Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.9.2002
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Zničený klub ROXY aneb vyvalily se vlny zdola.
 >PŘÍBĚH: Libiš - náš nový domeček
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Povodní poučení
 >POLITIKA: Proč je milionářská daň špatný nápad
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Všechno zlé k něčemu dobré
 >PSÍ PŘÍHODY: Ekologické fiasko
 >TÉMA: Priorita kvalitních informací v době krize
 >POŠTOVNÉ: Pošta bohapustě mlží!
 >NÁZOR: Povodně a záminka cesty k soucialismu.
 >ARCHITEKTURA: Ještě jednou Kampa
 >PŘÍRODA: Atmosféra 3.
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >POPLACH: Dopravní asteroid
 >EKONOMIKA: Uplynulý týden na světových burzách
 >NÁZOR: Sociální stát vede k chudobě a nesvobodě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
3.9. PRAŽSKÝ CHODEC: Zničený klub ROXY aneb vyvalily se vlny zdola.
JITA SplítkováKlub ROXY - možná jste ho také občas nebo i pravidelně navštěvovali. Prozatím se sem chodí pouze odklízet nepořádek a znovu budovat. Po povodni klubové prostory připomínají spíš kulisy pro nějaký postkatastrofický film.

   

Pro návštěvníky mám dobrou zprávu - Lidi kolem ROXY nepropadli panice, nepodlehli depce a chystají se klub co nejdříve obnovit!


    


Když jsem se na místě seznámila se situací, která při povodních nastala v klubu ROXY, vtíral se mi do mozku tento Erbenův verš:... vyvalily se vlny zdola... Důvod je jednoduchý - klub, jako ostatně kluby bývají, je v podzemí a nebyl vytopen ze shora vodou z Vltavy, ale zatopila ho podzemní voda. Z umývadel a ze záchodových mís tryskaly do stropů nevábně zbarvené gejzíry H2O, která se zastavila, až když dosáhla přibližně výšky šesti metrů.
V duchu si nevěřícně říkám - Šesti metrový sloupec vody -, dívám se po již znovu zpřístupněných prostorách, kde je ostatně vytopení ještě cítit a představuji si to. Dost děsná představa. Nevěřícný pocit prý prožívali i lidi z Linhartovy nadace - majitelé ROXY - když sem poprvé přišli a viděli, kam až se voda dostala.


Za to, že teď už tady mohou tak rychle pracovat na obnově, vděčí prý německým záchranářům, kteří vodu v celkem krátké době odčerpali a majiteli domu (je jím Židovská obec), který tuto jejich pomoc ihned zajistil.
Docela mile mě překvapilo chování majitele domu, který po dobu oprav, odpustil ROXY nájem.
Tady bylo původní umístění baru


a tady ho vidíte dnes.
A zde je dnešní interiér dalších prostor v klubu:


   


    

Ač to tak - podle atmosféry na fotkách, nevypadá, tato fotoreportáž na mě nepůsobila, díky klukům z klubu, nikterak depresivně - byli totiž plní optimismu a vidí v tomto šanci, jak sami říkají - udělat vše znovu a líp - když v roce 1992 v těchto prostorách začínali poprvé budovat tento klub, tak také první, co museli udělat, bylo odčerpat vodu - takže je zde taková "vodní" symbolika. Sice jí tenkrát nebylo šest metrů, ale oproti začátkům, teď už mají vybudované zázemí - například i v tom, že na pomoc jim přišli, a určitě i přijdou, návštěvníci klubu. Také se nesmí zapomínat, že první patro - kde je internetová kavárna a galerie, fungují normálně. Výstavu, co zde právě probíhá a kavárnu představím v nejbližší době.


Obrázky jaké bylo ROXY před tímto a program a ještě informace o Linhartově nadaci a možnosti jak přispět na obnovu klubu najdete na www.roxy.cz


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: