Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 30.8.2002
Svátek má Vladěna




  Výběr z vydání
 >TÉMA: Zátopa, záplava, podvod.
 >VZPOMÍNKY: Africké vzpomínky (3)
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je těžké mít pravdu
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejsek hodný, pejskové zlobiví
 >ŠKOLSTVÍ: Nazrála doba stávkovat
 >PŘÍRODA: Atmosféra 2.
 >NÁZOR: Pan Klaus nepochopil a pozapomněl ?
 >TÉMA: Korupce soudců a soudních znalců
 >DOPRAVA: Otrapové aneb slečna v tramvaji
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (6)
 >ZDRAVÍ: Alkohol - co pít při oslavách
 >PRAHA: Pro primátora
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(1)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bacha na daně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
30.8. V Johannesburgu zasedá Kominterna

V Johannesburgu se na summitu OSN oficiálně rokuje o trvale udržitelném rozvoji, ale hlavním tématem je chudoba, když drtivá většina delegací přijela z rozvojových zemí. Globální společnost, která se zakládá na chudobě většiny a prosperitě menšiny... je neudržitelná, řekl v úvodu jihoafrický prezident Thabo Mbeki a tím nepřímo naznačil, že účelem konference je "pumpnout" Západ o další peníze (což je důvod, proč účast odmítl americký prezident). Mbeki se ale před zahájením summitu vyslovil ještě výhružněji: Na počátku 90. let byl třetí svět jenom hladový, dnes je nejen hladový, ale také rozlobený.

Stáváme se tak svědky jistého opakování dějin. V druhé polovině 19. století Marx a Engels vytvořili doktrínu třídního boje vykořisťovaných chudáků proti bohatým kapitalistům, dnes jakoby vznikala obdoba této doktríny na globální úrovni - ne už jednotliví chudáci, ale chudé rozvojové státy se "třídně" stavějí zvůli bohatého Západu a požadují v leninském stylu "vyvlastnit" jeho majetek.

Nechci zpochybňovat tíživou situaci třetího světa, nevysmívám se jeho bídě, hladu a nedostatku pitné vody. Vadí mi tvrdošíjné ideologické lpění na doktrínách, které se už dávno zdiskreditovaly. Západ už přece dlouho a hodně třetímu světu platí - a přece se situace neobrací k lepšímu - podle vlastních slov jihoafrického prezidenta. Skutečný důvod, proč se třetí svět nemůže, i přes štědré dary, vyhrabat ze své bídy, není ve "vykořisťování", ale v neexistenci "kapitalistických" institucí, jako je právní stát, obchodní soudnictví a instituce chránící a kapitalizující majetek, např. katastr pozemků. Neexistence "kapitalistické" infrastruktury je pak i důvodem, proč nemůže Západ přistoupit na požadavek třetího světa, aby mu otevřel své trhy. Rozvojové země sice vidí bohatství Západu, ale nechtějí vidět kapitalizaci západní společnosti, která za tímto bohatstvím stojí. Místo aby je budovali, označují především arabští političtí vůdcové západní instituce za "kulturní imperialismus" a třetí svět místo toho vytahuje na světlo ideologickou veteš - viz např. komunistické vyvlastnění bílých farmářů v Zimbabwe. Koneckonců není to tak dávno, kdy i země prezidenta Mbekiho patřila k nejbohatším státům světa a o to více jeho vyhrožování na adresu Západu zní ozvěnou Komunistické internacionály.

MROŽ


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: