Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.9.2002
Svátek má Jindřiška
  Výběr z vydání
 >SVĚT:Americká vláda prohrála u soudu
 >VIDĚNO ZVENKU: Český krizový management - exulant se jenom diví.
 >MROŽOVINY: Před 60 lety prorazili Němci k Volze
 >EKONOMIKA: Koruna po povodni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Praha bez aut
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocour s korály na krku
 >TÉMA: Tak co říkáte, hoši, zdaníme to těm buržoustům, ne?
 >NÁZOR: O vodě vyháněné a o krátkozrakosti
 >NÁZOR: Proč budu v referendu o vstupu do EU hlasovat proti - I.
 >ZE ŽIVOTA: Blb, řemeslník a státní mašinérie
 >POVODEŇ: Opravdu nespravedlnost?
 >PŘÍRODA: Atmosféra 4.
 >NÁZOR: Kubišová, Pešková - vstanou další bojovnice?
 >Člověk v tísni rozhodl o využití velké části peněz z SOS Povodně
 >ZDRAVÍ: Zácpa (úvod)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
4.9. SVĚT:Americká vláda prohrála u soudu
Petr Janík

Federální odvolací soud v ohijském Cincinnati rozhodl, že vláda presidenta Bushe si počínala nezákonně, když nechala proběhnout v tajnosti stovky slyšení ohledně deportace lidí, které vláda podezřívá, že mají vazby na teroristy. "Demokracie umírá za zavřenými dveřmi," napsal ve zdůvodnění rozsudku soudce Damon J. Keith. "Když vláda začne zavírat dveře, kontroluje selektivně informace, které náleží všemu lidu. Selektivní informace je misinformace." Ministerstvo spravedlnosti není podle své mluvčí zatím rozhodnuto, jestli se odvolá. "Ministerstvo spravedlnosti má závazek využít všech dostupných možností daných ústavou, aby předcházelo terorismu", řekla. Odvolací soud v Cincinnati dospěl k svému rozhodnutí neobvykle rychle, méně než tři týdny po vyslechnutí ústních argumentů obou stran. Soudce Keith, který byl jmenován do funkce ještě presidentem Carterem, má za sebou řadu významných rozhodnutí týkajících se občanských svobod. Například v roce 1971 odmítl argument ministra spravedlnosti, že odposlech podezřelých bez povolení může být obhájen ve jménu národní bezpečnosti.

V této kause se jednalo o Rabiha Haddada, muslimského duchovního, který se narodil v Libanonu a nyní žije v michiganském Ann Arbor. Do USA přicestoval na turistické visum, které je však nyní propadlé. Haddad je zakladatel muslimské dobročinné organizace Global Relief Foundation. Vklady organizace byly po 11. září 2001 zmrazeny. Slyšení ohledně Haddadovy deportace se chtěli zúčastnit novináři ze čtyř michiganských novin spolu s demokratickým kongresmanem Johnem Conyersem Jr., nebylo jim to však umožněno.

V dubnu federalní soudkyně v Detroitu, Nancy Edmunds, odmítla argument, že by vláda měla mít právo rozhodnout, která slyšení mají být uzavřená a bez prezentace důkazů před imigračním soudcem. Soudkyně, kterou jmenoval do funkce president Bush, rozhodla, že další slyšení v případě Rabiha Haddada musí bý veřejná a že vláda musí zveřejnit zápisy z uzavřených jednání. Podobně se vedlo vládě u federálního soudu ve Washingtonu a Newarku, kde se rozhodnutí bude dál zkoumat při odvolacím řízení. Odvolací soud ve Philadelphii bude rozhodovat o případu, ve kterém newarský soudce nařídil, aby všechna slyšení ohledně deportací byla veřejná, s výjimkou případů, ve kterých vláda prokáže, že neveřejné projednání je v daném případě nutné.

Podle informace ministerstva spravedlnosti z července tohoto roku bylo po 11. září 2001 zadrženo celkem 752 osob, které porušily imigrační předpisy. 81 z nich je i nadále zadržováno, ostatní byli buď propuštěni nebo vyhoštěni.

Psáno podle New York Times proBláznivou Markétu a pro Neviditelného psa.)
Další články tohoto autora:
Petr Janík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: