Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.9.2002
Svátek má Jindřiška
  Výběr z vydání
 >SVĚT:Americká vláda prohrála u soudu
 >VIDĚNO ZVENKU: Český krizový management - exulant se jenom diví.
 >MROŽOVINY: Před 60 lety prorazili Němci k Volze
 >EKONOMIKA: Koruna po povodni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Praha bez aut
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocour s korály na krku
 >TÉMA: Tak co říkáte, hoši, zdaníme to těm buržoustům, ne?
 >NÁZOR: O vodě vyháněné a o krátkozrakosti
 >NÁZOR: Proč budu v referendu o vstupu do EU hlasovat proti - I.
 >ZE ŽIVOTA: Blb, řemeslník a státní mašinérie
 >POVODEŇ: Opravdu nespravedlnost?
 >PŘÍRODA: Atmosféra 4.
 >NÁZOR: Kubišová, Pešková - vstanou další bojovnice?
 >Člověk v tísni rozhodl o využití velké části peněz z SOS Povodně
 >ZDRAVÍ: Zácpa (úvod)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.9. Zeman na Hrad? Proč ano a proč ne
(eff)

Zkušební balónek vylétl ze stránek Práva. Zeman se hodlá angažovat v senátních volbách ve prospěch kandidatury letňanského starosty Josefa Dobrého. A pokud by jiný kandidát na prezidentský úřad "nebyl průchodný", a pokud by mu vnitrostranické referendum přitakalo, ucházel by se o prezidentský úřad.
Václav Klaus má věru důvod nejen k pochechtávání, ale přímo k úsměvu, protože - kdyby se z pokusného balónku stala řiditelná vzducholoď schopná přistát před hlavním vchodem prezidentského křídla Hradu, získal by staronového partnera, s nímž by si jistě rozuměl lépe, než s věcným a nad osobní záležitosti povzneseným Špidlou. Špidla svým obvyklým suchým způsobem odtušil, že o prezidentském kandidátovi není rozhodnuto. To jistě není, ovšem zemanovskému křídlu ve straně svitla nová naděje. Bude zajímavé pozorovat, jak například se v této situaci bude vyvíjet vyšetřování aféry Karla Srby, a jaké důsledky bude mít objev podivných miliónů v trezoru Zemanova člověka - Jana Kavana.
Zeman není bez šancí na návrat. Zdaleka ne všichni sociální demokraté oceňují Špidlův styl "nové věcnosti" a i značné části veřejnosti byl Zemanův zemitý styl po chuti.
Kolega Bohumil Doležal včera v MFD přirovnal Zemana k třetihorní příšeře, která se vynořila z hlubin a připomněl, jaké rozepře stačil Zeman rozhodit kolem sebe, od Středního východu až po Hamburk. V tom má pravdu. Nicméně - odhlédněme od emotivní předpojatosti - důsledky eventuálního Zemanova vítězství je třeba zvažovat ze všech stran, a nestačí je odbýt jedním bonmotem.
Prezidentova role je zásadně jiná, než role premiéra a předsedy strany. Samozřejmě, že je směšná představa, že by Zeman hrál "nadstranickou" a "integrující" roli, že by upravoval prostor pro diskusi a hledal směry vedoucímu k porozumění. Ovšem i Václav Havel po sobě zanechá, z politického, přesněji vnitropolitického hlediska za sebou spálenou zemi. Třebaže má Havel na jedno Zemanovo hrubé slovo deset až patnáct slov jemných, výsledek je zhruba stejný. Své zemi nepochybně prospěl, ovšem spíš na poli mezinárodním, kde zafungoval jako výrazná a obecně uznávaná figura. Ovšem i Zeman dovede zaujmout silou své osobnosti, a jeho bonmoty bývají v cizině lépe přijímány, než doma. Takže je třeba zvažovat, co je pro prospěch státu lepší, zda má sedět na Hradě obhroublý Pan Všechnovím, anebo standardně ušlechtilý Pan Nikohonebavím.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: