Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.8.2002
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Chlór a povodeň
 >POVODEŇ: K možné záchraně Kampy
 >INFO: Bezpečnostní díry v Internet Exploreru
 >DOPRAVA: Nedočkaví vyčůránci
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se dostat na druhý břeh Vltavy II aneb Velký jižní polookruh
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přehlídka ztraceného času
 >PSÍ PŘÍHODY: Pořadí priorit
 >VZPOMÍNKY: Češka z Gruzie - Z australske ordinace - 2
 >EKONOMIKA: Minulý měsíc ve znamení růstu
 >NÁZOR: Hluboký nesmysl Vladimíra Špidly
 >NÁZOR: Důchod pana Nováka před a po sametu
 >POVODNĚ: Tabák bude zachraňovat oběti povodní?
 >ARCHITEKTURA: Na Dryáka krumpáčem
 >PŘÍRODA: Noční obloha 2.
 >POVODEŇ: Kde domov můj? Na skládce a v Labi!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.8. Dvojitá nahrávka na smeč

Teprve po pátečním, druhém úniku chloru ze Spolany Neratovice odvolalo včera představenstvo firmy jejího generálního ředitele ing. Radomíra Věka. Byly to záplavy, které odhalily, že ve státem vlastněné chemičce páchnou i jiné věci než jen chemikálie. Ještě horší než samotný fakt opakovaného úniku toxických látek je skutečnost, že vedení továrny úniky, byť pod úrovní ohrožení zdraví, zjistilo pozdě, nebo se je pokoušelo utajit.
Management Spolany s generálním ředitelem v čele tak nahrál na smeč nevládním ekologickým organizacím, které v podstatě razí názor, že výrobu toxických chemikálií nelze z "principu" uhlídat. Chování managementu Spolany Neratovice zpochybnilo kompetentnost řízení všech chemických provozů v Česku, zpochybnilo právě ten princip, že i nebezpečné látky lze vyrábět a skladovat bezpečně - a to je to nejvíce znepokojující zjištění v případě neratovické Spolany, když k ohrožení zdraví a životů naštěstí nedošlo.
To ale není jediná nahrávka na smeč, o niž v tomto případě jde. Pokud nebude rychle a hlavně transparentně vyšetřeno, kdo je vinen tím šlendriánem, který zřejmě ve Spolaně už dlouho panuje, budou zpochybněny i standardní státní instituce vzniklé po roce 1989. Pokud by odvolání generálního ředitele Spolany mělo být jenom součástí hry "škatule, škatule hejbejte se", pokud nebude rychle zjednána náprava včetně vyplacení odškodného postiženým a široká veřejnost nebude o selhání vedení firmy informována do poslední mrtě, zůstává vzhledem k závažnosti, citlivosti a zanedbanosti problému zpochybněna důvěra občana - že se můžeme spolehnout na běžný kontrolní systém státu a že k naší bezpečnosti stačí standardní demokratické instituce. Za stávajícího stavu věcí je nám ale sugerováno, že nezbývá nic jiného než hasiči a armádní specialisté - nebo režim silné ruky. A toto je pak ta druhá nahrávka na smeč - nahrávka všem extrémním silám ve společnosti, jimž jsou trnem v oku právě standardní demokratické instituce - od komunistů přes neofašisty a anarchisty až k militantním ekologistům. Je to nahrávka všem, kteří pokládají demokratické instituce za zastaralé a neúčinné a s nasazenými rudými, černými nebo zelenými brýlemi sní - ať už zleva nebo zprava - o přímém "řízení" společnosti, o tom, jak vezmou záležitosti do "svých" rukou. Jak známo, tyto sny obvykle končí u "soudce lynče", a právě toto je v případě Spolany Neratovice nejvíce na pováženou.
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: