Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.8.2002
Svátek má Otakar
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Chlór a povodeň
 >POVODEŇ: K možné záchraně Kampy
 >INFO: Bezpečnostní díry v Internet Exploreru
 >DOPRAVA: Nedočkaví vyčůránci
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se dostat na druhý břeh Vltavy II aneb Velký jižní polookruh
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přehlídka ztraceného času
 >PSÍ PŘÍHODY: Pořadí priorit
 >VZPOMÍNKY: Češka z Gruzie - Z australske ordinace - 2
 >EKONOMIKA: Minulý měsíc ve znamení růstu
 >NÁZOR: Hluboký nesmysl Vladimíra Špidly
 >NÁZOR: Důchod pana Nováka před a po sametu
 >POVODNĚ: Tabák bude zachraňovat oběti povodní?
 >ARCHITEKTURA: Na Dryáka krumpáčem
 >PŘÍRODA: Noční obloha 2.
 >POVODEŇ: Kde domov můj? Na skládce a v Labi!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
27.8. NÁZOR: Důchod pana Nováka před a po sametu
František Vízek

Od roku 1990 se posunuly důchody směrem nahoru mnohokrát, ale i po posledním zvýšení nedosahuje průměrný důchod reálné hodnoty důchodu roku 1989. Také propad důchodů při porovnání s průměrnou mzdou je rok co rok větší. A to je spíše ostudné než smutné. Starobních důchodců jsou téměř dva miliony a oni po celý život dávali, aby ve stáří pár let mohli brát, pokud se dožijí. Důchod opravdu není milodar od státu, ale odložená spotřeba.

Výpočet penze, který stvořila vláda pravice, má ke spravedlnosti dost daleko a reforma i v tomto směru je nutná. Doložím na konkrétním příkladu fiktivního pana Nováka, který odchází do důchodu v roce 2002: Pro jednodušší počítání uvedu, že odpracoval rovných čtyřicet let a vydělával měsíc co měsíc (po přepočtu koeficientů od roku 1986) rovných 20 000 korun. Počítejte se mnou: Částka 7 100 korun z výdělku se mu počítá celá, z částky do 16 800 korun se bere jen 30%, takže 2910 Kč a z částky nad 16 800 korun se bere jen 10%, tudíž 320 korun. Přes dlouhodobě vysoký výdělek dvacet tisíc měsíčně (!) se panu Novákovi do důchodu započítá jako vyměřovací základ pouze částka 10 330 Kč, ze které má za 40 let práce 60% (protože co rok to 1,5%), to jest 6 198 Kč. K tomu dostane jako všichni důchodci základní částku 1310 Kč, čili celý důchod z dvacetitisícového platu činí panu Novákovi zcela nadstandardních 7508,- Kč.

Jak to bude s paní Novákovou, pokud se stane vdovou ? Vdovský důchod činí polovinu z procentní výměry manželova důchodu, to je 3099,-Kč, k tomu základ 1310,- , čili celý vdovský důchod dělá 4409 korun, což se nezdá být tak málo. Ale: protože paní Nováková pobírá vlastní starobní důchod ve výši 5000 korun, dostane po manželovi z onoho báječného vdovského pouhých 1550 korun. Za celoživotní práci podzim života sotva hodný závisti.

K zamyšlení stojí - kromě drastické redukce výdělku a sotva pochopitelného trestání vdov a vdovců - i toto: Zdražování a prevít inflace se týkají všech občanů stejně, ale nejhůře se s tím vyrovnávají ti nejchudší. Přesto se při valorizaci podle počtu procent přidává právě těm nejchudším pokaždé - nejméně. Proč se základní výměra 1310 korun již řadu let nehýbe ?


Další články tohoto autora:
František Vízek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: