Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.8.2002
Svátek má Evelína
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Pro primátora
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(1)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bacha na daně
 >POVODEŇ: Povodňové škody ? Ať je zaplatí chudí !
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magnýtky na ledničku
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ ztracené fusekle
 >ZE SVĚTA: Voda a pivo
 >EKOLOGIE: Summity o globalismu jsou nesmyslné.
 >NÁZOR: Školství je prioritou - dokdy ještě?
 >PRAHA: Zatopené metro a hledání viníků
 >NÁZOR: Povodňové znechucení
 >POVODEŇ: Spolana über alles
 >POVODEŇ: Pomozte české knize!
 >PŘÍRODA: Atmosféra 1.
 >ZDRAVÍ: Sexuální vrazi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
29.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Bacha na daně
Jan Kovanic

V neděli 25. srpna vystoupil se svým státnickým projevem premiér české vlády. Řekl to, co někdo říci musel - anebo měl by. Když to neudělal neviditelný prezident, zviditelnil se Vladimír Špidla. Čímž poněkud naklonil dosavadní politický systém v republice směrem k premiérskému systému! Dokonce už vyhlásil svůj první dekret - prakticky o výjimečném stavu.

Však jsme také ve výjimečném stavu byli a vlastně ještě jsme. V takových dobách jdou stranou politické rozepře. První popovodňové zákony prošly parlamentem velice hladce. Ale bacha na to, abychom v eufórii všeobecného bratrství a nadšení, jací jsme jednotní kabrňáci, jak pomáháme nešťastným postiženým, zvládáme katastrofu - abychom nenaletěli a nezadělali si na katastrofu další, katastrofu daňovou.

Je jisté, že bude třeba někde nalézt peníze na obnovu státu. Přicházejí různé návrhy, ale když se podíváme bedlivěji, zjistíme, že to vše už tu bylo! Vynechám daň "povodňovou", protože to je absolutní nesmysl - i když právě teď částí daňových poplatníků akceptovatelný. Povodně budou vždy, a nové nejspíš přijdou právě tehdy, když splatíme dluhy za bývalé povodně (jak se prakticky stalo letos...). Takže to by byly daně na věčné časy.

Měly by se prý zvýšit daně z nejvyšších příjmů. Z 32 % na 37 %. Bývalý ministr financí Mertlík požadoval v únoru 2001 zvýšení na 35 % - "jak je obvyklé v Evropě", pravil tehdy. Tenkrát mu to neprošlo. Teď, po povodni, to má šanci projít. Prý aspoň na "dočasnou dobu"... Smejkání s hranicí daní by však mělo smysl, pokud by se šmejklo i se zdravotním a sociálním "pojištěním", což však není žádné "pojištění", protože zdaleka nedostanete proplacenou nemocenskou, jaká by odpovídala zaplacenému pojištění - a to ani při průměrném platu - prostě proto, že o žádné "pojištění" nejde, ale jde o sprosté daně. Přičemž v tomto stále ještě neexistuje nějaká standardní "Evropa" - každý stát v Unii to má trochu jinak. No dobře, byly povodně. Tak teda 35%. Dočasně... Ale s tím pojištěním zdravotním - a důchodovým! - by se už mělo začít konečně něco dělat!!!

Na řadu přijdou i spotřební daně. Ty na pohonné hmoty třeba, zejména na naftu. Abychom byli jako v té Evropě. Jenže jak to bylo v létě 2000? Ministerstvo financí zvýšilo spotřební daň u pohonných hmot. A v roce 2001 v důsledku toho z nich vybralo méně daní! Řešení? Ještě více zdanit. Pak se vybere... zase míň.

Takže to zase zaplatí kuřáci a alkoholici. Tady bych doporučil jeden zlepšovák - to už rovnou zlegalizujte - a zdaňte! - prodej lehkých drog. Myslím si, že marjánka není tak společensky nebezpečná droga jako alkohol a ani tak vražedná jako nikotin a všechny ty jedy, co se vyskytují v cigaretách.

A stejně jako před lety se opět ozývají hlasy o novém "přesouvání služeb do základní hladiny DPH" - tedy zdražení o 17 procent. Tak tady skutečně bacha! Toto přesouvání je plně v kompetenci ministerstva financí, a vláda ho může schválit už na dnešním (středa 28. srpna 2002) zasedání. Z čistě teoretického hlediska je zvrhlé mít "základní sazbu" a "sníženou sazbu". Samozřejmě, že v praxi všichni přivítáme sníženou (nezvýšenou) cenu například u potravin, elektřiny, knih, telefonních poplatků - a u těch, kteří toto čtou - u Internetu. Atd.

Když se před rokem a půl ministerstvo financí poprvé pokusilo přesunout služby do dvaadvacetiprocentní sazby DPH, mínilo, že v elektrárenství a spojích "vznikne konkurence, která bude bránit cenovému růstu". V eletrárenství ještě konkurence neexistuje. V telekomunikacích už ano. Výsledkem je, že si všichni operátoři účtují reálné ceny! A, jak se v únoru 2001 půvabně vyjádřil ředitel pro regulaci společnosti Aliatel Richard Stonavský: "Operátoři mohou vzít část zvýšení DPH i na sebe, tedy zvýšit cenu méně na úkor svého zisku. Ale spíše zvýší cenu ještě více."(!!!)

Je skutečně tragédie, když mohou ministerští úředníci podle zařazování do kategorií šíbovat s cenami o 17 %! Hospodští svého času kupovali potraviny s 5% DPH, ovšem jídla, jakožto "služby" museli účtovat s 22% DPH. Rozdíl zaplatil zákazník. Přesun pohostinství do nižší sazby nevedl ke zlevňování - ale zabránil zdražování. Když vydavatel vydá knihu, přiráží knihkupci 5 % DPH. Jedná-li se však o "návod na hru", tam patří už 22%. U "základních potravin" zůstane 5 %, "zpracované" v hospodách a bufetech se přesunou na 22 %, přičemž ještě komunisté navrhují daň z "luxusního" zboží. Co je základní, co zbytné, co luxusní, to má rozhodovat anonymní státní úředník? Dosti již!

Zde je Šamanův návrh na ekvivalent povodňové daně: Zvyšte sníženou sazbu na 8 % paušálně! Ono plošné zdražení o 3 % není tak strašné, jako rána do vazu ve výši 17 %. A šel bych ještě dále: Například bych zvýšil nižší sazbu až na 10 % - ale tu "základní" navrhuji snížit na 20%! Chtělo by to propočítat, ale přibližně takto (plus mínus procento) bych to viděl. Stejně se časem na té jedné sazbě budeme muset sejít. Teď by k tomu mohla být příležitost. Komunisté budou křičet o zbídačování hladových vrstev - ale vždyť potraviny během roku kolísají více - a právě zde je taková konkurence, že se dá čekat, že zvýšení DPH se plně nepromítne ve spotřebitelských cenách, alespoň ne hned. Hned by se to promítlo u spotřebních daních na pohonné hmoty. A katastrofálně v informatice - v Internetu, v telefonních poplatcích, ale i v ceně balíků a listovních zásilek. Přitom plně využívaná informatika je právě při katastrofách a při odstraňování následků škod primární věcí!

Sblížení obou hladin DPH povede k tomu, že případné přesuny (třeba i několikrát ročně) jednotlivých položek nebudou působit jako nečekaná povodeň. A během několika let by se mohly ustálit na přiměřené kótě 15-17 procent.

No a ty supersoniky by nám teď mohli půjčit možná Američani. Když jim věnujeme nějakou tu naši základnu.

Psáno v Praze dne 28. srpna 2002 dopoledne


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: