Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.9.2002
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Zničený klub ROXY aneb vyvalily se vlny zdola.
 >PŘÍBĚH: Libiš - náš nový domeček
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Povodní poučení
 >POLITIKA: Proč je milionářská daň špatný nápad
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Všechno zlé k něčemu dobré
 >PSÍ PŘÍHODY: Ekologické fiasko
 >TÉMA: Priorita kvalitních informací v době krize
 >POŠTOVNÉ: Pošta bohapustě mlží!
 >NÁZOR: Povodně a záminka cesty k soucialismu.
 >ARCHITEKTURA: Ještě jednou Kampa
 >PŘÍRODA: Atmosféra 3.
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >POPLACH: Dopravní asteroid
 >EKONOMIKA: Uplynulý týden na světových burzách
 >NÁZOR: Sociální stát vede k chudobě a nesvobodě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
3.9. Víno a voda ministryně školství
(nov)

Vyhýbavost odpovědí sociálně demokratické ministryně školství Petry Buzkové na otázku, do jaké školy nastoupí její šestiletá dcera, vedla novináře ke zjištění, že to bude "Lycée francais de Prague" s ročním školným 102 000 Kč. Každý rodič má právo poslat své dítě do té školy, kterou pokládá za nejlepší a na niž stačí obsah jeho peněženky, a z tohoto důvodu by tento článek byl neomluvitelným a hrubým narušením soukromí, kdyby jeho aktérkou nebyla právě veřejná osobnost ministryně školství, členky strany, jejíž politický program je založen na tezi rovné šance pro všechny!

Petra Buzková mi byla vždycky sympatická a domníval jsem se, že je řezaná z lepšího dřeva než její předchůdci. Předpokládal jsem, že na rozdíl od Zemanů, Klausů, Kavanů a celé té plejády politiků s hroší kůží, jimž etika služby veřejnosti nikdy nic neříkala, patří Petra Buzková k noblesnější generaci politiků, kterým je arogance moci vzdálenější a kteří konečně! chápou, že s výsadami vysokého státního postavení nejsou spojeny jen materiální výhody, ale také morální závazky, jež pro "obyčejné smrtelníky" neplatí.
Nejen nedostatek peněz, ale i nedostatek tradice oslabuje instituce českého státu, včetně školství. Bez ohledu na politickou příslušnost proto patří ke služebním povinnostem českého ministra školství především posilovat vážnost svěřeného resortu a budovat jeho pozitivní dojem. Jak věrohodně ale mohlo včerejší vystoupení Petry Buzkové u příležitosti zahájení nového školního roku působit na rodiče, kteří vědí, do jaké školy paní ministryně dala zapsat svoji dceru? Co si nejen řadový volič ČSSD, který určitě nemá 100 tisíc na soukromou školu, ale každý občan ČR má na tomto základě myslet o současné úrovni českého školství a hlavně o jeho vyhlídkách, když budoucnosti nevěří zřejmě ani člověk, odpovědný za čtyřletý rozvoj celého resortu?!

Chápu hloubku střetu, do něhož se Petra Buzková dostala. Buď měla odmítnout post ministra školství, nebo poslat své dítě do státní školy. Zní to krutě, ale pro člověka v jejím elitním postavení, pokud je si vědom etiky svého postu, jiná cesta není. Petra Buzková si místo toho zvolila "českou uličku", tak dobře prošlapanou jejími předchůdci, a zařadila se mezi "starou gardu" politiků s nulovou věrohodností.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: