Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.8.2002
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Chlór a povodeň
 >POVODEŇ: K možné záchraně Kampy
 >INFO: Bezpečnostní díry v Internet Exploreru
 >DOPRAVA: Nedočkaví vyčůránci
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se dostat na druhý břeh Vltavy II aneb Velký jižní polookruh
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přehlídka ztraceného času
 >PSÍ PŘÍHODY: Pořadí priorit
 >VZPOMÍNKY: Češka z Gruzie - Z australske ordinace - 2
 >EKONOMIKA: Minulý měsíc ve znamení růstu
 >NÁZOR: Hluboký nesmysl Vladimíra Špidly
 >NÁZOR: Důchod pana Nováka před a po sametu
 >POVODNĚ: Tabák bude zachraňovat oběti povodní?
 >ARCHITEKTURA: Na Dryáka krumpáčem
 >PŘÍRODA: Noční obloha 2.
 >POVODEŇ: Kde domov můj? Na skládce a v Labi!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
27.8. DOPRAVA: Nedočkaví vyčůránci
Jiří Wagner

V pátek kolem poledne jsem vyřizoval jednu záležitost nedaleko náměstí I. P. Pavlova. Na náměstí samotném mě zaujal bývalý hotel Kriváň, který se v současnosti přestavuje a zbyla z něj v podstatě jen čelní a jedna postranní zeď. Chtěl jsem si tuto zajímavost vyfotit, proto jsem chodil s fotoaparátem kolem dokola a hledal ty nejlepší záběry.

Moji pozornost ale brzy upoutalo něco jiného - jedno rameno tzv. Severojižní magistrály, tedy pro přesnost Legerova ulice, po níž projíždějí automobily směrem k Muzeu a dál přes střed Prahy a Holešovice na výpadovku na Teplice. Ze sdělovacích prostředků jsem už věděl, že na hlavních pražských tazích byl vyhrazen jeden jízdní pruh pro MHD, sanitky a další vozidla, která rychlý průjezd obzvlášť potřebují. Proto jsem křižovatku a Legerovu ulici začal sledovat (a fotit) podrobněji.

Výsledkem jsem, jako Čech a Pražák, nebyl příliš překvapen - vyhrazeného pruhu využíval každou minutu nějaký kvaltující šofér. Pravda, za skly některých automobilů jsem zahlédl jakési záhadné cedulky s písmeny "A" a "D", jenže to byl jen nepatrný počet vozů, které si takto urychlovaly (o pět minut?) cestu. Kromě toho se případě těchto cedulek z velké míry jistě jedná o výjimky udělované kýmsi na patřičném úřadě, kýmsi, s nímž se dotyčný řidič určitě velmi dobře zná. Použiji otřepaný výraz, ale sem se hodí: jánabráchismus.

A tak, zatímco valná většina šoférů trpně čekala, až se nekonečná kolona opět posune o pár metrů, takovíto zmetkové si dělají, co chtějí. Prý jsou pokutováni dvěma tisíci korun, což pro mnohé nic neznamená. Já jsem žádného pokutovaného řidiče neviděl, přestože na náměstí I. P. Pavlova stály dva plně obsazené vozy Policie ČR. Policajti tam byli opravdu užiteční - za necelou hodinu jsem zahlédl vždy jen jednoho, který, zaslechnuv sirénu blížícího se záchranného, požárního nebo vojenského vozu, vystoupil a jal se dělat na křižovatce pořádek, tzn. zastavil dopravu ve všech směrech. Vozidlo se sirénou sice projelo bez problémů, ale následný chaos už si museli řidiči vyřídit sami. Naštěstí si většina z nich zachovala chladnou hlavu a tak jsem nebyl svědkem žádné nehody. Podotýkám ovšem, že jsem poblíž křižovatky stál jen necelou hodinu...
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: