Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.9.2002
Svátek má Adéla
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ : Postihy politické korektnosti a inflace
 >TÉMA: Povídání o milionářské dani.
 >VZPOMÍNKY: Šťastný Bill
 >TÉMA: Ohrožuje vltavská kaskáda Prahu? Určitě ne! Tedy skoro určitě...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Život s vadným kabelem
 >PSÍ PŘÍHODY: Chlupatá siréna
 >NÁZOR: Rozbijí povodně i pravici?
 >MEJLEM: Otevřený dopis
 >EKOLOGIE: Obránci dvorečku
 >PENÍZE: Kde vzít peníze na povodňový fond?
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: CAR BOOT SALE
 >MEJLEM: Spolana
 >PŘÍRODA: Atmosféra 2.
 >LÍBÍ SE: Stále je co objevovat do 15. září
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Lež má krátké nohy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
2.9. PENÍZE: Kde vzít peníze na povodňový fond?
Luboš Svoboda

Je velká otázka těchto dnů. Kde vzít a nekrást. Kde vzít peníze na nápravu okamžitých škod a kde vzít peníze na rezervní krizový fond, který by státu pomohl pokud se bude něco podobného opakovat?

Určitým řešením může být smysluplná úprava zákona 126/2002 Sb., který v rámci boje proti praní špinavých peněz zrušil "anonymní vkladní knížky", správně nazývané vkladními knížkami na doručitele. Vkladové vztahy založené těmito knížkami se ruší k 31. 12. 2002. Aby nebyli poškozeni poctiví "střádalové", mohou si nechat vyplatit své peníze (nebo si je převést na jiný účet) ještě 10 let po té. Jiným účtem je i knížka na jméno a banky proto většinou nabízejí a propagují právě jednoduchý převod "anonymní knížky" na knížku na jméno. Lumpové peroucí své špinavé peníze pomocí knížek na doručitele, kteří se ke svým penězům budou bát přiznat, mají smůlu. Jejich peníze po deseti letech propadnou. A komuže propadnou? Pokud si myslíte, že státu, jako jsem si původně myslel i já, hrubě se mýlíte. Výš uvedený zákon v čl. III říká doslova:

Systém pojištění pohledávek z vkladů se nevztahuje na vklady evidované ve vkladních knížkách na doručitele. Veškeré vkladové vztahy potvrzené vkladními knížkami na doručitele se ruší ke dni 31. prosince 2002. Právo vkladatele na výplatu zůstatku zrušeného vkladu se promlčí uplynutím 10 let ode dne 31. prosince 2002.

Jinými slovy, peníze zůstanou bance. Ale to přece nemá logiku! Není žádný důvod tyto peníze bankám nechávat, nejsou jejich. Pěkný zisk budou mít už z toho, že po 10 letech k nim nebudou připisovat žádné úroky. To musí bohatě pokrýt všechny náklady spojené se správou zrušených knížek. Peníze ke kterým se jejich majitelé nepřihlásí by pak měli po uplynutí desetileté ochranné lhůty odevzdat státu.

Říkáte si že jde z hlediska státního rozpočtu o drobné? Zdaleka ne. Na knížkách na doručitele je 130 - 160 miliard Kč. Budeme-li uvažovat s běžnou lidskou nepořádností a připočteme-li ke špinavým penězům i poctivé peníze, na jejichž převod jejich majitelé zapomněli nebo rezignovali, získáme nějakých 6 - 8 miliard. A to už stojí za to. Možná, že toho bude více. Dovedu si představit, že když budou lidé vědět,. že jejich stará knížka půjde na povodňový fond, tak jí tam s klidem nechají.

Kdyby si banky na dobročinnost jenom nehrály, mohly by v tomto směru přijít s vlastní iniciativou. Nicméně se obávám, že to bude chtít zákonodárnou iniciativu některého z poslanců. Znáte-li nějakého osobně, upozorněte ho, prosím, na tuto možnost.


Další články tohoto autora:
Luboš Svoboda

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: