesnil starosta.

Nátlak se zdá nebude nutný:
Mnozí nezaměstnaní lidé, kteří mají být podle návrhu ministra práce a sociálních věcí Z. Škromacha povoláni na odstraňování škod způsobených povodněmi, se již sami dobrovolně hlásí na úřadech práce. "Není potřeba tyto lidi nutit," uvedl Škromach v rozhovoru pro ČT. Například v Děčíně již podle něj projevilo zájem 74 uchazečů o zaměstnání. Velkou část z nich přitom tvoří Romové, zdůraznil. Pokud by nezaměstnaní práci odmítli, hrozí jim pokuta a mohou přijít o podporu. Škromach chce k likvidaci povodňových škod povolat také muže v civilní vojenské službě. Povinnost by se podle něj měla týkat zhruba 10.000 nezaměstnaných a stejného počtu "civilkářů".

Sedmička je pokládaná za šťastné číslo, takže sedmá zpráva:
Šéf ODS Václav Klaus ve svém dopoledním pátečním vystoupení podotkl, že občanští demokraté sice současnou vládu politicky nepodporují. Nicméně dodal: "Přesto prohlašuji, že se v této mimořádné situaci vláda může spolehnout na podporu ODS ve všech návrzích a krocích, které budou směřovat k rychlému odstraňování škod a ke zmírňování důsledků této přírodní katastrofy pro občany naší země."
A to je také dobrá zpráva, když se jedná o Klause...

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: