Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 31.8.2002
Svátek má Pavlína
  Výběr z vydání
 >LÍBÍ SE: Stále je co objevovat do 15. září
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Lež má krátké nohy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky, Svíťo!
 >POVODEŇ: Divná nespravedlnost
 >ZDRAVÍ: Záludnosti stravování
 >INFO: Medáci 30.8.2002
 >TÉMA: Zátopa, záplava, podvod.
 >VZPOMÍNKY: Africké vzpomínky (3)
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je těžké mít pravdu
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejsek hodný, pejskové zlobiví
 >ŠKOLSTVÍ: Nazrála doba stávkovat
 >PŘÍRODA: Atmosféra 2.
 >NÁZOR: Pan Klaus nepochopil a pozapomněl ?
 >TÉMA: Korupce soudců a soudních znalců

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
31.8. LÍBÍ SE: Stále je co objevovat do 15. září
Václav Dančo

Při procházce Starým Městem v Praze se kolem rozléhá škála zvuků diesel-elektrických agregátů a čerpadel všech značek a let výroby, v ulicích se hromadí letité harampádí z vytopených sklepů spolu se zničeným zařízením vyplavených restaurací a obchodů a nad tím vším nevábný puch pražského podzemí občas dýchne ze sklepa nebo průduchu ústícího kdovíodkud. Na orloji přivřenými dvířky vykukuje bázlivě apoštol - pajdulák, kterého zastavil elektrický vypínač. Pod ním čekají hloučky (nikoli davy) turistů, zdalipak hodinářské představení přece jen nespustí. Místo toho si může zájemce koupit od kolemjdoucího prodavače obskurního chemlonového skákacího pavouka na dálkové ovládání.

Máte-li toho při takové procházce dost jako jsem měl já, zastavte se v Karolinu na Ovocném trhu na výstavě, kde najdete pod názvem "Stále je co objevovat" jedinečný výběr fotografií National Geographic. Kdo zná časopis stejného jména, tomu není třeba dále vysvětlovat. Kdo nezná, ať to zkusí, a když bude zklamán, pošle mne do háje. Fotografie krajin, zvířat a lidí jsou zvětšeny speciální laserovou technologií, o které víc nepovím, protože se v tom nevyznám. Připadají mi výtečné. Koho technika zvětšování fotografií zajímá, dozví se víc na místě nebo na webu výstavy, v závěru uvádím odkaz. Součástí výstavy je interaktivní program, kde můžete být aktivní mezi stálou projekcí ukázek filmů National Geographic Channel a elektronickým archivem kompletních 112 ročníků zmíněného časopisu, jehož žluté svazky si řada lidí kompletovala v minulosti po antikvariátech. O osudu vložených map by mohlo vyprávět několik generací antikvářů.

V září začíná National Geographic vycházet v české verzi a výstava je jistě součástí této události, které se odborně říká vstup na trh. Svědčí o tom i distribuce propagačního materiálu a informací o předplatném. Pokud by i jiné vstupy na trh ale doprovázely podobné akce se vstupem za 75 Kč, vstupovalo by se příjemně. Zvlášť, pokud se vždycky dá vystoupit. Ale to je jiná kapitola.
Výstava "Stále je co objevovat" začala počátkem srpna, když u nás začalo pršet a skončí v polovině září. Přeji všem, aby vám ji - byť obrazně - nevzala voda. A možná, že až si budete v Karolinu prohlížet ty velké barevné fotografie, bezděky se rozhlédnete, jestli vedle vás nestojí "komická postava v legračních šortkách, která by kazila náladu snímku". Tuhle citaci jednoho z autorů fotografií (J. L. Stanfield) vysvětlovat nebudu. Pochopíte to přece sami.

www.stalejecoobjevovat.cz


Další články tohoto autora:
Václav Dančo

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: