Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.8.2002
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Chlór a povodeň
 >POVODEŇ: K možné záchraně Kampy
 >INFO: Bezpečnostní díry v Internet Exploreru
 >DOPRAVA: Nedočkaví vyčůránci
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se dostat na druhý břeh Vltavy II aneb Velký jižní polookruh
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přehlídka ztraceného času
 >PSÍ PŘÍHODY: Pořadí priorit
 >VZPOMÍNKY: Češka z Gruzie - Z australske ordinace - 2
 >EKONOMIKA: Minulý měsíc ve znamení růstu
 >NÁZOR: Hluboký nesmysl Vladimíra Špidly
 >NÁZOR: Důchod pana Nováka před a po sametu
 >POVODNĚ: Tabák bude zachraňovat oběti povodní?
 >ARCHITEKTURA: Na Dryáka krumpáčem
 >PŘÍRODA: Noční obloha 2.
 >POVODEŇ: Kde domov můj? Na skládce a v Labi!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
27.8. POVODNĚ: Tabák bude zachraňovat oběti povodní?
Martin Hoch

Nejprve mi v tomto kratičkém zamyšlení dovolte následující postřeh. Jsem přesvědčen, že jak premiér Špidla, tak i ministr Gross zvládají momentální velmi složitou popovodňovou situaci velmi dobře. Obecně v naší "novinařině" jsme uvykli spíše kritice až jakémusi fanatickému negování čehokoliv. Já si myslím, že účinná pomoc je několikanásobná a tedy kupříkladu zpráva vlády o tom, že lidé postižení dostanou několikanásobnou podporu od státu mnohým z nich doslova zachránila život, tedy je uchránila před osobní tragédií, či leckdy i sebepoškozením, protože postižení povodněmi dostali nikoliv naději, ale konkrétní závazný slib od vlády, který je zjevně rychlý a ku prospěchu.

Tedy vzkaz - nepropadej beznaději, do zimy můžeš bydlet, který nyní je dokonce moudře rozšířen na možnost koupi už existujícího bytu pro ty, kteří z velmi pochopitelných důvodů třeba nemají už sil k budování nového domku, ale i na ten pomoc spojená s úvěrem stačí. To vše pár dní po povodních. Stejně tak bylo operativní jednání zřejmě opravdu většiny záchranářů a policie. Ministra Grosse chytli čeští novináři za jeho výrok ze Spolany, kde prý "lhal", že vše je v pořádku. Jaksi se mu už, opět český standart, pozapomněli omluvit, když při dalším "škobrtnutí" Spolany nechal celou věc přešetřit kriminalistům jako podezření z možného "obecného ohrožení", to je jasný důkaz přeci toho, že Gross nelhal, ale bylo lháno Grossovi a to v situaci, kdy sebelepší operativec nemohl asi věc sebedříve ověřit. Spolana byla napůl pod vodou a je možné, až zřejmé, že Gross dostal nepravdivá ujištění. Ihned jak to zjistil, dal jasně najevo, jestli mu záleží více na profitu Spolany, nebo na zdraví lidí.

Chtěl bych poděkovat takto nejen vládě, ale opravdu všem, kdo našli sílu a odvahu pomáhat při této ničivé a velmi tvrdé ukázce zranitelnosti lidstva obecně, tedy přírodní katastrofě. Samozřejmě, že nic není černobílé, ani ideální a lze tušit, že velkou spoustu škod budeme po prošetření moci připsat na záda i leckterým nerozhodným, ale není dost informací na spekulace o možné záchraně metra při správném použití, ovšem taky funkčnosti protiatomových dveří, které byly koncipovány na mnohem větší zatížení, než je stoletá voda, dle dostupných údajů a jistě složité bude i zjišťování, zda "politika" nejen Vltavské kaskády, ale obecně retenčních, či částečně retenčních nádrží je správná a nebo do jaké míry podlehla tlaku komerce. Obé ale opět prošetřuje státní správa, ať už přímo policejními složkami, nebo při přípravě nového prevenčního protipovodňového programu. Tedy ač nejsem rozhodně idealista, dovolte se mi domnívat, že tato vláda je to nejlepší, co nás od listopadu potkalo. O to více mne ale mrzí, když se v médiích odrazí její zpráva, že získá peníze zvýšením daní z pohonných hmot a cigaret, proč?

Nezpochybňuji nutnost vyrovnání technologie ekonomik států EU, před vstupem, a už vůbec ne asi rozumný záměr zvýšit frekventovanou daní z pohonných hmot krytí povodňových škod a věřím, že tuto potřebu pochopí asi většina voličů, ale ten nešťastný tabák.

Povodně zničily doposud 14 lidských životů. Tabák jich, dnes při vědomí jeho škodlivosti zničí denně 62. Opět jsme u absurdního rozporu. Může tabák, který je historicky nejhorší katastrofou v dějinách lidstva, podpořit cokoliv dobrého? Samozřejmě nemůže. Do budoucna, a to v řádu let, nikoliv desetiletí, nemůže žádná vláda na světě, vyjma diktatur, počítat z příjmy z tabákového průmyslu formou daní. Znamenalo by to totiž jen, že počítá s tím, že skupina velmi vlivných podnikatelů bude při jejím vládnutí moci profitovat z genocidy vlastních spotřebitelů. Pokud vláda myslí vážně své velmi Bohulibé a národu prospěšné rozhodnutí, že zruší tabákovou reklamu, potom velmi záhy zjistí, že a jsou to zkušenosti, kde tato akce již proběhla (Severské státy kupříkladu), že tabák ztratí až 33% procent zákazníků a vláda zachrání opravdu statisíce životů. Jenže samozřejmě tabák přestane přinášet miliardové příjmy do státní kasy. A stane se ještě něco důležitějšího, protože tabáková reklama má rozměry minimálně dva. Pokud si platíte místo v médiích a jste distributor absurdně legálního jedu, potom si platíte nikoliv jen propagaci výrobku, který u tabákového průmyslu je navíc v různých spotřebitelských hrách i "duchu" reklamy samozřejmě směřován na děti, neboť dospělý při dostupných informacích už téměř kouřit nezačíná, ale tedy platíte si i mlčení daného média v této věci. Jakmile se odříznou peníze tabáku, které sponzorují společenské akce, sportovní ( to je opravdu zvrácenost a nepochopitelná), ale hlavně spoustu denníku a týdeníků, ostatně daleko to nemá ani k některým politikům, tedy potom se také v těchto médiích začnou objevovat články o tom, kdo to cigareta vlastně je. Tedy bude kouření velmi brzy, v řádu let, u nás prakticky na ústupu.

Prosím takto vládu, aby byla velmi opatrná k projevům tabáku ať už by chtěl přímo nebo nepřímo "pomoci" obětem povodní, neboť celá technologie tabáku je příklad té nejhorší genocidy. Cílenou reklamou získává mladé spotřebitele, které naláká na různé soutěže, poukáže na již závislé, aby je pomalu zabíjel za to, že oni mu budou vydělávat biliony. Kdo podniká spotřebitelskou genocidou nemá v demokratickém zřízení co pohledávat, stejně jako vláda, která by tomuto podnikání neučinila přítrž. Je velmi prokazatelné, že pokud by vláda chtěla skrze tabák pomoci občanům v záplavových oblastech, tak zamezí jeho, domnívám se už nyní nelegálnímu, prodeji v potravinách a zajistí, aby jej potravinářská a zemědělská inspekce mohla vykázat do trafik a speciálních prodejen, aby tak nemohl mařit dětské životy. Tabák působí asi každé páté úmrtí, náboruje dětskou populací, a přesto je chráněn před zánikem, jeho oběti nikoliv. Nepřijímejte prosím dary od tabákového průmyslu, protože je anachronismem, ale naopak nechte si, kdož máte tu moc, udělat expertisy a zjistíte, že už na základě současných právních norem, je tato pandemie ukončitelná. Nikdo jiný, než politici nás ale nevyléčí. Obecné ohrožení, utíkáme všude tam, kde by se něco takového mohlo dít, a díky Vám za to vážená vládo, ale cožpak tabák není obecné ohrožení číslo 1? Každý jediný den má 4x větší destruktivní sílu, než katastrofa, která nás nyní postihla. A to jen u přímých obětí, nemluvě o zatížení ekonomiky naší země, protože čím dále více mladých lidí, zejména potom žen díky absenci programu na ukončení této pandémie kouří.


Další články tohoto autora:
Martin Hoch

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: