Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.9.2002
Svátek má Adéla
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ : Postihy politické korektnosti a inflace
 >TÉMA: Povídání o milionářské dani.
 >VZPOMÍNKY: Šťastný Bill
 >TÉMA: Ohrožuje vltavská kaskáda Prahu? Určitě ne! Tedy skoro určitě...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Život s vadným kabelem
 >PSÍ PŘÍHODY: Chlupatá siréna
 >NÁZOR: Rozbijí povodně i pravici?
 >MEJLEM: Otevřený dopis
 >EKOLOGIE: Obránci dvorečku
 >PENÍZE: Kde vzít peníze na povodňový fond?
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: CAR BOOT SALE
 >MEJLEM: Spolana
 >PŘÍRODA: Atmosféra 2.
 >LÍBÍ SE: Stále je co objevovat do 15. září
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Lež má krátké nohy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
2.9. PŘÍRODA: Atmosféra 2.
Readers Digest


PODIVUHODNÁ OBLOHA

Na nebi se často odehrávají velkolepá přírodní světelná představení. Duha září barvami, oblaka kouzlí strašidelné faty morgány a ledové krystaly ve velké výšce občas vytvoří skvostný mlžný kruh kolem Měsíce.

SVĚTELNÉ KRUHY PŘEDPOVÍDAJÍ DÉŠŤ

Za jasného klidného dne, kdy se vysoko na nebi vznáší chmýří obláčků, vytvoří se kolem Slunce světelný kruh - halo. Občas se takové halo objeví i kolem jasného měsice v úplňku. Halo tvoří vysoko táhnoucí řasové slohy - cirostraty, které často předcházejí déšť nebo sníh. Indiáni z kmene Zunii v Novém Mexiku předpovídali déšť;7 když viděli „Slunce ve wigwamu".

Halo vznikne; když jsou mraky tak vysoko; že voda v nich ztuhne do ledových krystalů. Krystaly vody mohou mít rozmanitý tvar a velikost, ale když vytvoří šestiúhelný hranol tenčí než 0,1 milimetru, lámou sluneční světlo. Nesčetné krystaly tohoto tvaru vyskytující se ve vyšších vrstvách atmosféry vyvolají efekt halo kolem Slunce nebo Měsíce.


VZACNÉ LETNÍ MRAKY PROUDÍ VYSOKO NA OBLOZE

Noktilucentní neboli noční zářící oblaka vysoko na obloze se na světě vyskytují nejvzácněji. Plují ve výšce 80kilometrů nad zemským povrchem,více než sedmkrát výše než jakékoli jiné mraky.

Tyto přízračné stříbřitě bílé řasy s kovově modrým nádechem se zjevují pouze v létě za soumraku v zeměpisných šířkách vyšších než 45°- většinou v Kanadě; severní Evropě nebo v Asii.

Noktilucentní oblaka vznikají buď ve stopách shořelých meteorů kdy částice kouře na sebe navážou ledové krystalky nebo z metanu - důsledku znečištění ovzduší. Tím se vysvětluje fakt že noktilucentni oblaka byla poprvé pozorována v roce 1885 a od té doby jsou stále obvyklejší.


SEDMIBAREVNÝ OBLOUK NADĚJE

Starověké severské národy věřily, že duha je „most bohů" spojující Zemi a nebesa. Mnoho různých kul tur považuje duhu za symbol míru a naděje.

Duha se tvoří tehdy; když paprsky slunečního světla procházejí závojem deště. Každá kapka jako miniaturní hranol ohýbá a rozkládá sluneční světlo na barvy spektra - od fialové na straně jedné k tmavě červené (až infračervené) na druhém konci duho vého oblouku.

Ale jakým zázrakem mohou nesčetné kapky deště vykouzlit na obloze tak nádherný mnohobarevný oblouk? Odpověď najdeme ve způsobu odrazu. Jakmile se sluneční světlo rozložilo na základní barvy,odrazí se od zadní části každé kapky jako na zakřiveném zrcadle a vytvoří oblouk.
Někdy můžeme vidět dvě duhy když se sluneční světlo mezi kapkami odrazí dvakrát.
HONBA ZA DUHOU Tam, kde se duha dotý ká Země, leží prý hrnec zlata. Ale protože duha je jen optický jev, nikdy jej nenajdeme.

(Pokračování zítra)


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: