Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.8.2002
Svátek má Luděk
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Záplavy, jejich globalizace a naše sympatie
 >DOKUMENT: Iluze o těsnosti pražského metra
 >PRAHA: Stromovka nemusela být zatopená?
 >MROŽOVINY: Rozhodnutí kapitána Johna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger hledá rukopis
 >PSÍ PŘÍHODY: Garfield žije
 >MEJLEM: Povodeň
 >POVODŇOVÁ REPORTÁŽ: Důchodci po škole
 >SAKRYŠ: Povodeň, která vzala lidem masky
 >EKOLOGIE: Panna Maria, oxid uhličitý a Gabčíkovo
 >IRSKÉ REFLEXE: Z humoru, v Irsku posbiraném.
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >MIKRODRAMA: Když smrdí chlór, a taky...
 >PŘÍRODA: Noční obloha 1.
 >MÉDIA: Dalekovidna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
26.8. TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
Jerry Plšek

Pondělí 19.08.02. Jedno z nejhůře postižených míst je Hřensko, je zaplavené, uniká tu topný olej a skalní masivy hrozí zřícením. Na některé, pro horolezce těžce dostupné skály, je možno se vydat lodičkou z místní půjčovny.

Praha očekává monumentální dopravní chaos, který může trvat i celé týdny nebo, nedej bože, se vrátí do chaosu, jaký byl před záplavami.

V Německu sněmovali v neděli šéfové vlád postižených státech, schůze se zúčastnil i Vladimír Špidla. Z pietních důvodů, byly ze stolů odstraněny džbány s vodou.

Kvůli dopravním problémům bude zrušena část ochrany Rádia Svobodná Evropa v Praze. Neplavci z řad ochranky, museli být přeřazeni na místa, kam se dopraví suchou nohou.

Pomoc je mezinárodní - do republiky přijíždějí pomáhat vojáci a specialisté polští, němečtí, italští i američtí - Američané mj. přislíbili pomoc při obnově pražského ostrova Kampa. Česká děvčata je přivítala s otevřenou náručí.

Rusko nabízí pomoc při obnově provozu pražského metra, které se s použitím ruských technologií také stavělo. Česká vláda s díky odmítla z obavy, že bychom "experty" měli na krku dvacet let jako v osmašedesátém. V děkovném dopise své rozhodnutí šetrně a diplomaticky zdůvodnila konstatováním, že co se technologie týče, lopat máme dost.

V knihovnách je poškozeno půl miliónu svazků, knihovny potřebují k záchraně unikátů mrazicí vozy (listiny je třeba nechat zmrznout a pak se ve vakuu vysušují) Spojené státy nabídly nahradit vázaného Marxe, svázaným Clintonem.

Telecom oznámil, že mimo provoz je přes 50 tisíc linek, ještě v pátek to bylo 60 tisíc. I kdyby nikdo ani prstem nehnul, zítra to bude víc než 45 tisíc.

Z vily v Šáreckém území byly odcizeny vzácné obrazy českých mistrů, vila byla v záplavovém území střeženém policií, aby zloději mohli nerušeně pracovat.

Armáda přesunula svoje lidi do Spolany Neratovice, kde unikl chlór; v posledních dnech několik záchranářů chlór zasáhl. Armáda poslala to nejlepší, co měla, vojáky základní služby, s lepší známkou s chemie než trojkou, vyzbrojené lakmusovými papírky a Mendělejevovou tabulkou prvků. Elitní Chemická jednotka naší armády dlí na zasloužené dovolené v Kuvajtu.

Podle TV Nova se Spolana Neratovice pokusila incident bagatelizovat a ututlat. Bdělí a ostražití soudruzi jim v tom zabránili.

V zámeckém parku v Dolních Beřkovicích byl objeven lachtan, ukrytý ve větvích stromů a předstírající, že je veverkou, který prchl z pražské ZOO, dva už byli zachráněni, čtvrtého lachtana voda odnesla až do Německa.

Spodní část zaplavené pražské ZOO bude přístupna veřejnosti nejspíš až v příští sezóně, nebo přeměněná na mořské akvárium

Další Dva české turisty napadl na Slovensku medvěd

Úterý 20.08.02. Ministr financí Bohuslav Sobotka se vyjádřil skepticky o vydání povodňových dluhopisů. Optimistická opozice doufá, že to podle toho taky dopadne.

Vladimír Špidla chce, aby vláda navrhla sněmovně uvolnit 20 miliard na odstraňování následků povodní. Dá se tedy předpokládat, že opozice navrhne uvolnit 20 miliard na nahrazení toho, co povodeň odstranila.

Ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach uvažuje o nasazení nezaměstnaných na likvidační práce. Každý bude zařazen do jedné ze tří skupin. Likvidátorů škod, likvidátorů byrokracie nebo popravčí čety.

Ústavní soud zpřísnil zákon o udílení pokut lidem a podnikům, které uvádějí do provozu budovy bez kolaudace, pokuty budou činit milión až dva milióny korun pro ty, kteří budou vyproštění z trosek.

Ministerstvo financí bude udílet miliónové pokuty obchodníkům, kteří předražují v záplavových oblastech zboží. Toto rozhodnutí má zabránit nekalé soutěži obchodníků s berňákem o prestižní titul, kdo je větší zloděj.

Středa 21.08.02 Předseda ODA Michael Žantovský oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení senátorem za Prahu 5, chce se věnovat zahraniční politice a za 2 roky chce kandidovat do Evropského parlamentu. Nominaci do vesmírného parlamentu odmítl z důvodů závratí, kterými trpí od dětství, v důsledku svého velikášství.

Pojišťovny odhadují, že škody jsou letos dvojnásobné oproti roku 1997, kdy byla povodeň na Moravě. Texas, kde všechno je větší, než kdekoliv jinde, bedlivě sleduje situaci a nenechá si Prahou svou pověst vzít.

Armáda zastavila další mise do Afghánistánu. Další mise, by byly mimo mísu, oznámila Masitá Ema s mísou na Armádní mise.

Záchranáři dobrovolní i profesionální budou povinně očkováni proti virové hepatitidě A, neboli žloutence. Některé etnické skupiny byly očkovány sérem na práci, jako obyčejně.

V hlavním městě budou děti mít prázdniny o 14 déle. Nevraživost mezi Pražáky a zbytkem republiky, se musí vštěpovat dětem od ranného věku.

V Praze jsou oblasti v Praze 1, kde budou lidé ještě měsíc bez proudu - mnohé trafostanice jsou nadále pod vodou a v proudu.

V Praze je zakázáno vypouštět do odpadu vodu znečištěnou mastnotami - nefungují čističky odpadních vod. Odbornou příručku "Kam s ní(m)" dostane každá domácnost zdarma.

V republice už je dost desinfekčních prostředků - ze zahraniční pomoci i z produkce Spolchemie, o Jelínkových výrobcích ani nemluvě.

Záchranáři v Ústí nad Labem dostali ze skladů civilní ochrany i krabice se zakázaným pesticidem DDT - a nevědí, jak jed zlikvidovat, protože to nikdo nechce ani ukrást.

Na mnoha místech začíná hnít bahno a potíže dělají i odpadky. Jeden si připadá jako v parlamentu.

Na Mělnicku už jsou téměř všechny obce zpřístupněny, výjimkou jsou na př. dosud potopené Kozárovice, kam lze cestovat parníkem z třetího mola parníkového nádraží Na Florenci.

V Ústeckém kraji chybí 20 000 vysoušečů. Zatím se nikdo nepřiznal.

Nákladní loď která uvázla na silnici u Těchlovic nedaleko Děčína bude muset být rozřezána na kusy, nelze ji jinak odstranit. Policie pátrá po muži s bílým plnovousem, slyšícím na jméno Noe, který loď opustil se stádem zvířat poté, co mu uletěli holubi.

Čtvrtek 22.08.02. Premiér Špidla požádá sněmovnu o odklad termínu k předložení návrhu státního rozpočtu do té doby, než se hladina okolností ustálí.

První odborné prohlídky zaplavených budov provedou statici zadarmo, sdělil ministr vnitra Stanislav Gross. Statici doufají, že i pan ministr Gross se "dobrovolně" vzdá aspoň jednoho měsíčního platu.

Prakticky všechny čističky vod v napadených oblastech jsou mimo provoz, správa státu žádá občany, aby zbytečně neznečišťovali vodu a kanalizaci. Zvláštní vlaky a autobusy budou vypraveny na Moravu pro ty, kteří to už jo, nebudou moct vydržet.

Občané už smějí pěšky a na kole na vnitřní pražské mosty - s výjimkou Karlova mostu, aby se zamezilo očumování postižené Kampy; městská doprava zdarma v Praze potrvá až do neděle. Výlety důchodců a dětí lodičkami do krápníkových jeskyní Metra, jsou ze poloviční ceny.

Záchranářům se ztratila zásilka jedovatého pesticidu DDT, která se do Ústí nad Labem nějakým omylem dostala - policisté ji pak někomu předali a nevědí, komu. Konečně se někdo obětoval. Na chatě mu na chodníku sice neporoste ani travička, ale k holiči asi taky dlouho chodit nebude a nakonec na něj přijdou podle tý vyrážky na celým těle.

Náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek je popotahován kvůli výrokům na adresu Romů, jež obvinil ze zneužívání humanitární pomoci. Anglie panu Jelínkovi přislíbila právnickou pomoc.

Další protichemická jednotka pomáhá v Karlíně likvidovat zkažené potraviny. Čoklíci budou na tu "práci" ještě dlouho vzpomínat.

V Českých Budějovicích chytili tři muže, kteří se pokusili ukrást jízdní kolo z domu v zaplavené části města. Proslýchá se, že šlo o kolo dámské a tři muži odmítají prozradit, jaké s ním měli úmysly.

Všechny mosty v Ústeckém kraji jsou průjezdné pro ponorky všech velikostí.

Pátek 23.08.02. V západních Čechách byly přívalové deště, vyskytly se místní problémy s vysokou vodou. Televize nemohla přinést žádné zpravodajství, protože všichni stále ještě pracují v ateliérech na reportážích z katastrofálních pražských záplav světové úrovně.

V Častolovicích na Rychnovsku se sešli prezidenti Česka, Polska a Maďarska - slovenský Rudolf Schuster je nemocný a nemohl přijet. V soudružském prostředí se shodli na zdravici, kterou odeslali našim budoucím vládcům do Bruselu a na lokalitě pro hromadný hrob demokratických zásad.

Přítomní prezidenti referovali o "kaskádovitém referendu" o vstupu do EU, podle toho, jakou má vstup podporu, aby výsledky ovlivnily nerozhodnuté voliče. Všichni přítomní s uspokojením konstatovali, že nás dokáží dostat do stejné situace jako po Mnichově sami, bez pomoci Francie a Anglie. Někteří holt ten VUML studovali veřejně a druzí to ani nepotřebují.

Hygienici zakázali koupání ve všech oblastech, kde byly povodně a nedoporučují zalévat zahrádky vodou z těchto toků. Voda bude ve vhodných obalech prodávána chemickým továrnám na celém světě jako lučavka královská.

Při demolici zaplaveného domu v Písku objevili záchranáři půltunovou pumu z války. Jeden ze záchranářů, při zachraňování spícího bezdomovce ze sklepení domu, zaslechl tiché tikání, vycházející z míst, kde tento ležel."U řiti ti tiká budík", pronesl zachránce k užaslému bezdomovci památnou větu, ve které následují tři "ti" bezprostředně po sobě. "To nic, to je půltunová bomba z války" rozmrzele odvětil oslovený.

Dělníci začali rozřezávat loď, která při povodni uvázla na silnici u Těchlovic. Církev uvažuje o vybudování poutního areálu a přejmenování místa na Ararat.

Policie zadržela jednoho muže v Ústí a jiného v Terezíně při pokusu o vykrádání zaplavených domů. Oba se prozradili tím, že už z domu vyjeli autem, oblečeni do potápěčské výstroje.

Jerry Plšek
Další články tohoto autora:
Jerry Plšek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: