Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.8.2002
Svátek má Luděk
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Záplavy, jejich globalizace a naše sympatie
 >DOKUMENT: Iluze o těsnosti pražského metra
 >PRAHA: Stromovka nemusela být zatopená?
 >MROŽOVINY: Rozhodnutí kapitána Johna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger hledá rukopis
 >PSÍ PŘÍHODY: Garfield žije
 >MEJLEM: Povodeň
 >POVODŇOVÁ REPORTÁŽ: Důchodci po škole
 >SAKRYŠ: Povodeň, která vzala lidem masky
 >EKOLOGIE: Panna Maria, oxid uhličitý a Gabčíkovo
 >IRSKÉ REFLEXE: Z humoru, v Irsku posbiraném.
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >MIKRODRAMA: Když smrdí chlór, a taky...
 >PŘÍRODA: Noční obloha 1.
 >MÉDIA: Dalekovidna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
26.8. Jak dopadla Praha
Ondřej Neff

Praha teď prožívá šok: ukázalo se, že jedno z nejkrásnějších míst v hlavním městě bylo zaplaveno vinou památkářů, kteří zabránili ve vybudování protipovodňových zábran. Ideologicky korektní odůvodnění: Kampu povodně zaplavovaly vždycky, a je lépe to tak nechat být, než přistoupit na technická řešení. a, podotkněme, by nebyla vůbec vidět, nebo skoro vůbec vidět, ale děsně by vadila ideologické čistotě pohledu. Ministr kultury Dostál o tom hovořil ironicky ještě dřív, než tisk - například Instinkt a Právo - o tom přinesl hodnověrné informace s citacemi dokumentů. Veřejnost by měla znát jména těch ideologicky čistých zastánců myšlenky. Když bylo možné veřejně obvinit ředitele zoologické zahrady Fejka ze všemožných zločinů, aniž by byl v ruce jediný důkaz, proč by nebylo možné veřejnosti sdělit, komu vděčí obyvatelé Kampy za povodňové nadělení? Konkrétní jména. Je to příklad aktivistické arogance lidí, kteří jsou přesvědčeni o své jediné pravdě a osud nějakého červa, tedy člověka v konkrétním domě, v souvislostech jednoho konkrétního osudu, je vůbec nezajímá. Jen Pravda s velkým P, jen Myšlenka je zajímavá, a za ni je nutno aktivisticky zapáleně bojovat.

Na druhém břehu Vltavy naštěstí zvítězila moderní technologie, tedy vynalézavost a HiTech řešení - díky protipovodňovým stěnám (které mohly stát i na Kampě, kdyby tomu památkáři nezabránili) se voda nedostala do Starého města a na Staroměstském náměstí nemusela být zavedena lodní doprava, jako v roce 1890.

To je jedna stránka věci.
Druhá stránka věci - kdyby rozum zvítězil nad ideology i na druhém břehu Vltavy, a Kampa by byla ochráněna jako bylo ochráněno Staré město, o to větší by byl stav vody jinde. V Karlíně, v Kralupech, dál po proudu šílící řeky. Zajímá nás osud Kampy, Werichova domu, Sovových mlýnů - ale dál, a jinde - to je jaksi méně atraktivní a zajímavé a mediálně vděčné.

Třetí přípodotek - bylo by naopak dobré, kdyby si i "nePražané" uvědomili, jak zásadně je Praha poškozena. Je ochromena její dopravní struktura a to má ekonomické důsledky nejen pro ni samotnou, ale pro celý stát. Prostě, zpomalily se její ekonomické aktivity ve všech směrech, je raněná, je částečně ochromená - a následky ponesou všichni.

Ostatně soudím, že povodňová daň je správné opatření, za předpokladu, že půjde skutečně na obnovu infrastruktury, na obnovu fondu bydlení, na pomoc poškozeným živnostníkům - a nebude prošpidlena kupříkladu ve prospěch "kariérním nezaměstnaným", což je hezký bonmot, který jsem nedávno slyšel v rádiu.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: