Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.9.2002
Svátek má Adéla
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ : Postihy politické korektnosti a inflace
 >TÉMA: Povídání o milionářské dani.
 >VZPOMÍNKY: Šťastný Bill
 >TÉMA: Ohrožuje vltavská kaskáda Prahu? Určitě ne! Tedy skoro určitě...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Život s vadným kabelem
 >PSÍ PŘÍHODY: Chlupatá siréna
 >NÁZOR: Rozbijí povodně i pravici?
 >MEJLEM: Otevřený dopis
 >EKOLOGIE: Obránci dvorečku
 >PENÍZE: Kde vzít peníze na povodňový fond?
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: CAR BOOT SALE
 >MEJLEM: Spolana
 >PŘÍRODA: Atmosféra 2.
 >LÍBÍ SE: Stále je co objevovat do 15. září
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Lež má krátké nohy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
2.9. POSTŘEHY ZE SKOTSKA: CAR BOOT SALE
Michaela Břazinová

Známe to všichni - ať se bráníme, jak chceme, v našich skříních, na poličkách, v šuplících a v koutech zahrad se hromadí staré oblečení, hračky, knížky, brožurky, upomínkové předměty, suvenýry, staré nářadí … Někteří lidé mají to srdce a jednoho dne jednoduše udělají velký úklid a všechno harampádí vyházejí, jiní je skladují na půdách či ve sklepech pečlivě zabalené v krabicích. Tady to řeší ryze materialisticky.
Stěhujete se do nového domu, ten starý je až po půdu zapráskaný nepotřebnými strými věcmi, které zde souhrnně označují slovem rubbish, a při zařizování nového bytu se vám bude hodit každý peníz? Vyražte na car boot sale, čili volně přeloženo bleší trh.
Car boot sales se konají jen v určitých městech na vyhrazených místech každou neděli dopoledne. Ono vyhrazené místo sestává ze dvou rozlehlých parkovišť a centrální budovy. První parkoviště slouží pro nakupující, druhé je vyhrazeno prodejcům. Prodejcem se může stát každý, kdo se potřebuje zbavit svého rubbish. Stačí vše naložit do auta, dostavit se ve stanoveném čase na vyhrazené místo, zaplatit poplatek, který se pohybuje kolem pěti liber, zaparkovat, otevřít kufr auta ( kufr auta = car boot) a doufat, že po vašem rubbish někdo zatouží.
Za pěkného počasí se může stát, že vám k tomu, abyste celý sale prošli, nebude stačit ani celé dopoledne. Stovky aut, před nimi řady stolečků s vystaveným zbožím, reprodukovaná hudba, plno lidí… A všudepřítomná vůně jídla. Nakupující i prodejci totiž car boot sales pojímají spíše jako rodinné výlety - a co by to bylo za rodinný výlet bez pořádného pikniku! Pro jedlíky jsou k dispozoci řady stolečků s lavičkami a stánky s občerstvením. Většina rodin si ale vše potřebné dováží s sebou v tradičním piknikovém košíku. Náročnější strávníci mohou otestovat jednu z mnoha restaurací umístěných v centrální budově. Samotné nakupování je prakticky odsunuto na vedlejší kolej. Je až neuvěřitelné, co všechno jsou lidé schopní ke koupi přivézt.. Následující výčet nebude úplný, ale jen tak pro představu - sortiment se pohybyje v rozmezí od knížek, oblečení, nádobí, obrazů, upomínkových předmětů, suvenýrů, klenotů a hraček přes kolekce známek, odznaků a mincí (car boot sales jsou rájem všech sběratelů) až po záclony, peřiny, koberce, nábytek, ledničky, mrazáky a auta samotná. Jednoznačně nejobchodovanějším artiklem jsou však videokazety, cédéčka a DVD. Většina vystaveného zboží patří skutečně spíše do koše, ale když si přivstanete a budete rychlejší než ostatní, můžete narazit na vyložené bargains, čili maximálně výhodné koupě. Když budete úplně nejrychlejší ze všech, může se vám poštěstit nakoupit zcela zachovalé zařízení celého bytu v podstatě za babku.
Mám doma samozřejmě taky hromadu věcí, které jsou mi naprosto k ničemu, které jenom zabírají místo a chytají prach. Ale každá z nich je moje - váže se k ní vzpomínka na nějaké místo, na člověka, který mi ji daroval…nechci to přehánět, ale mám ke svým věcem určitý vztah a nedovedu si představit, že bych je rozprostřela na dno kufru, a čekala, jestli se někomu zalíbí. Mé zéžitky a vzpomínky se penězi vyvážit nedají.


Další články tohoto autora:
Michaela Břazinová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: