Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.8.2002
Svátek má Evelína
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Pro primátora
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(1)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bacha na daně
 >POVODEŇ: Povodňové škody ? Ať je zaplatí chudí !
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magnýtky na ledničku
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ ztracené fusekle
 >ZE SVĚTA: Voda a pivo
 >EKOLOGIE: Summity o globalismu jsou nesmyslné.
 >NÁZOR: Školství je prioritou - dokdy ještě?
 >PRAHA: Zatopené metro a hledání viníků
 >NÁZOR: Povodňové znechucení
 >POVODEŇ: Spolana über alles
 >POVODEŇ: Pomozte české knize!
 >PŘÍRODA: Atmosféra 1.
 >ZDRAVÍ: Sexuální vrazi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
29.8. EKOLOGIE: Summity o globalismu jsou nesmyslné.
Zdeněk Švácha

OSN, ten ohňostroj marnosti, se v jihoafrickém Johannesburgu radí o globálních problémech planety: hladu, životním prostředí a chudobě. Bude následovat předem očekávané. Fanatici a různí putovní revolucionáři spáchají veřejné násilnosti. Optimisté usoudí, že na tomto a tématicky podobných summitech je dobré jádro a budou dále věřit v nemožné. Pesimisté akci odsoudí, ale potichu. Měli by tak učinit nahlas, neboť mají pravdu.
Tento mejdan s intelektuálním nátěrem je k ničemu. Představuje nákladnou tribunu, na níž o morálce Západu řeční řada problematických osobností třetího světa. Západ by neměl financovat africké a asijské kritiky své vlastní kultury. Už proto ne, že těmto kazatelům chybí morální oprávnění k takovým soudům. Většina z více než stovky účastnických zemí jsou v lepším případě vlády jedné strany nebo klanu (kmene), v horším úděsné anarchie, v nichž se lidé bojí usnout. Řeči o globální odpovědnosti, které již na summitu zazněly, jsou z úst takovýchto režimů zvláštní. Je už osudem doma neúspěšných politiků (Lumumba, Nehrú, Gorbačov, Mugabe atp.), že na mezinárodním fóru sklízejí neutuchající obdiv. Byla by to jejich věc, pokud by jejich působivé skeče nefinancovali sami kritizovaní.
Rozumné by bylo pouze jedno řešení. Rozpustit tento summit a všechny ostatní, neboť jejich užitečnost nelze prokázat. Rozpustit Valné shromáždění OSN, tuto impotentní brzdu mezinárodních vztahů, která umožňuje vegetaci pestré škále dobrodruhů od Kaddáfího po Jana Kavana a stojí děsivé prostředky. Posílit a restrukturalizovat Radu bezpečnosti OSN a vybavit jí pravomocemi k řešení otázek, které nazýváme globálními. Ušetřili bychom čas. A spoustu peněz. Za tyto peníze by se Afričané mohli naučit kultivačním metodám a přijmout pěstování obilí místo drog a samopalů. Třeba by to nakonec nevyšlo. Ale summity nevyjdou určitě.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Švácha

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: