Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.9.2002
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Zničený klub ROXY aneb vyvalily se vlny zdola.
 >PŘÍBĚH: Libiš - náš nový domeček
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Povodní poučení
 >POLITIKA: Proč je milionářská daň špatný nápad
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Všechno zlé k něčemu dobré
 >PSÍ PŘÍHODY: Ekologické fiasko
 >TÉMA: Priorita kvalitních informací v době krize
 >POŠTOVNÉ: Pošta bohapustě mlží!
 >NÁZOR: Povodně a záminka cesty k soucialismu.
 >ARCHITEKTURA: Ještě jednou Kampa
 >PŘÍRODA: Atmosféra 3.
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >POPLACH: Dopravní asteroid
 >EKONOMIKA: Uplynulý týden na světových burzách
 >NÁZOR: Sociální stát vede k chudobě a nesvobodě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
3.9. PŘÍBĚH: Libiš - náš nový domeček
Michal Hohaus

(Povodně srpen 2002 - naděje umírá poslední)

Chtěli bychom Vám ukázat jeden z těch všech příběhů, která voda přinesla, a do jak absurdní situace se může člověk bez vlastního přičinění dostat.

Jak to začalo ? V červenci jsme s přítelkyní objevili v realitních novinách inzerát, kde manželé prodávali cihlový rodinný domek 80.let starý za 890.000,- Kč. Baráček se nám líbil a tak jsme se po delším váhání dohodli s prodávající, že ho koupíme za 800.000,- Kč. Podali jsme si ruce, sepsali smlouvu a podali společně návrh na vklad do katastru nemovitosti.

Jenže ... Mezi čekáním než katastr nemovitostí zapíše uvedenou nemovitost, přišla strana prodávající s návrhem, že pokud zaplatíme 200.000,- Kč hotově tak se odstěhují do 14 dnů od převzetí peněz. Na což jsme nakonec přistoupili. Sepsal se dodatek ke smlouvě a došlo k předání peněz a nakonec i po menším odporu k odstěhování prodávající strany. 14 dní poté jsme dávali uvedenou nemovitost dohromady, ale 13.srpna 2002 kolem půlnoci přišla velká voda, která zamířila i do obce Libiš a navštívila i naš nový baráček. Bojovali jsme proti vodě, ale marně. V 6:00 ráno jsme to vzdali. Voda stoupala, až bylo vidět pouze špičku střechy. Vše pod vodou....

Co teď ? Sledovali jsme pouze ze zpráv, kolik rodinných domků je již zatopeno a kolik jich už spadlo. Voda se dostala i do sousedící chemičky SPOLANA a.s. Neratovice. Rázem se relativně čistá voda stala toxická, která byla všude. Je pátek 16. srpna a dozvídáme se ze zpráv, že spadnul 15 rodinný domek v obci Libiš. O několik hodin později se dozvídáme od souseda, že to byl ten náš ...

Co nám zbylo ? Zborcený rodinný domek určený k demolici a znehodnocený pozemek od chemičky SPOLANA. Pojištěné to od původního majitele nebylo a my jsme to bohužel nestihli.

A zde to začíná ... Ukázalo se, že baráček není cihlový, ale z tzv. "buchet" a staří domku není 80 let, ale minimálně 180 let. Kdo je nyní majitel ? Podle jednoho zákona majitelé jsme my a podle druhého teprve budeme. Jak je to možné ? Katastr zapíše naše vlastnictví zpětně, tedy za 2-3 měsíce od podání. Pokud se stane to, že katastr uvedenou žádost zazamítne nebo si vyžádá doplnění, tak se dostanete do koloběhu "Kdo je vlastně majitelem" a každý Vám tvrdí něco jiného.

Dohoda ? Vzhledem k tomu, že rodinný domek je z jiného materiálu a má jiné stáří než nám bylo sděleno jsme se snažili s původním majitelem dohodnout na nějakém kompromisu. Po 2,5 hodinovém čekání něž dorazili jsme se na ničem neshodli, ba naopak chtěli po nás peníze dříve než jsme měli ujednáno, jinak prý budou dělat problémy (např. v podobě nezaplacení daně z převodu nemovitosti apod.). Dohoda nevyšla.

A zde to končí... Jsme částeční majitelé a tak nemáme nárok na žádnou ze státních podpor, jelikož nesplňujeme základní podmínky pro jejich přijetí (výpis z katastru nemovitostí, trvalé bydliště). Pokud strana prodávající nezaplatí daň z převodu nemovitosti (což je velká pravděpodobnost), tak jsme podle zákona ručitelé a tak nám nezbyde nic jiného něž daň zaplatit za ně (za nemovitost, která vlastně již neexistuje)."

Když to tedy shrneme, tak zaplatíme 800.000,- za bezcenný toxický pozemek na kterém nebude pravděpodobně možno dále stavět, jelikož se pozemek bude možná nacházet ve změněném povodnovém pásmu. A dalších cca 40.000,- Kč finančnímu úřadu za daň z nemovitosti která vlastně neexistuje. Peníze na rodinný domek jsme si samozřejmě půjčili a tak budeme splacet to co vlastně už není. :-(

Je to vše strašný paradox, ale skutečnost je taková.

Kdyby Vás cokoli napadlo, co bychom mohli v tuto chvíli dělat nebo jak pomoci, určitě se ozvěte. Za každou pomoc budeme moc vděčný.

Předem děkujeme ...

Michal a Nela hohaus@centrum.cz GSM: 0724-124503
Další články tohoto autora:
Michal Hohaus

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: