Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.8.2002
Svátek má Evelína
  Výběr z vydání
 >PRAHA: Pro primátora
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(1)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bacha na daně
 >POVODEŇ: Povodňové škody ? Ať je zaplatí chudí !
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magnýtky na ledničku
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ ztracené fusekle
 >ZE SVĚTA: Voda a pivo
 >EKOLOGIE: Summity o globalismu jsou nesmyslné.
 >NÁZOR: Školství je prioritou - dokdy ještě?
 >PRAHA: Zatopené metro a hledání viníků
 >NÁZOR: Povodňové znechucení
 >POVODEŇ: Spolana über alles
 >POVODEŇ: Pomozte české knize!
 >PŘÍRODA: Atmosféra 1.
 >ZDRAVÍ: Sexuální vrazi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
29.8. NÁZOR: Školství je prioritou - dokdy ještě?
Michael Canov

Zpráva z radiožurnálu (27.8. 2002): Na zvýšení svých platů, slibované od ledna, si státní zaměstnanci budou muset rok počkat. Potřebných 16 až 20 miliard totiž stát kvůli povodňovým škodám teď nemá.
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach přiznává, že jde o velmi bolestivé rozhodnutí. Věří ale, že odboráři to nakonec pochopí.

Jinými slovy, pokud projde návrh vlády, odkládá se rozšíření platových tříd z 12 na 16. Rozšíření, které by přineslo největší přilepšení lidem nejvzdělanějším. To jest vysokoškolákům, především pak lékařům a učitelům.
Já nejsem odborář a proto ode mně pan Škromach naštěstí žádné pochopení nečeká. I když já chápu (minimálně ve vztahu k učitelům). Rozhodnutí je to možná bolestné, ale o nic přece nejde, je po volbách. A učitelé jsou přece lidé soudní a uznají, že je třeba po povodních pochopit, že slib 130 % průměrného platu pro učitele a 6 % HDP pro školství je jenom slibem. A vláda na ně stále myslí, vždyť rozšířila i počet ministrů, kteří mají školství na starosti. Ono by sice šlo ušetřit těch 16 až 20 miliard a možná i více jinak, ale sami považte mnou uvažovanou metodu: drastické snížení podpor v nezaměstnanosti. Jenže, to by bylo přeci hrozné. Nezaměstnaní by tolik pochopení neměli a i tak mají již dnes přeci jenom o něco málo méně než učitelé. A navíc, pan Škromach nezaměstnané již tak jako tak docela naštval. Chtěl je nahnat při odklízení povodňových škod do práce. Sice se tomu mohli akorát tak srdečně zasmát, ale drzost to od pana ministra byla.
Konečně již však vím, co to znamená být pro vládu prioritou. A sice: být prioriotu se rovná být prioritně obětován ve prospěch jiných. A proto vládě navrhuji: Zbavte školství prokletí priority a naopak jmenujte prioritou podporu v nezaměstnanosti. Až budou nezaměstnaní vědět, že jsou prioritou, možná pochopí, že peněz, která vláda násilím zvané daně, bere pracujícím z kapes a dává je jim, nemusí být tolik.

Při všem pesimismu však dobrá zpráva pro učitele, lékaře a další státní zaměstnance nakonec. Ti co jsou tak drzí, že si vydělají opravdu hodně, budou potrestání zvýšením daní ze 32 na 37%. A to jim patří, nemají úspěšně podnikat či dělat manažery v bankách apod. a mají být učiteli, lékaři apod. Nestalo by se jim to a pokud by učili, stát by si jich opravdu vážil. Byli by totiž prioritou.

Ing. Michael Canov - místopředseda US-DEU okresu Liberec, předseda US-DEU Chrastava


Další články tohoto autora:
Michael Canov

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: